Ārkārtas stāvoklis beidzies; sabiedrības veselība atkarīga no cilvēku godaprāta
No rītdienas, 10. jūnija, Latvijā būs beigusies ārkārtējā situācija, kas ilga no 13. marta un bija spēkā, ar mērķi ierobežot “Covid-19” izplatību, nosakot virkni aizliedzošu pasākumu. Taču tas nenozīmē, ka dzīve valstī atsāksies agrāk ierastajā ikdienas režīmā.
Vairāki ierobežojumi paliks, turklāt, iespējams, vismaz līdz gada beigām, piemēram, divu metru distances ievērošana.
Visiem jāuzmanās joprojām
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja intervijā “Ziemeļlatvijai” uzsver, ka visiem joprojām ir jāuzmanās un profilakses pasākumi, kā izsargāties no saslimšanas ar “Covid-19”, paliek tādi paši kā ārkārtējās situācijas laikā, ņemot vērā, ka pret šo infekcijas slimību nav vakcīnu un citu medikamentu, bet jauni saslimšanas gadījumi Latvijā arvien tiek reģistrēti teju katru dienu.
Lai mazinātu saslimstību, SPKC aicina ievērot divu metru distanci, regulāri un bieži mazgāt rokas, dezinficēt virsmas, it īpaši skārienjutīgo telefonu ekrānus, datorpeli, klaviatūru un tamlīdzīgi, uz veikaliem doties pēc iespējas retāk, piemēram, reizi nedēļā, kā arī izvērtēt, vai tiešām ir nepieciešams apmeklēt publiskus pasākumus un privātas ballītes, ja nevar ievērot divu metru distanci, it īpaši slēgtā telpā. Ja cilvēkam ir saslimšanas pazīmes, tad nevajag iet uz darbu un vest bērnus uz pirmsskolas izglītības iestādi.
“Mēs nevaram visu laiku dzīvot ārkārtas situācijā. Sabiedrībai ir jāatgriežas nosacīti ikdienas ritmā. Taču nevaram teikt, ka Latvijā saslimstība ar “Covid-19” ir beigusies. Mums ir jāmācās, sevi “jālauž”, lai divi metri un roku biežāka un rūpīgāka mazgāšana kļūst par ikdienas paradumu. Veikalos ir pieejami dezinfekcijas līdzekļi, taču vislabākais ir ūdens un ziepes,” iesaka Ilze Arāja un piebilst, ka, tieši pateicoties sabiedrības līdzdalībai, proti, apzinīgai ierobežojošo pasākumu ievērošanai ārkārtējās situācijas laikā, Latvijā ir panākts labs rezultāts “Covid-19” apkarošanā.
Neatkarīgi no tā, ko valdība nolems par sejas maskām sabiedriskajā transportā, proti, cik ilgi tās būs jālieto, SPKC aicina tās nēsāt, lai pasargātu sev apkārt esošos cilvēkus.
“Pirmkārt, ir jāizvērtē nepieciešamība izmantot sabiedrisko transportu. Taču, ja galīgi nav iespējams bez tā iztikt, tad sabiedriskajā transportā arī turpmāk jāievēro distancēšanās, jo tā ir vieta, kur kopā ir cilvēki no dažādām mājsaimniecībām. Cilvēkam, kurš, iespējams, ir saslimis ar “Covid-19”, simptomi parādās varbūt tikai pēc vienas vai divām dienām, bet vienu vai divas dienas iepriekš viņš var izdalīt vīrusu, jo šī infekcijas slimība izplatās gaisa pilienu ceļā. Savukārt, uzliekot masku, saslimušais tik ļoti un tik tālu nevar inficēt apkārtējos. Sejas maska ir papildu barjera tajās vietās, kurās nav iespējams ievērot divu metru distanci,” skaidro Ilze Arāja.
