Aptaujās iedzīvotājus par interneta lietošanu
Pirmdiena, 25. janvārī, Centrālā statistikas pārvalde (CSP) uzsāk ikgadējo iedzīvotāju aptauju, lai iegūtu informāciju par Latvijas iedzīvotāju interneta lietošanas paradumiem – biežumu, nolūkiem, e-prasmēm un kā šie rādītāji mainījušies, salīdzinot ar iepriekšējo gadu.
Aptauja notiks no 25. janvāra līdz 8. jūnijam, un tajā iekļauti 8,5 tūkstoši iedzīvotāju vecumā no 16 līdz 74 gadiem, aptverot visus Latvijas reģionus. Aptauja notiks divās kārtās.
Pirmajā kārtā – no 25. janvāra līdz 28. februārim būs pieejama e-anketa.
Apsekojuma izlasē iekļautie iedzīvotāji, kuri saņems vēstuli ar uzaicinājumu piedalīties aptaujā, varēs aizpildīt e-anketu vietnē e.csb.gov.lv. Lai autorizētos, būs jāizmanto internetbanka, e-identifikācijas karte vai e-paraksts. Anketu varēs aizpildīt latviešu vai krievu, vai angļu valodā.
Konsultācijas par e-anketas aizpildīšanu būs pieejamas no 25. janvāra līdz 28. februārim darba dienās no pl. 10.00 līdz 18.00 pa bezmaksas tālruni 80008811 vai e-pastu – ikt@csb.gov.lv.
Otrajā kārtā – no 1. marta līdz 8. jūnijam notiks intervijas.
Ja līdz 28. februārim e-anketa nebūs aizpildīta, tad no 1. marta līdz 8. jūnijam tiks veikta telefonintervija, vai, ja to atļaus epidemioloģiskā situācija, klātienes intervija, CSP intervētājam ierodoties respondenta dzīvesvietā.
Intervētāja identitāti būs iespējams pārbaudīt CSP tīmekļa vietnē vai pa iepriekš minēto bezmaksas tālruni. Apsekojumā iegūtā informācija tiks izmantota tikai apkopotā veidā, un CSP garantē iesniegto atbilžu konfidencialitāti.
Iedzīvotāju interneta lietošanas apsekojums ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu notiek jau 17. gadu, un tā rezultāti ļauj sekot tam, kā attīstījusies interneta izmantošana Latvijā un kā mainījušies iedzīvotāju interneta lietošanas paradumi. Iegūtie dati tiek izmantoti informācijas tehnoloģiju politikas veidošanā, Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa (DESI) aprēķinam, kas atspoguļo ES dalībvalstu panākto progresu digitalizācijas jomā, kā arī Latvijas Nacionālā attīstības plānā izvirzīto mērķu novērtēšanā.
2020. gada apsekojuma rezultāti liecina, ka:
• interneta pieslēgums bija 89,7 % mājsaimniecību, no tām Rīgas reģionā – 92 %, bet pārējos Latvijas reģionos – vidēji 88,5 % mājsaimniecību;
• platjoslas interneta izmantošana, salīdzinot ar 2019. gadu, pieauga par 4,3 % un 2020. gadā platjoslas internets bija 87,6 % mājsaimniecību;
• regulāro interneta lietotāju (vismaz reizi nedēļā) skaits turpina pieaugt un 2020. gadā tas sasniedza 86,9 %;
• populārākie interneta izmantošanas mērķi bija internet bankas lietošana (76,4 %), e-pasta lietošana (75,9 %) un ziņu portālu, avīžu vai žurnālu lasīšana vai lejupielādēšana (72,6 %);
• datu glabātuves internetā (mākoņdatošanu) izmantoja 34,2 % no interneta lietotājiem, lai uzglabātu dokumentus, attēlus, mūziku, video vai citas datnes privātām vajadzībām;
• valsts vai pašvaldību iestādēm adresētas veidlapas, izmantojot internetu, aizpildīja 63,4 % iedzīvotāju, un gada laikā šis rādītājs pieauga par 7,9 %.
• preces vai pakalpojumus internetā pēdējo 12 mēnešu laikā bija pirkuši 56,2 % iedzīvotāju – visbiežāk apģērbus (ieskaitot sportam paredzētos), apavus vai aksesuārus (45,4 %), datorus, planšetes, mobilos telefonus vai šo lietu aksesuārus (28 %) vai elektropreces (27,8 %).
Plašāka informācija par informācijas un komunikācijas tehnoloģiju lietošanu mājsaimniecībās pieejama Oficiālās statistikas portāla sadaļā “Informācijas tehnoloģijas” un datubāzē “Informācijas tehnoloģijas”.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19