Ziemellatvija.lv ARHĪVS

FOTO: Ozola labo Latvijas rekordu triatlona garajā distancē

FOTO: Ozola labo Latvijas rekordu triatlona garajā distancē

Svētdien, 19. jūlijā jaunā triatloniste Lāsma Ozola Smiltenē sasniedza jaunu valsts rekordu (4:54:09), kā pirmā sieviete Latvijas vēsturē, kas garo distanci (1,9 km peldus, 90 km ar velo un skriešus pusmaratons 21,1 km) veic ātrāk par piecām stundām. Vīriešu konkurencē citiem cerības neatstāja rekordists Rinalds Sluckis (4:03:29), teju trešo reizi savā karjerā finišējot ātrāk par četrām stundām. Smiltenes triatlona svētkos par Latvijas čempioniem sprinta distancē kļuva Artjoms Gajevskis un pieredzējusī Baiba Medne.

Paralēli Smiltenes 100 gadu jubilejas svinībām aizvadītajā nedēļas nogalē risinājās triatlona festivāls ainaviskā Tepera ezera apkārtnē. Garā distance, kas pasaulē pazīstama ar zīmolu “Ironman 70.3”, kas apzīmē kopējo garumu jūdzēs un ir puse no pilnā triatlona, Latvijā risinājās tikai otro reizi kopš 2017. gada, kad tajā varēja startēt Vaidavas triatlona ietvaros. Pēc tam šīs disciplīnas cienītāji trīsreiz mērojās spēkiem neoficiālās treniņsacensībās Niniera ezera apkārtnē Cēsīs.

Pasauli pārņēmušās vīrusa pandēmijas dēļ pirms divām nedēļām šajās treniņsacensībās startēja maksimālais 32 dalībnieku skaits, un cēsinieks Aigars Kalējs ar prieku uzņēma bez startiem citviet Eiropā palikušos sportistus, tostarp Latvijas rekordistu Rinaldu Slucki. Pasākuma “Neoficiālais Half Ironman” trīs gadu vēsturē pirmo reizi finišu sasniedza kāda no daiļā dzimuma pārstāvēm – ultra garo distanču skrējēja Sigita Vāce. Visu distanci veica 22 dalībnieki.

Tāds pats skaits finišētāju piepildīja savu mērķi pirms trim gadiem Vaidavas triatlonā, kad nosacītajā “Ironman Half” startēja 24 dalībnieki un ātrākais pašmāju pārstāvis bija nupat aizvadītā Smiltenes triatlona organizētājs Jānis Melbārdis.

Smiltenē startēja Latvijas mērogiem rekordliels dalībnieku skaits – 61 un tikai pieci nepievārēja 1,9 kilometrus divos apļos peldus Tepera ezerā, 90 kilometrus divos apļos uz velosipēda Strenču virzienā un 21,1 kilometra pusmaratonu trijos apļos Smiltenes parkā.

Peldēšanas segmentu visātrāk veica Igors Gucanovičs (0:26:30) no Babītes. Ātrāk par pusstundu nepilnus divus kilometrus nopeldēja vēl seši startējušie, taču izšķirošie notikumi sekoja vēlāk uz velosipēda un skrienot. Galvenais favorīts Rinalds Sluckis ar pirmo starta numuru ilgi nekavējās un jau pirmajā aplī pārņēma vadību, veloposmu (2:07:35) vienīgais veicot ar vidējo ātrumu virs 40 kilometriem stundā (42,3 km/h).

Līderpozīciju no Lubānas puses nākušais rekordists saglabāja līdz finišam. Izšķirošs pavērsiens bija pirmā skriešanas apļa beigās, kad krampju dēļ nācās apstāties uz aptuveni četrām minūtēm, kas maksāja karjerā trešo rezultātu zem četrām stundām (4:03:29).

