Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Valka un Valga, iespējams, dzīvos savā burbulī

Inga Karpova

2020. gada 11. septembris 08:31

425
Valka un Valga, iespējams, dzīvos savā burbulī

Valka un Valga reāli ir viena pilsēta, un pat bailēs no “Covid-19” tā vienkārši tām pa vidu nevar novilkt robežu, būtiski ar kājām gaisā apgriežot iedzīvotāju ikdienas dzīvi.

Beidzot pēc ilgiem laikiem to sapratusi un akceptējusi arī Latvijas valdība, otrdien pieņemot dvīņu pilsētu iedzīvotājiem svarīgu lēmumu. Proti, ja kaimiņvalstī Igaunijā turpinās pieaugt saslimstība ar “Covid-19” un tā nonāks tā saucamajā dzeltenajā sarakstā, Valkas un Valgas iedzīvotājiem nebūs jāievēro 14 dienu ilga pašizolācija kā citiem Latvijas iedzīvotājiem.

Noteikumu ievērošana balstīsies uz pašu cilvēku godaprāta
Otrdien pieņemtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” nosaka, ka Valkas novada un Valgas pagasta pašvaldību iedzīvotāji varēs neievērot 14 dienu pašizolāciju, ja tie šķērso Latvijas sauszemes robežu ar Igauniju un pārvietojas, nepārkāpjot Valkas un Valgas pašvaldību administratīvo teritoriju robežu.
Taču, ja latvieši dosies uz tālākām Igaunijas pilsētām, piemēram, Tartu vai Tallinu, atgriežoties Latvijā būs jāievēro pašizolācija, tāpat kā, atgriežoties no valstīm ar augstiem saslimstības rādītājiem. Jaunā norma dzīvē sāks darboties brīdī, kad Igauniju Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) iekļaus to valstu sarakstā, atgriežoties no kurām, jāievēro pašizolācija. Sarakstu SPKC publicē katru piektdienu, tātad skaidrība tiks ieviesta tieši šodien. Pagaidām Igaunija iekļauta to valstu sarakstā, kurā ir zems sabiedrības veselības apdraudējums. Robeža iekļūšanai dzeltenajā sarakstā ir 16 (pēc pašreizējiem datiem, ceturtdien Igaunija pārsniedza šo robežu un sasniegusi 20), bet sarkanajā ‒ 25 saslimšanas ar “Covid-19” gadījumi uz 100 000 cilvēkiem 14 dienu laikā.      
Taču, salīdzinot ar Latvijas iedzīvotājiem, igauņi ir daudz izdevīgākā situācijā, jo igauņi Latvijā varēs brīvi ierasties un uzturēties 12 stundas, un pēc tam doties atpakaļ uz savu zemi. Vienīgais igauņi nevarēs Latvijā palikt pa nakti. Arī pašizolācija nebūs jāievēro, jo Latvijā saslimstības ar “Covid-19” rādītāji nerada bažas, jo ir zems sabiedrības veselības apdraudējums. Turklāt līdz šim brīdim vēl nav izstrādāta kontroles sistēma, kas ļautu izsekot, vai abu kaimiņvalstu iedzīvotāji – latvieši un igauņi – ievēros noteikumus. Pagaidām viss balstīsies uz pašu iedzīvotāju godaprāta. Plānots, ka pirms latviešu došanās uz Igauniju un igauņu došanās uz Latviju būs jāreģistrējas kādā no interneta platformām.

