Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Mežu piecūkošanu grib apturēt ar atkritumu savākšanas līgumu kontroli

Sandra Pētersone

2009. gada 31. marts 08:06

1245
Mežu piecūkošanu grib apturēt ar atkritumu savākšanas līgumu kontroli

Smiltenē jau aprīlī uz privātmājām, veikaliem un citiem uzņēmumiem dosies namu pārvaldes komisija trīs cilvēku sastāvā. Viņi pārbaudīs, vai ir noslēgti līgumi ar sadzīves atkritumu apsaimniekotājiem, un vai ir konteineri, kur šos atkritumus izmest.

 

Smiltenes pilsētas pašvaldības uzņēmums "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" (NKUP) nolēmis dot savu ieguldījumu 18. aprīlī gaidāmajā Latvijas sakopšanas Lielajā talkā, cenšoties novērst cēloni mežu piecūkošanai.

 

Pirmajā talkā pērn septembrī brīvprātīgie strādāja arī Valkas rajonā, ierakušies mēslu kaudzēs gandrīz līdz ausīm. Viņus toreiz šokēja, cik daudz sadzīves atkritumu izgāzts piepilsētu mežos.

 

"Nevar pieļaut, ka mēs regulāri organizēsim talkas un sūtīsim skolēnus vākt citu izmestus atkritumus," uzsver NKUP ainavu tehniķe Baiba Rubene.

 

Tāpēc pašvaldības uzņēmums ar kontroli un administratīviem sodiem centīsies panākt, lai ikviena privātmāja un juridiska persona Smiltenē noslēgtu līgumu ar atkritumu apsaimniekotājiem NKUP vai Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizāciju (ZAAO) un izmestu atkritumus tvertnēs.

 

"Jau sen Rudzītim (Smiltenes domes izpilddirektors Uldis Rudzītis - redakcijas piezīme) teicu, lai tak apskatās, kuram ir konteineri un kuram nav. Riebjas pa Pilskalna mežu staigāt, redzot tur izgāzto drazu," namu pārvaldes iniciatīvu atzinīgi vērtē Pilskalna ielas iedzīvotāja. Savu vārdu pensionāre avīzē negrib atklāt, jo savulaik cīnījusies, lai citi pilsētnieki nemet atkritumus un vecas mēbeles ieplakā pie viņas mājas.

 

Smilteniešu nodomus uzslavē arī ZAAO attīstības daļas vadītāja vietnieks Kaspars Pabērzs. "Pāris lati par vienas tvertnes tukšošanu nav astronomiska summa. Pa kluso aizvedot atkritumus uz mežu, cilvēks izdod naudu par benzīnu un vēl bojā nervus, baidoties, ka kāds viņu pieķers un tad būs liela šmuce," saka K. Pabērzs.

 

Smiltenes pilsētas domes saistošie noteikumi par atkritumu apsaimniekošanu paredz, ka nekustamā īpašuma (izņemot daudzdzīvokļu mājas) īpašniekam vai lietotājam ir jāslēdz līgums ar apsaimniekotāju par sadzīves atkritumu savākšanu, kā arī jānodrošina nepieciešamais tvertņu skaits.

 

2008. gadā Smiltenē līgumus ar NKUP par atkritumu izvešanu bija noslēgušas 116 juridiskas personas un gandrīz 800 iedzīvotāju. No viņiem atkritumu tvertnes vairāk kā gada laikā nav tukšojuši 155, bet vienu reizi gadā to darījuši 184.

 

"Sadzīvē nemēdz būt tā, ka nav atkritumu. Ja līgumu nebūs un cilvēki nevarēs uzrādīt, kur novieto sadzīves atkritumus, tad rakstīsim brīdinājumu. Ja pēc laika nekas nemainīsies uz labo pusi, tad tiks piemērots naudas sods," brīdina B. Rubene. Atbilstoši Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 75. pantam fiziskajām personām šādā gadījumā sods var būt no 20 līdz 250 latiem, juridiskajām personām - no 100 līdz 500 latiem.

 

Papildu atkritumu apsaimniekošanas dokumentiem komisija pārbaudīs arī ūdens skaitītājus un ūdens patēriņa līgumus privātmājās.Valkā atkritumu līgumu noslēgšanu uzrauga pašvaldības policija, datus iegūstot no ZAAO. "Sākumā staigājām pa mājām, taču dienā daudzus iemītniekus nesastapām uz vietas. Tagad pirmo reizi sūtām brīdinājumu un dodam divus mēnešus ilgu termiņu. Ja cilvēks tik un tā līgumu neslēdz, sūtām uzaicinājumu ierasties uz pārrunām pašvaldības policijā," informē pašvaldības policijas inspektore Diāna Jūga. Sodīts vēl neviens neesot, jo cilvēki labojoties.

 

Vietējās pašvaldības brīdinājumus saņēmuši arī strencēnieši, kuriem nav līgumu par atkritumu savākšanu. Strenču pilsētas domes speciāliste Gita Siliņa pieļauj, ka nākotnē būs jāpiemēro arī naudas sods, jo to paredz pašvaldības saistošie noteikumi.