Rinalds Sluckis pusmaratonā (1:26:48) uzrādīja ceturto labāko starprezultātu. Ātrākais skrējējs Sergejs Kudrjavcevs (1:24:03) vienīgais spēja noturēt tempu zem četrām minūtēm kilometrā (3:59 min/km) un pēdējā septiņu kilometru aplī apsteidza savu komandas biedru Igoru Gucanoviču (4:18:14), finišējot otrajā pozīcijā (4:17:11). Tādējādi pirmo trijnieku ieņēma komandas “Ironman.lv” vīri. Aiz goda pjedestāla palika ceturtdien “Izskrien Rīgu” piecu kilometru uzvarētājs Oskars Cimermanis, kurš savā mājas trasē Smiltenē uzrādīja otro labāko rezultātu uz velo (39,4 km/h) un trešo ātrāko skriešanu (4:00 min/km), taču ar peldēšanu zem divām minūtēm simts metros (1:54 min/100m) bija par maz, lai paceltos no ceturtā desmita augstāk par ceturto vietu (4:23:24) sacensību noslēgumā. Taču viņam tāpat kā daudziem citiem dalībniekiem krita personīgie rekordi. Piektajā vietā ar atzīstamu debiju finišēja kādreizējais Latvijas čempions maratonā Anatolijs Macuks (4:25:35), kurš pērn Igaunijā pieveica “Ironman” pilno distanci.

Pamatīgs darbs pirmajā triatlona garajā distancē atmaksājās Nacionālo bruņoto spēku (NBS) pārstāvei Lāsmai Ozolai, kura iepriekš atzīstami startēja riteņbraukšanas MTB braucienos, taču pagājušajā gadā sāka biežāk startēt īsajās triatlona sacīkstēs.

Smiltenē izdevās spoža debija, ne tikai uzvarot abas konkurentes un neklātienes cīņā pārspējot Olgas Lukšas 2017. gada aprīlī Ķīnā sasniegto Latvijas rekordu (5:03:12), bet arī kļūstot par pirmo pašmāju triatlonisti, kas spēj pieveikt distanci ātrāk par piecām stundām (4:54:09).

Panākuma pamatā bija riteņbraukšanas segments (2:31:23) ar vidējo ātrumu 35,7 km/h, ko, indivduāli braucot, nevarēja nevarēja sasniegt divas trešdaļas vīriešu. Peldēšanas segmentā (0:32:39) ieņemtā 14. pozīcija absolūtajā kopvērtējumā bija vēl par piecām vietām augstāka. Otro vietu ar jaunu personīgo rekordu ieņēma Sigita Vāce (5:35:27), kura garo triatlona distanci atkārtoja pēc divu nedēļu pauzes Cēsīs, pa vidu paspējot palīdzēt organizēt labdarības skrējienu Rīga-Valmiera. Smiltenes triatlonā sieviešu konkurencē izdevās uzrādīt īsāko pavadīto laiku tranzītzonā, mainot sporta veidus, un skriešanas segmentā apsteidzot kādreizējo šīs triatlona disciplīnas rekordisti Antru Rogu (5:56:18), kurai izdevās pāris vīrus atstāt aiz sevis un sacensības noslēgt ātrāk par sešām stundām, kaut pirms pieciem gadiem Austrijā peldēšanas trenere finišēja par 40 minūtēm ātrāk (5:16:23).

Paralēli tika sarīkotas stafešu cīņas, kurās spriedzes netrūka, un starp deviņām komandām divas bija sieviešu un viena bija abu dzimumu jauktā draugu apvienība.

Smiltenes triatlons nenotika pirmo reizi, un tajā tika dalītas Latvijas čempionāt medaļas sprinta disciplīnā, kas Latvijā sacensību rīkotāju vidū ir populārākā ar 750 metru peldēšanu, 20 kilometru velosegmentu un piecu kilometru skriešanu.

Par čempionu pārliecinoši kļuva daugavpilietis Artjoms Gajevskis (1:02:13), aiz sevis atstājot savu komandas biedru senioru Viktoru Žigarkovu (1:07:25).

Sīva cīņa izvērtās par bronzas medaļu, uzvarētāja vārda brālim Artjomam Soloduham (1:09:23) par sekundi spējot izglābties no Andra Panoramenko tuvošanās (1:09:24).

Sieviešu konkurencē savu pārākumu demonstrēja pieredzējusī Baiba Medne (1:10:20) no Dobeles, neatstājot cerības jaunietei Danielai Leitānei (1:13:15), kura bija spiesta piekāpties pat savā kroņa disciplīnā riteņbraukšanā.

