Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Valkas mākslas skola – pieejama visiem

Ance Andrējeva-Empele

2020. gada 20. janvāris 10:16

1922
Valkas mākslas skola – pieejama visiem

Vai iespējams radīt ziemas sajūtu pat tad, ja ziema slēpjas un pieredze būt ziemā ir bijusi neliela? Uz šiem jautājumiem atbildi saņemsiet, ja apmeklēsiet Valkas mākslas skolas jaunāko audzēkņu darbu izstādi “Ziemas karuselis”, kas Valkas mākslas skolas izstāžu zālē apskatāma līdz janvāra beigām.

Izstādi “Ziemas karuselis” veidojuši sagatavošanas grupas bērni – izstādot radošus, ar krāsu fantāziju pārsteidzošus darbus dažādās tehnikās. Tajos apspēlētas ziemas, prieka un sniega tēmas. 

Valkas mākslas skolā sagatavošanas grupu piedāvā apmeklēt bērniem no sešu gadu vecuma un tā paredzēta bērniem līdz deviņu gadu vecumam. Grupā viņi apgūst pamata prasmes darbā ar krāsām, zīmuļiem, krītiņiem un citiem materiāliem, attīstot krāsu redzējumu. Strādā ar aplikāciju, tekstilu, kartonu un papīra masu un citiem materiāliem, kas trenē un attīsta mazo motoriku. Darbošanās sagatavošanas grupiņā ne tikai pilnveido radošumu, bet iemāca bērnam organizēt savu darbu. 

Pašreiz sagatavošanas grupu reizi nedēļā uz divām stundām apmeklē 82 audzēkņi no Valkas pilsētas, novada pagastiem un Valgas. Nodarbības pašiem mazākajiem pasniedz profesionālas mākslinieces ‒ skolotājas Līva Dorša, Gunta Pavārnieka, Gunda Sīmane, Skaidrīte Bondare, Daiga Soloveiko. Pēc sagatavošanas grupas iespējams turpināt mācības Valkas mākslas skolā, pēc kuras beigšanas saņem valsts atzītu profesionālās izglītības apliecinošu dokumentu.
 
Studijas pieaugušajiem

Valkas mākslas skolā nodarbības iespējams apmeklēt arī pieaugušajiem, jauniešiem, kuri pabeiguši mākslas skolu vai nekad nav gājuši mākslas skolā, bet vēlas iegūt zināšanas, piemēram, vienā noteiktā priekšmetā. Iegūt zināšanas un pilnveidot iemaņas zīmēšanā un gleznošanā var, apmeklējot Marutas Stabulnieces vadīto studiju trešdienās no pulksten 18 līdz 20. Gundas Sīmanes vadītā studija būs piemērota tiem, kuriem patīk strādāt ar dažādiem materiāliem – zīda, trauku apgleznošana, kolāžu veidošana un tamlīdzīgi. Nākamās nodarbības pie Gundas Sīmanes notiks trešdien, 22. janvārī, pulksten 10.

Uzsāk jaunu tradīciju

“Šogad mākslas skolā uzsākām jaunu tradīciju”,  atklāj mākslas skolas direktore Sniedze Ragže. “Tā kā mums skolā telpas ir mazas un visus teju 300 skolēnus nav iespējams sasaukt vienuviet uz līniju, katram skolotājam bija jāizlemj, kuriem audzēkņiem viņš vēlas pateikties par darbu skolā, atdevi, interesi, labiem sasniegumiem.  Šie skolēni un viņu vecāki tika uzaicināti uz īpašu pēcpusdienu skolā, kur viņiem par ieguldīto darbu un ieinteresētību pateicās gan mākslas skolas skolotāju kolektīvs, gan Valkas novada dome.”

Veido savu scenogrāfiju

Ik gadu Valkas mākslas skolas audzēkņi piedalās valsts konkursā Latvijas profesionālās vidējās izglītības iestāžu mākslas un dizaina izglītības programmu audzēkņiem. “Šogad ir ļoti interesanta un sarežģīta tēma – “Efektīvais kvadrāts”,” atzīst S. Ragže. Darbs pie konkursa darbu sagatavošanas jau ir sācies. Audzēkņiem konkursam jāizveido telpiska kompozīcija, izmantojot scenogrāfijai raksturīgus izteiksmes līdzekļus, lai radītu noskaņu, kas paredz eksperimentus ar gaismu, materiāliem, faktūrām. “Rudenī skolotāji pēc konkursa nolikuma bija nobažījušies, vai mūsu audzēkņiem dalība konkursā būs pa spēkam, bet tagad, redzot to, kas jau izdarīts, zinu, ka viss izdosies un martā iesniegsim ļoti interesantus darbus.”

Ved bērnus no pagastiem

Valkas mākslas skola lepojas ar savu akadēmisko kvalitāti – profesionāliem un entuziastiskiem pasniedzējiem un programmu. “Mākslas skolas uzdevums ir sagatavot audzēkņus tā, lai, pabeidzot skolu, viņi varētu iestāties mākslas vidusskolā. Pēc pusgada direktores amatā redzu, kā pedagogi strādā, apskaust var bērnus un viņu vecākus, kuriem ir šī iespēju sūtīt bērnus pie mums skolā. Un niecīgā samaksa par zināšanām, kuras šeit iegūstamas. Ģimenēm, kurām mākslas skolā mācās trīs bērni, nav jāmaksā vispār, to nosaka likums. Labs piemērs ir Vijciems un Kārķi. No šiem pagastiem bērnus uz skolu atved un aizved ar autobusu,” stāsta S. Ragže.