Mežu nomāc slimības
Šopavasar, sākot mežu atjaunošanu, vairāki īpašnieki bija nepatīkami pārsteigti, ieraugot, ka vietām jaunaudzes izskatās panīkušas. Daudzām priedītēm skujas bija kļuvušas brūnas un nobira pēc pirmā pieskāriena.
To, ka priežu jaunaudzēs daudzviet iemetusies slimība, atzīst arī Ziemeļvidzemes virsmežniecības inženieris meža aizsardzības jautājumos Vasilijs Kolačs. "Ir atklāta priežu brūnā skujbire, kas dažādās vietās ir izplatījusies visā virsmežniecības teritorijā. Uzreiz jāpiebilst, ka satraukumam nav iemesla, jo šo slimību skujkoki pārcieš un pēc laika atjaunojas," apliecina V. Kolačs.
Viņš skaidro, ka priežu skujbires uzliesmojumam ir ciklisks raksturs un tā atkārtojas ik pēc 10 vai 12 gadiem. "Šogad noticis kārtējais uzliesmojums, un tas nozīmē, ka šī slimība ilgs divus trīs gadus. Infekcija iemetas 10 līdz 12 gadus vecās priežu jaunaudzēs.
Uz jaunaudzi, kuru pārņēmusi šī slimība, paveras diezgan nepatīkams skats. Šķiet, visi jaunaudzes koki nolemti iznīcībai, bet tā nav. Priedītēm pērnā gada skujas ir brūnas ar plankumiem un vasaras sākumā nobirs. Tomēr uz zariem parādīsies jauni skuju dzinumi un koks ataugs. Slimība palēnina koka augšanu, bet tas noteikti atdzīvosies, tādēļ lielam uztraukumam nav pamata.
Var, protams, pret šo slimību lietot pretpasākumus, izmantojot ķimikālijas, bet tas ir darbietilpīgs un dārgs process. Turklāt visas jaunaudzes tik un tā nebūs iespējams ķīmiski apstrādāt, tādēļ es ieteiktu nogaidīt, kamēr priedes pārslimo skujbiri," saka V. Kolačs.Tomēr priežu skujbire nav vienīgā nelaime, kas šogad skārusi mežus.
Ir konstatēta vēl viena slimība - dzinumu vēzis, kas salīdzinājumā ar iepriekš minēto slimību kokiem ir daudz bīstamāka. "Priežu dzinumu vēzis var radīt lielus zaudējumus. Piemēram, pagājušā gadsimta beigās Kalsnavas pusē nocirta kokus un sadedzināja 200 līdz 400 hektāru lielā platībā.
Arī dzinumu vēzim attīstības periods ilgst apmēram divus gadus. Tas koks, kuru skāris dzinumu vēzis, dzīvs gan paliek, bet tas vairs nederēs tirgum. Tas būs kroplis bez kvalitātes," apliecina V. Kolačs.
Lai izvairītos no šīm slimībām, Meža dienesta speciālists mežu atjaunošanai īpašniekiem iesaka skujkoku stādus iegādāties tikai sertificētās kokaudzētavās.
"Šādās kokaudzētavās darbinieki atbild par stādu kvalitāti, tie ir tīri no slimībām un spēj izaugt par kvalitatīviem kokiem. Šādi stādi gan maksā dārgāk, bet tas atmaksāsies. Ņemt stādus no citurienes nozīmē risku ievazāt kādu no koku slimībām savā mežā," uzsver V. Kolačs.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19