Trešajā vietā Latvijas čempionātā ierindojās Agnese Patrīcija Ozola (1:13:31), kura bija ātrākā peldētāja un turējās priekšā sīvākajai konkurentei vēl līdz skriešanas posmam.

Smiltenes triatlonā kopā ar bērnu distancēm startēja 260 dalībnieki, kas bija par ceturtdaļu vairāk nekā mēneša sākumā tautas sportā vairāk zināmajā Vaidavas triatlonam (212 finišētāji), kur divreiz garākajā olimpiskajā distancē uzvarētāji bija tie paši – Artjoms Gajevskis (2:03:04) un Baiba Medne (2:19:13). Nākamās triatlona sacensības risināsies nākammēnes – 1. augustā Jēkabpilī tiks dalītas Latvijas čempionāta medaļas krosstriatlonā, kur noderīgāki par šosejas divriteņiem būs MTB velosipēdi. Nedēļu vēlāk, 9. augustā Ventspils puses Bušenieku ezerā plānots Latvijas čempionāts olimpiskajā distancē, savukārt 16. augustā starptautiskais Rīgas triatlons būs pārcēlies no galvaspilsētas centra uz Mežaparku, kur dalībniekiem būs iespēja peldēt Ķīšezerā un finišēt uz lielās Dziesmusvētku estrādes.

Jūlija noslēdzošajā nedēļas nogalē triatlona vietā varēs startēt Krišjāņa Ratinika jeb riteņbraucēju aprindās zināmā Velomena rīkotajās sacensībās “Velorealitāte”, kuru dalībniekiem šoreiz būs uzdevums startēt piektdienas vakarā Valkā, un, apmeklējot vairākus kontrolpunktus, pēc iespējas ātrāk nokļūt galapunktā Rīgā. Iepriekšējos divos gados aizvien lielāku popularitāti gūstošais brauciens sākās Zilupē un Liepājā, allaž izvēloties vietas, uz kurām var nokļūt ar vilciena palīdzību. Paralēli lēnām iekustas arī iepriekšējos gados ierasto riteņbraukšanas sacensību sezona.

Otra triatlona alternatīva ir skarbais Vilkaču maratons Āža kalnā Tukuma pusē, kur 42,2 kilometri veicami 13 apļos, kopā savācot vairāk nekā 2000 augstummetrus. Izaicinošais uzdevums jāveic septiņu stundu laikā, un absolūtais uzvarētājs, neskatoties uz dzimumu, tiek pie 25 procentiem no kopējām dalības maksām.

Pulcēšanās ierobežojumu laikā joprojām nenotiek lielie masu sporta pasākumi. Kamēr ir atcelta 2020. gada “Skrien Latvija” pusmaratonu sezona, aizvadītajā nedēļas nogalē pārdesmit dalībnieki skrēja 21,0975 kilometru distanci astoņos apļos Uzvaras parkā. Neparasts pilsētas skrējiens risinājās Tukumā, kur cīņā par naudas balvām 22,6 kilometru distancē bija aktuālie maratona valsts čempioni Dmitrijs Serjogins (1:18:31) un vietējā Karīna Helmane-Soročenkova (1:36:36). 10 kilometros ātrākie bija Artis Dude (0:41:39) un Elīna Barone (0:48:32).

Šajā nedēļas nogalē vairāk nekā pustūkstotis skrējēju ņems dalību Salaspils pusmaratonā, no kuriem piektā daļa startēs pamatdistancē. Sestdien, 18. jūlijā, Gvido Kalniņš un Edijs Dzalbs skrēja 33 kilometru taku distanci Polijā, ieņemot attiecīgi 15. un 25. vietu rezultātu tabulā.

Meža taku skrējienu seriāls “Stirnu buks” savu sezonu plāno sākt 15. augustā Amatas krastos pie majestātiskā Zvārtes ieža. Bet divas nedēļas agrāk, 1. augustā, septīto reizi risināsies “Cēsis Eco Trail” ar 85, 50, 30, 13 un 3 kilometru garām distancēm. Sacensību trūkumu daži aizpilda tuvējos izbraukumos ārpus Latvijas.