Neprognozējamais mācību gads ir sācies

Jauno mācību gada sākumu “Covid-19” pandēmijas laikā skolēni, viņu vecāki un pedagogi sagaidīja ar dažādām emocijām. Otrdien, 1. septembrī, pēc vairāk nekā pieciem mēnešiem skolēni klātienē atkal ieraudzīja savus klasesbiedrus un skolotājus. Līdz ar vēlmi iegūt jaunas zināšanas, šoruden jāapgūst arī jaunā kārtība, kas sevī ietver virkni sanitāro prasību, lai izglītības iestādēs nepakļautu sevi un līdzcilvēku veselību inficēšanās riskam ar jauno koronavīrusu.
“Ziemeļlatvija” augusta izskaņā jau rakstīja, ka Smiltenes vidusskolā jaunais mācību gads nāk ar izaicinājumiem, taču tos izglītības iestāde ir gatava pārvarēt. Šis ir ne tikai izaicinājumu, bet arī pārmaiņu laiks. Ievērojot epidemioloģiskos drošības pasākumus “Covid-19” infekcijas izplatības ierobežošanai, Zinību dienas svinīgie pasākumi Smiltenes vidusskolā notika sporta laukumā un pagalmos pie visām trīs skolas ēkām. 1. līdz 4. klašu skolēni tikās Rīgas ielā, 5. līdz 8. klašu kolektīvi – Dārza ielā, bet 9. līdz 12. klases – Dakteru ielā.
Priecīgi par atgriešanos
un vienlaicīgi atbildīgi
Rūpējoties par drošību, katrs klases kolektīvs stāvēja ar vairāku metru intervālu no cita. Kā novēroja “Ziemeļlatvija”, skolēnos tas prieku nemazināja, jo īpaši brīžos, kad izskanēja muzikālie sveicieni. Taču tas nemazināja arī atbildības sajūtu.
Smiltenes vidusskolas 9.b klases skolniece Lelde Mūrmane laikrakstam stāsta, ka ik rītu, atverot skolas durvis, tiek mērīta temperatūra. Tālāk jaunieši dodas katrs uz savu klasi, kurā visu dienu pavada tikai ar saviem klasesbiedriem, mācību priekšmetos mainās tikai skolotāji. “Katrai klasei ir noteikts savs laiks starpbrīdim, kurā varam iet pastaigāties pie skolas, bet, jāpārliecinās, vai tajā brīdī jau citi nav devušies ārā. Ceturtdien mums paziņoja, ka katram skolēnam somā ir jābūt sejas maskai, par to lietošanu vēl neko neteica. Mūsu klase šobrīd atrodas skolas zālē, tāpēc ir diezgan plaši. Pie durvīm stāv roku dezinfekcijas līdzeklis. Vēl jaunums ir tas, ka vairs nevaram iet uz ēdnīcu, pusdienas mums piegādā klasē, sanes divi klasesbiedri, bet mēs palīdzam izdalīt,” atklāj L. Mūrmane.
Pusaudze atzīst, ka patlaban ir apmierināta ar pārmaiņās, viņai tās pat patīk. “Citus gadus es skolas sākumu neesmu gaidījusi, jo vēlējos ilgāk izbaudīt vasaras brīvlaiku. Bet šogad pirmo reizi es tik ļoti gribēju atgriezties skolā, jo klātienē var daudz labāk apgūt jauno vielu. Mēs lietas spējam labāk novērtēt tikai tad, kad kaut kas tiek atņemts. Attālinātās mācības nemaz nebija tik vieglas, grūtības sagādāja tādi priekšmeti kā ķīmija. Man tiešām ir svarīgi, lai varētu mācīties klātienē, jo eju 9. klasē. Otrajā semestrī būs jākārto eksāmeni. Tā kā ir tagad, man pat patīk labāk kā iepriekš. Jaunā kārtība iemāca pašdisciplīnu un jau pēc pirmajām skolas dienām esmu ievērojusi, ka klasesbiedri, visu dienu uzturoties vienā telpā, vairāk savā starpā runā un ir kļuvuši draudzīgāki,” teic Smiltenes vidusskolas 9.b klases skolniece.
Vārds atbildība un pašdisciplīna aizvien vairāk dzirdams skolēnu sarunās. Par to runā arī Smiltenes vidusskolas 11.b klases skolniece Santa Vintere. “Atkal ir jauna kārtība, ar kuru vēl jāaprod. Pagājušas tikai pirmās skolas dienas, tāpēc ir grūti spriest par apstākļiem, kādos mācāmies. Atšķirībā no jaunāko klašu skolēniem vidusskolēni pusdienas var ēst skolas ēdnīcā. Bet tam uz visām vidusskolas klasēm atvēlētas 35 minūtes. Rinda ir gara, jo agrāk daļa skolēnu pusdienas gāja ēst uz pilsētu, tagad tā vairs nedrīkst. Mums ir paveicies ar klases telpu, tā atrodas mājturības kabinetā, kas ir plašs. Piemēram, paralēlklasei stundas notiek krietni mazākā telpā. Redzēs, kā izdosies skolēniem ievērot visus ierobežojumus. Redzēju, ka katrā stāvā ir roku dezinfekcijas līdzekļi, bet ne visi tos izmanto. Ceru, ka cilvēki spēs mobilizēties un “Covid-19” otrais vilnis nepienāks,” saka S. Vintere.