Pārliecināšana nav bijusi viegla   
To, ka pēdējo desmit gadu laikā valdība šādu izņēmumu attiecībā uz Valku un Valgu pieļāvusi pirmo reizi, sarunā ar “Ziemeļlatviju” atzīst novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis, piebilstot, ka atbildīgo ierēdņu un ministru pārliecināšana nav bijusi viegla. Pašvaldības vadītājs stāsta, ka, lai taptu šāds valcēniešiem un valdzēniešiem labvēlīgs lēmums, bijuši divi mēģinājumi. Pirmajā reizē viņš vērsies pie Valsts kancelejas izveidotajā īpašajā darba grupā, kuru vada Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis. Diemžēl neveiksmīgi.
“Runājoties ar dažiem ministriem, šķita, ka process virzīsies cerīgi, bet, kā parasti līdz šim tas ir noticis, saņēmu atzinumu, ka attiecībā uz Valku un Valgu šādu lēmumu vajadzētu pieņemt, bet izdarīt izņēmumus tomēr neesot laba lieta. Līdz ar to pirmie grozījumi Ministru kabineta noteikumos aizgāja bez Valkas un Valgas. Tad bija jāieslēdz visas iespējamās sviras. Protams, savu lomu spēlē personiskie kontakti un komunikācijas iespējas. Diskutēju faktiski ar visiem ministriem un arī kādiem pieciem sešiem vadošajiem ierēdņiem. Uzrakstīju arī grozījumu normu un paskaidrojošo anotāciju, piedalījos gan darba grupā, gan valdības sēdē. Valdības sēdē izšķirošā loma bija veselības ministres Ilzes Viņķeles nostājai. Protams, palīdzēja arī tas, ka varēju operēt ar skaitļiem, ka sacītais nebija tikai uz emocijām balstīts. Pašvaldības rīcībā ir skaitļi no tā perioda, kad igauņi slēdza robežu. Katru dienu robežu šķērsoja plus mīnus divi tūkstoši cilvēku. Uzsvēru, ka šajā laikā no Igaunijas pie mums Latvijas pusē neatnāca neviens saslimšanas gadījums. Tas atnāca no Valmieras. Visā Dienvidigaunijas apriņķī, īpaši Valgas pagastā, epidemioloģiskā situācija ir ļoti laba – beidzamajās 14 dienās ne tikai Valgas pagastā, bet visā apriņķī nav neviena saslimšanas gadījuma. Valgas apriņķī ietilpst arī Otepē un Sangastes pašvaldības. Arī Valkas novadā nav neviena saslimušā. Līdz ar to visi apstākļi bija labvēlīgi, bet joprojām bija ierēdņi, kas bija pret Valkas un Valgas izdalīšanu. Tā ir tāda ierēdņu daba – viņi negrib precedentu, bet mēs to gribam! Teorētiski viņi it kā piekrīt, bet norāda, kāpēc vajag izcelt kādu konkrētu teritoriju?”
V. A. Krauklis uzsver, ka līdz ar šīs normas stāšanos spēkā Valkā noteikti nebūs mazāk igauņu, jo šī norma ierobežos tikai latviešus. V. A. Krauklis uzskata, ka diemžēl tas arī nav saprātīgi.
“Pieļauju, ka iedzīvotāji domās, ka pēc šīs normas stāšanās spēkā Valkā igauņus neredzēsim. Kā viņi nāca uz mūsu veikaliem, tā nāks. Cilvēki nāk klāt uz ielas un saka, ka vajag ieviest ierobežojumus, jo igauņi var uz Valku atnest slimību. Kā līdz šim nav atnesuši, vai tagad atnesīs? Mums ir noruna ar Valgas pašvaldības vadītāju Esteri Karusi, ka katru nedēļu apmaināmies ar informāciju par epidemioloģisko situāciju. To solīju arī valdībai, un tā arī mēs darīsim. Protams, ja pēkšņi Valgā būs milzīgs uzliesmojums, tad šo pieņemto normu nevajadzēs, bet, kamēr tas tā nav, šis ir pareizs un loģisks lēmums,” uzskata pašvaldības vadītājs. Viņš savā valdībai iesniegtajā anotācijā norādījis, ka šobrīd Valgā savu dzīvesvietu ir deklarējuši vairāk nekā 1100 Latvijas valsts piederīgo. Ir daudz ģimeņu, kurām mājsaimniecības atrodas abās robežas pusēs. Samērā daudz Igaunijas valstspiederīgo dzīvo Latvijas pusē. Laikā, kad Igaunijas valsts slēdza savu robežu “Covid-19” pandēmijas ierobežošanai, ar dažāda veida atļaujām, ko izsniedza Valkas pašvaldība saziņā ar Igaunijas valsts iestādēm, robežu katru dienu šķērsoja vairāk nekā divi tūkstoši iedzīvotāju. Tādēļ tiek prognozēts, ka pienākums ievērot pašizolāciju būs apmēram diviem tūkstošiem Valkas un Valgas iedzīvotāju, kā arī praktiski visiem uzņēmumiem, kas darbojas šajās teritorijās, varētu radīt nesamērīgu apgrūtinājumu.