Ziemellatvija.lv ARHĪVS

“Ziemeļlatvija” skaidro, kā izmainīsies dzīve pēc vēlēšanām

Inga Karpova

2009. gada 22. maijs 15:09

3395
“Ziemeļlatvija” skaidro, kā izmainīsies dzīve pēc vēlēšanām

Līdz novadu domes vēlēšanām 6. jūnijā atlicis pavisam maz laika, taču vēlētājiem pagaidām vēl trūkst priekšstata par to, kāda būs pašvaldības struktūra un kā tiks pārvaldīti novadi.

Kā zināms, Valkas rajonā veidosies trīs novadi - Valkas, Smiltenes un Strenču. Valkas novadā būs Valkas pilsēta, Valkas, Ērģemes, Kārķu, Vijciema un Zvārtavas pagasts. Smiltenes novadā - Smiltenes pilsēta, Smiltenes, Brantu, Launkalnes, Bilskas, Grundzāles, Variņu, Palsmanes un Blomes pagasts. Strenču novada teritoriju veidos Strenču un Sedas pilsēta, kā arī Jērcēnu un Plāņu pagasts.

"Ziemeļlatvija" jau rakstīja, ka Trikātas pagasts pievienojas Beverīnas, bet Ēvele - Burtnieku novadam.

Pēc vēlēšanām Valkas novadā plānots izveidot pakalpojumu centrus - Valkas pilsētas pārvaldi Valkā, Ērģemes pagasta pārvaldi Ērģemē, Kārķu pagasta pārvaldi Kārķos, Valkas pagasta pārvaldi Lugažos, Vijciema pagasta pārvaldi Vijciemā un Zvārtavas pagasta pārvaldi Stepos.

Valkas domes Attīstības un projektu vadības nodaļas vadītāja Dagnija Ūdre informē, ka novada veidojošo pašvaldību apvienošanās projekta ziņojuma kopsavilkumā norādīts, ka pašvaldības sniegtie pakalpojumi iedzīvotājiem būs saglabāti vietās, kur tie bija nodrošināti pirms apvienošanās, ja pēc šiem pakalpojumiem būs pieprasījums.

Novadā izglītības jautājumus risinās Izglītības, kultūras un sporta nodaļa. Tiks izveidots vienots Sociālais dienests ar astoņiem speciālistiem, katrā pagasta pārvaldē - viens, Valkā - trīs, kā arī dienesta vadītājs.

Pieteikšanos uz sociālo pabalstu un tā izmaksas kārtos pagasta pārvaldēs, kur sociālās nodaļas speciālists pieņems pieteikumus, veiks apsekošanu. Tāpat notiks pašreiz Valkas rajona padomes pārziņā esošo sociālo iestāžu pārņemšana, kas atrodas Valkas novada teritorijā.

Novada kultūras politikas izstrādi un kultūras dzīves koordināciju nodrošinās Izglītības, kultūras un sporta nodaļa. Atbilstoši pieprasījumam novada pašvaldība veidos dzīvojamo fondu un sociālos dzīvokļus, kurus apsaimniekos Saimnieciskās darbības koordinācijas nodaļa.

Šī nodaļa organizēs arī komunālo pakalpojumu pieejamību. Tās sastāvā būs arī Siltumapgādes, ūdens apgādes un kanalizācijas daļa. Savukārt pagastos par pakalpojumu nodrošināšanas organizēšanu atbildīgs būs teritoriālās pārvaldes vadītājs. Darbības koordināciju novada mērogā nodrošinās domes izpilddirektors.

Tiks izveidota Valkas novada būvvalde. Saimnieciskās darbības sekmēšanas jautājumus koordinēs novada Attīstības un plānošanas nodaļa. Plānots veidot arī pašvaldības policijas dienestu. Novadā būs vienota bāriņtiesa.

Tās sastāvā būs pa vienam pārstāvim no katras teritoriālās pārvaldes. Tās darbu vadīs priekšsēdētājs. Novadā būs arī vienota Dzimtsarakstu nodaļa. Apmeklētājus un iesniegumus pieņems arī šīs nodaļas darbinieki pagastu pārvaldēs.

Līdzīgi novada domes un pagastu pārvaldes funkcionēs arī Smiltenes un Strenču novados.Smiltenes domes Plānošanas nodaļas vadītājs Andris Lapiņš stāsta, ka Smiltenes novadā pakalpojumu centri būs Bilskā, Blomē, Brantos, Grundzālē, Launkalnē, Palsmanē, Smiltenes pagastā, Variņos un Smiltenē.

Smiltenes puses pašvaldību apvienienošanās projektā minēts, ka, izveidojot novadu, izglītībā ieviesīs - policentrisma sistēmu. Tas nozīmē, ka daļu no skolām profilēs noteiktā virzienā, piemēram, skola ar sporta novirzienu, mūzikas vai mākslas novirzienu kādā no attiecīgajām administratīvi teritoriālajām vienībām.

Tādā veidā, nodrošinot maksimālo bērnu skaitu skolā, samazināsies uzturēšanas izmaksas un skolēniem piedāvātas daudz plašākas iespējas izvēlēties sev interesējošo jomu, kuru būs iespējams apgūt daudz izvērstāk.

Strenču pilsētas domes priekšsēdētāja Velga Graumane atklāj, ka pēc vēlēšanām Strenčos novada dome strādās citā ēkā - Valkas ielā 6 (bijušajā Strenču MRS administratīvajā ēkā). Savukārt pakalpojumu centri pagastos, tāpat kā līdz šim, darbosies Jērcēnos, Plāņos un arī Sedā.

Novada domē ievēlējamo deputātu skaitu nosaka atbilstoši iedzīvotāju skaitam, kāds attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā uz 6. jūniju ir reģistrēts Iedzīvotāju reģistrā. Ja novada teritorijā reģistrēti līdz 5000 iedzīvotāju - jāievēl 13, bet ja no 5001 līdz 20 000 - 15 deputāti.

Pašvaldības vēlēšanās Valkas un Smiltenes novada domē būs jāievēl 15, bet Strenču novada domē - 13 deputāti.