Viņa arī atgādina, ka ir radīts nozīmīgs palīgs cīņai ar “Covid-19”– brīvprātīgā kontaktu fiksēšanas mobilā lietotne “Apturi Covid”, ko var lejupielādēt ikviens un kas dod iespēju pārraut slimības izplatības ķēdi, jo būs iespējams ātrāk uzzināt, vai, piemēram, tajā pašā sabiedriskajā transportā ir notikusi saskarsme ar “Covid-19” inficētu personu, tādējādi sniedzot iespēju agrāk doties pašizolācijā.
Valsts policija slimos vairs nekontrolē
Tas, vai visiem kopā izdosies apturēt “Covid-19”, tagad lielā mērā ir atkarīgs no sabiedrības godaprāta, jo Latvijā ir beigusies Valsts policijas veiktā saslimušo un viņu kontaktpersonu uzraudzība, kad policisti katru dienu kontrolēja, vai šie cilvēki ievēro karantīnu vai pašizolāciju.
“Valsts policijai bija tāds pienākums, taču rīkojuma pēdējā redakcijā par atbildīgo institūciju attiecībā uz “Covid-19” slimniekiem un kontaktpersonām ir noteikta Veselības inspekcija. Ja ir nepieciešams, tad tai ir tiesības iesaistīt Valsts policiju un pašvaldības policiju. Taču cilvēki policijai var ziņot tāpat. Ja saņemsim informāciju, tad reaģēsim vai nodosim tālāk,” “Ziemeļlatviju” informē Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Simona Grāvīte.
Savukārt SPKC veic saslimstības epidemioloģisko uzraudzību. “Mūsu rīcībā ir informācija par saslimušajiem un viņu kontaktpersonām. Šī informācija tiek nodota ģimenes ārstam, un ģimenes ārsts viņus uzrauga, sazvanoties ar pacientu, kurš atrodas mājās stingrā izolācijā, un sekojot līdzi viņa veselības stāvoklim,” skaidro SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja.
Taču vai patiesi visi ar “Covid-19” saslimušie tiek uzraudzīti, lai viņi ievērotu izolāciju un neinficētu citus cilvēkus? “Ziemeļlatvijas” rīcībā ir neoficiāla informācija, ka savā darba vietā ir atgriezies cilvēks, kura analīzes joprojām ir pozitīvas, un šai personai, veicot darba pienākumus, ir saskarsme ar citiem cilvēkiem. Šādi gadījumi it īpaši riskanti varētu būt, piemēram, ārstniecības iestādēs.
Kad var atgriezties darbā?
Noskaidrojām, ka, atbilstoši SPKC vadlīnijām, tagad “Covid-19” slimnieki ar sava ārsta lēmumu stingro izolāciju var pārtraukt, vispār neveicot kontroles testus: 14. dienā, ja jau sākotnēji nav bijuši “Covid-19” simptomi, vai 21. dienā, ja vismaz septiņas dienas nav bijuši šīs slimības simptomi.
Proti, jaunākie pētījumi pierādījuši, ka pēc noteikta dienu skaita cilvēks būtībā vairs nav infekciozs citiem, tāpēc turpmāk lielāka nozīme būs konkrētam dienu skaitam kopš simptomu izzušanas. Tas nozīmē, ka nevajadzēs veikt divus atkārtotus testus ar negatīviem rezultātiem.
Taču gala lēmumu pieņems pacienta ģimenes ārsts, un pacientam tiks izsniegts apliecinājums, ka stingro izolāciju var pārtraukt. Ilgāk darbā nevarēs atgriezties ārstniecības personas, sociālo centru darbinieki un izglītības iestāžu darbinieki, kuri strādā tiešā kontaktā ar citiem cilvēkiem. Viņi pārtraukt stingro izolāciju varēs pēc tādas pašas shēmas kā citi, bet darbā atgriezties nedēļu vēlāk (ja nav bijuši simptomi – 21. dienā, bet, ja tādi bijuši, – ne ātrāk par 28 dienām, ja vismaz septiņas dienas nebūs bijuši slimības simptomi).
Ja ir zināms konkrēts cilvēks, kurš neievēro izolācijas noteikumu, tad persona var vērsties Veselības inspekcijā, kas veic pārbaudes, skaidro SPKC.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19