Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Esi noguris un bieži slimo? Pārbaudi D vitamīna līmeni!

&nbsp

2020. gada 7. marts 10:46

219
Esi noguris un bieži slimo? Pārbaudi D vitamīna līmeni!

Nogurums un slimošana ir rudens un ziemas sezonas pavadoņi, ko bieži vien uztveram kā neatņemamu šo gadalaiku sastāvdaļu. Tomēr zema imunitāte un nepārejošs nogurums nebūt nav simptomi, kas būtu jāpieņem kā norma. Tieši otrādi – tie prasa uzmanību un izvērtēšanu, jo pastāv iespēja, ka šo problēmu cēlonis ir ne tikai aukstā un tumšā sezona, bet gan kādas veselības problēmas vai vitamīnu trūkums organismā. 

Tieši D vitamīna trūkums nereti ir iemesls tam, kāpēc cilvēks jūtas noguris, ir slikta pašsajūta, zemas darbaspējas un pazemināta imunitāte. D vitamīns ir tas vitamīns, kurš ieņem svarīgu lomu visu šo procesu optimālā nodrošināšanā organismā. Ja ilgstoši ir D vitamīna trūkums, tad tas var atstāt būtiskas sekas uz veselību un dzīves kvalitāti. 

Ikvienam ieteicams pārbaudīt D vitamīna līmeni

Speciālisti apgalvo, ka Latvijā un citās Ziemeļvalstīs pat 50% iedzīvotāju cieš no D vitamīna deficīta, tāpēc katram ieteicams veikt analīzes un pārbaudīt savu D vitamīna līmeni. Īpaši svarīgi tas ir maziem bērniem un senioriem, jo viņiem šī vitamīna trūkums var atstāt nopietnākas sekas uz veselību.

D vitamīna analīzes var veikt jebkurā laboratorijā, tam nav nepieciešams speciāls ārsta nosūtījums. Jāņem vērā gan, ka šīs analīzes nav valsts apmaksāto sarakstā, tāpēc izmaksas būs jāsedz pašiem. Analīžu cena vidēji ir ap 7 eiro. Ja analīzes uzrāda D vitamīna trūkumu, tad jākonsultējas ar savu ārstu, kā un ar kādiem preperātiem efektīvāk palielināt šo līmeni. Jāatceras, ka tas var prasīt pat vairākus mēnešus, kamēr organismā tiek sasniegts optimāls D vitamīna līmenis. Pie neliela deficīta to sasniegt būs vieglāk un tas būs izdarāms ar parastajiem D vitamīna preperātiem, kas pieejami aptiekā. Bet, ja deficīts ir liels, tad ārsts var izrakstīt pat recepšu medikamentus vai piemērot kādu citu terapiju. 

Kāda ir D vitamīna loma organismā

D vitamīna loma organismā ir saistīta ar kaulu un locītavu veselību, bet tās nebūt nav vienīgās D vitamīna funkcijas. Tas piedalās un ir neaizstājams arī daudzos citos procesos. D vitamīns regulē un atbalsta imunitāti, regulē vairogdziedzera darbību, normalizē asinsspiedienu. 

D vitamīns ir ļoti būtisks veselīgai nervu sistēmas darbībai. Cilvēkiem, kuriem ir D vitamīna deficīts, ir augstāks risks saskarties ar depresiju. Tāpat šis vitamīns palīdz saglabāt smadzeņu funkciju novecošanās procesā, aizkavējot dažādu vecuma slimību rašanos. Mazina risku saslimt ar reimatoīdo artrītu un multiplo sklerozi. D vitamīns mazina sirds saslimšanu riskus, arī dažu vēža veidu riskus.

D vitamīns no saules un pārtikas netiek uzņemts pietiekami

Ziemeļvalstīs D vitamīna trūkums veidojas tāpēc, ka ir ļoti īsa saulainā sezona, kā arī uzturs nav tik bagātīgs, lai ar šo vitamīnu apgādātu organismu visu gadu pietiekamā daudzumā. Lai D vitamīns veidotos saules ietekmē, saulē ir jāpavada 30 minūtes dienā. Pat vasarā ne vienmēr tas izdodas. Kā arī saules ietekmei uz ādu ir arī negatīvās blaknes, tāpēc parasti lietojam saules aizsargkrēmus, kas attiecīgi aizkavē D vitamīna veidošanos. Tāpēc ar uzturu un sauli vien retajam izdodas noturēt D vitamīna līmeni pietiekamu. Pārējiem vismaz tumšajā un aukstajā sezonā D vitamīnu nepieciešams uzņemt papildus. Bērniem noteikti, lai neaizkavētu viņu augšanu, attīstību un imunitātes veidošanos, kurā D vitamīns ieņem ļoti būtisku vietu.