Ziemellatvija.lv ARHĪVS

VIDEO: Iedzīvotāju kustība pāri Valkas-Valgas robežai

Vidzemes televīzija

2020. gada 3. aprīlis 10:12

460
VIDEO: Iedzīvotāju kustība pāri Valkas-Valgas robežai

Jau divas nedēļas tiek risināts jautājums par iedzīvotāju kustību pāri Valkas-Valgas robežai. Atļaujas izsniedz Igaunijas policijas un robežsardzes padome. Tā izvērtē, vai iemesls doties uz vienu vai otru pilsētu ir pamatots. Tā kā kaimiņvalsts prasības mainās teju ik dienu, daudziem valcēniešiem šī iespēja tiek liegta.

Valkas novada pašvaldība ik dienu saņem zvanus no iedzīvotājiem, kuri dažādu iemeslu dēļ vēlas šķērsot Valkas-Valgas robežu. Nepieciešamība doties uz vienu vai otru pusi lielākoties saistīta ar darba gaitām, ārsta apmeklējumu, pasta un citiem pakalpojumiem. Apzinot šo informāciju, pašvaldības darbinieki veido sarakstus. Tos nosūta Igaunijas policijas un robežsardzes padomei, kura tad arī lemj par atļauju izsniegšanu. Ne visi iedzīvotāji to saņem.

“Tur situācijas ir dažādas. Ja, piemēram, ģimene ir abās pusēs, tad māti, piemēram, laiž, bet bērnu ne. Tad lai iet tā māte tur, bet pie bērna tad lai nāk tas tēvs. Kaut kā viņi paši tur izvērtē, ka pietiek, ka viens staigā uz vienu pusi,” pastāstīja Valkas novada domes priekšsēdētāja sekretariāta vadītāja Inguna Medne.

“Tos, kas strādā tālāk Igaunijā, arī daļu igauņi vairs nelaiž. Iespējams, ka tas arī ir pareizi, jo tad tas risks izplatīties infekcijai ir lielāks, bet skaidrs arī, ka viņiem nekāds atbalsts no Latvijas valsts puses nepienākas. Mēs ar sociālo dienestu domājam, ko darīsim tad, ja viņi vērsīsies pie mums pēc palīdzības,” norādīja Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis.

Ne vienmēr robežu ļauj šķērsot arī tiem latviešiem, kuri strādā Valgā. Lai arī Igaunijas darba devēji robežsardzei šo darbaspēku pieprasa, uzņēmējiem ir jāprot pārliecināt, ka šiem darbiniekiem ir neaizvietojama loma uzņēmuma procesu nodrošināšanā.  

No darba Valgā uz mājām dodas valcēnietis Viktors. Viņa ikdienā nekas neesot mainījies, un arī robežu šķērsošana būtiskas neērtības nesagādājot. 

Ceturtdien Latvijā ierodas arī rīdzinieks Igors, kurš atbraucis uz bērēm. Mājupceļš no Anglijas viņam bijis ļoti garš - cauri Helsinikiem un Tallinu. Un tagad no Valkas vēl jānokļūst Rīgā.  

Informēt robežšķērsotājus, izsniegt un saņemt apliecinājumus par Covid-19 ierobežošanas pasākumu ievērošanu robežsargiem jau otro dienu palīdz zemessargi un karavīri. Šī uzdevuma izpildē vairākos Latvijas-Igaunijas robežkontroles posteņos Zemessardzes 2. Vidzemes brigāde ik dienu iesaista vismaz 24 zemessargus.

“Darbība postenī tiek nodrošināta 24 stundu režīmā. Pa 8 stundām mainās zemessargi, nāk svaigiem spēkiem un gatavi veikt nepieciešamos uzdevumus. Daļai no mūsu zemessargiem būšana Zemessardzē kalpo arī kā tāds sava veida finanšu drošības spilvens dīkstāves gadījumā,” stāstīja pulkvežleitnants, Zemessardzes 22. kājnieku bataljona komandieris Dmitrijs Oreškins. 

Zemessardzes 2. Vidzemes brigāde ir gatava sniegt atbalstu arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam, nepieciešamības gadījumā nodrošinot to ar teltīm, kas aprīkotas ar apgaismojumu, apsildi un autonomo elektroapgādi.

KONTEKSTS:

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. 25. martā pirmo reizi ir konstatēti pieci inficēšanas gadījumi cilvēkiem, kuri nav bijuši ārzemēs un nav bijuši kontaktā ar Covid-19 slimniekiem, kas nozīmē, ka vīruss cirkulē sabiedrībā.

Lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos Latvijā, 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim. Cīņai ar vīrusu noteica aizvien stingrākus ierobežojumus, mācībām skolās jānotiek attālināti, atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi, brīvdienās daļēji slēgti tirdzniecības centri. Noteikti arī jauni pulcēšanās ierobežojumi, ārpus mājām vienkopus ļaujot atrasties ne vairāk par diviem cilvēkiem vai ģimeni.