Vidusskolniece gan atzīst, ka viņai personīgi labāk patika attālinātais mācību process, jo tas ļāvis pašai plānot dienu, kļūt patstāvīgākai un laiku izmantot pilnvērtīgāk. Jautājot, vai skolēnu sarunu tematu vidū ikdienā ir koronavīruss, S. Vintere saka: “Ļoti reti, tikai, cik kāds kaut ko pajoko.”
Atgādinām, ka Smiltenes vidusskolā jauno mācību gadu uzsāka 872 skolēni vecumā no 1. līdz 12. klasei.
Ilgi gaidītais 1. septembris Valkas skolā
Šogad 1. septembris Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijā, līdzīgi kā daudzviet Latvijā, notika ne tā kā vienmēr – ierasto svētku līniju vietā šogad Zinību diena nenotika visiem kopā. Valstī un pasaulē valdošās koronavīrusa izraisītās pandēmijas dēļ skolēni skolas telpās nav bijuši kopš marta. Kāds būs šis mācību gads, simtprocentīgas skaidrības nav, bet arī Valkas skolā jau no šīs nedēļas mācības klātienē atsāk visas klases.
Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas direktore Lilita Kreicberga stāsta, ka šogad Zinību dienas pasākums katrai skolas ēkai – Raiņa ielā un Ausekļa ielā – tika organizēts atsevišķi, ievērojot nosacījumu, ka nedrīkst krustoties dažādu klašu grupas. Tāpēc dažādos laikos atšķirīgām klašu grupām tika organizēta svinīgā ieiešana skolā caur speciāli izveidotu svētku arku. Raiņa ielas skolas ēkā pulksten 9 pirmie ienāca 10. klašu skolēni, bet Ausekļa ielas ēkā – 2. līdz 4. klašu skolēni. Pirms ilgi gaidītā skolas sliekšņa pārkāpšanas pie speciāli veidotas ziedu arkas tika uzņemta katras klases kopbilde. Savās klasēs audzēkņi saņēma virtuālus sveicienus, jauno mācību gadu uzsākot, no Valkas novada domes priekšsēdētāja Venta Armanda Kraukļa un skolas direktores Lilitas Kreicbergas. Pēc uzrunām tika pārrunāts, kā jaunajā mācību gadā noritēs skološanās process. “Šogad visām klasēm vēlamies nodot to, ka viens no galvenajiem vārdiem ir atbildība – atbildība par savu veselību, atbildība pret citu drošību, būt atbildīgiem ne tikai skolas ēkā, bet arī izejot laukā – ejot uz pulciņiem, uz pilsētu,” tā L. Kreicberga.
Pēc svinīgās ieiešanas skolā un klases stundām audzinātāji pēc saviem ieskatiem bija izplānojuši atšķirīgas, jautras un izzinošas aktivitātes skolēniem. Visapjomīgāko un pamanāmāko pasākumu pēc stundas skolā savām klasēm Valkas novada bērnu un jauniešu centra “Mice” pagalmā bija sarūpējušas 5. klašu skolotājas Anda Kušķe, Līga Šnuka un Ināra Vītola. “5. klases kā kolektīvs kopā ir jau četrus gadus, bet mēs viņiem esam nebijušas un viņi mums ir nebijuši,” kā vienu no pasākuma iemesliem min Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas direktores vietniece un 5. klases audzinātāja Anda Kušķe. Viņa atklāj, ka pirmsskolas festivālu palīdzēja organizēt skolēnu vecāki, sagatavojot stacijas, kurās jauniešiem darboties. Tika piesaistīti arī speciālisti no citām institūcijām – Vidzemes reģiona pārvaldes Valkas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas inspektors kapteinis Vilis Daņilovs, Valkas novada Centrālās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļas vadītāja Una Grāve un Valkas novada BJC “Mice” izglītības speciāliste Tija Bērtiņa. Mērķis bija iepazīt vienam otru, saliedēties, kas tika panākts un atzinīgi novērtēts – bērni darbojās jauktās grupās, izbaudīja pasākumu, aktīvi darbojoties stacijās un priecājoties. “Gribējām, lai šo dienu viņi pavada, atceroties labo, kas bija pagājušajā gadā un mēģinot saliedēties,” atklāj L. Kreicberga.
Šogad mācības Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijā uzsākuši un turpina 602 skolēni. Jaunveidoto pirmsskolas grupu apmeklēs 15 bērni, bet pirmajās skolas gaitās devušies 55 pirmklasnieki. Desmitajās klasēs sākuši mācīties 39 skolēni trīs dažādos novirzienos: sports un komunikācija – 12, uzņēmējdarbība, loģistika un radošās industrijas – 14, medicīna un inženierzinātne – 13.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19