Pirmklasnieku ieteikumi atkritumu samazināšanai
Vairāk nekā 190 izglītības iestādes Latvijā ir iesaistījušās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iniciatīvā “Izmests miskastē nav pazudis dabā”, lai mazinātu atkritumu rašanos ikdienā. Kopā ar vecākiem pirmās klases skolēni ir pildījuši Miskastes dienasgrāmatu, lai izpētītu atkritumu rašanās tendences savā ģimenē.
Bērnu atsaucība vides saudzēšanas projektos ir ļoti liela, secina vairums aptaujāto skolu pedagogu. Dabas aizsardzības un atkritumu mazināšanas tēmas tiek pārrunātas ne vien klases stundās un dabaszinātnēs, bet arī ētikas stundās. Pēc Miskastes dienasgrāmatas rezultātu pārrunāšanas, ir radušās daudzas jaunas idejas vides saglabāšanā, jo problēma ar atkritumu šķirošanu ir ļoti aktuāla, secina skolotāji. “Reti ģimenēs šķiro gan papīru, gan plastmasu, gan stiklu. Daži regulāri šķiro mizas un citus pārtikas atkritumus, taču jāatzīst, ka lielākā daļa ģimeņu atkritumus nešķiro,” stāsta Gunta Veigule, Siguldas pilsētas vidusskolas direktora vietniece izglītības jomā 1. - 3. klasēm. Kā galvenais nešķirošanas paraduma iemesls tiek minēts atkritumu konteineru trūkums pašvaldībā, kā arī pārāk maza virtuves platība. “Mēs priecātos, ja katrā sākumskolas klasē būtu dažādi šķirošanas konteineri, jo šobrīd atkritumus metam vienā miskastē. Bērni pie šķirošanas ir jāradina laicīgi,” saka Rīgas 96. vidusskolas skolotāja Jana Gargurne.
Miskastes dienasgrāmatas aptaujas rezultāti liecina, ka lielāko daļu, aptuveni 60%, mājsaimniecības atkritumu veido plastmasa. Vienu piektdaļu aizņem papīrs, kam seko stikls, metāls un bioloģiskie atkritumi. “Šī ir ļoti laba inicaitīva un bērni pret to izturas pozitīvi. Ir jāmaina domāšana, jo viss sākas no katra paša,” uzskata Preiļu 1. pamatskolas skolotāja Lolita Adamoviča. Viņa norāda, ka, jo īpaši talkās, bērni bieži uzdod jautājumu – kāpēc aizvien ir cilvēki, kuri piesārņo vidi?
“Esmu gandarīts par plašo skolēnu iesaisti ministrijas organizētajā kampaņā un pateicīgs skolotājiem, kas ir izvērsti stāstījuši audzēkņiem par izvēlēm un paradumiem, kas ir dabai draudzīgi. Bērni un arī vecāki ir atvērti pārmaiņām mainīt iepirkšanās un šķirošanas paradumus, izvēloties videi draudzīgākus risinājumus. Kaut arī darāmā vēl ir daudz, esmu pārliecināts, ka jaunā paaudze augs ar daudz lielāku vides apziņu, kā arī izpratni par vides un klimata jautājumu nozīmi Latvijas attīstībā,” saka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce.
Miskastes dienasgrāmatas elektroniskā versija ir pieejama vietnē Neizmet.lv, tās drukāto versiju jau aizpildījuši pirmklasnieki 197 lielākajās skolās Latvijā. Pārrunājot rezultātus, bērni kopā ar skolotājiem ir izveidojuši ieteikumu sarakstu atkritumu samazināšanai gan skolā, gan mājās:
- Atteikties no balonu laišanas svinīgos pasākumos;
- Izveidot savu īpašo iepirkumu somu;
- Nelietot plastmasas salmiņus;
- Piedalīties talkās, lai redzētu, cik daudz atkritumu nonāk dabā;
- Papīra dvielīšus aizstāt ar auduma dvielīšiem;
- Zīmēt uz abām papīra lapas pusēm;
- Rīkot dažādu atkritumu, piemēram, bateriju vākšanas konkursus;
- Izmantot materiālus vairākas reizes, piemēram, veidojot putnu barotavas, plostus, puķu podus, zīmuļu traukus u.c.
Jau ziņots, ka pērnā gada nogalē VARAM uzsāka iniciatīvu “Izmests miskastē nav pazudis dabā”, vēršot uzmanību uz atkritumu rašanās iemesliem un to mazināšanu katrā mājsaimniecībā. VARAM veiktajā pētījumā tika secināts, ka vienā mājsaimniecībā ik gadu tiek nelietderīgi izmantota un izmesta pārtika 200 eiro vērtībā, radot finansiālus zaudējumus un negatīvu ietekmi uz vidi. Lai mudinātu iedzīvotājus izvēlēties videi draudzīgus iepakojuma risinājumus un ikdienā ieviest jaunus paradumus, vietnē Neizmet.lv pieejami praktiski padomi atkritumu šķirošanā, receptes ēdiena pārpalikumu izmantošanai jaunā maltītē, kā arī Miskastes dienasgrāmatas elektroniskā versija. Iniciatīvai pievienojušies un atbalsta vēstneši Dārta Daneviča, Lauris Zalāns, Edavārdi, Sanda Dejus, Jānis Blūms un Marta Grigale.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19