Pētījums: Teju puse iedzīvotāju Latvijā ikdienā izmanto atkārtoti lietojamos iepakojumus
82% respondentu norādījuši, ka ir informēti par plastmasas piesārņojumu un tā ietekmi uz dabu, 15% - ka ir daļēji informēti un tikai 3% norādījuši, ka nav informēti, liecina veiktās aptaujas “Plastmasas atkritumu ietekmes apzināšanās” dati.
Aptaujas dati skaidri iezīmē, ka arvien vairāk cilvēku ir informēti par plastmasas radīto piesārņojumu un tā ietekmi, kam seko apziņa par savu lomu šajā jautājumā – paradumu maiņa, dodot priekšroku ilgtspējīgākiem produktiem. Tai pat laikā plastmasas iepakojumi joprojām tiek pirkti apjomīgos daudzumos.
Visbiežāk tieši nestrādājošie, kuri nemeklē darbu (7% no visiem aptaujas dalībniekiem) un mājsaimnieces/respondenti, kuri atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā (7%) atzinuši, ka nav informēti par plastmasas piesārņojumu un tā ietekmi uz dabu. Savukārt izglītotākie bijuši respondenti ar augstākajiem ienākumiem (virs 1500 EUR/mēnesī), no kuriem 92% atzīmējuši, ka ir informēti šajā jautājumā.
Uz jautājumu, cik dzērienus/šķidrumus plastmasas pudelēs iegādājas nedēļas laikā, teju ceturtā daļa jeb 23% norādījuši, ka vispār neiegādājas konkrētos produktus plastmasas pudelēs, savukārt 59% iegādājas 1-3 pudeles, 13% - 4-6 pudeles, bet vairāk par 7 pudelēm nedēļā iegādājas 5% respondentu.
Vairāk nekā puse (54%) aptaujas dalībnieku atzinuši, ka, ikdienā iepērkoties, liek produktus (augļus, dārzeņus, saimniecības preces, u.c.) atsevišķos, veikalā pieejamajos plastmasas maisiņos. Aptaujas dati rāda, ka visbiežāk (64%) veikalos pieejamos plastmasas maisiņus izmanto cilvēki, kuri norādījuši, ka šobrīd nestrādā un nemeklē darbu. Teju ceturtā daļa (24%) visu respondentu to dara tikai atsevišķos gadījumos, 9% izmanto no mājām paņemtus plastmasas maisiņus, savukārt 8% izmanto savus auduma maisiņus. Tikai 5% pircēju neliek šos produktus atsevišķos plastmasas maisiņos.
10% aptaujāto norādījuši, ka ikdienā neizmanto atkārtoti lietojamas lietas, kas samazinātu plastmasas patēriņu ikdienā – šo atbildi visretāk norādījuši nekvalificēti strādnieki (3%) un studenti (5%), savukārt visbiežāk – cilvēki ar trīs bērniem (27%). Teju puse (45%) respondentu ikdienā izmanto atkārtoti lietojamo ūdens pudeli, maisiņu un citas plastmasas alternatīvas, 23% to dara “cik bieži vien iespējams”, bet vēl 22% aptaujāto norādījuši, ka “izmanto, taču ne tik daudz, cik gribētos”.
Aptauja veikta gada nogalē tiešsaistē, kopumā aptaujājot vairāk nekā 1000 iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Aptauju veica pētījumu centrs “Norstat” pēc “Carlsberg” pasūtījuma.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19