Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Arī Smiltenei izredzes tikt pie “Covid-19” analīžu punkta

Sandra Pētersone

2021. gada 2. februāris 08:00

142
Arī Smiltenei izredzes tikt  pie “Covid-19” analīžu punkta

Beidzot ir uzsākts risināt jautājumu par “Covid-19” analīžu paņemšanas punkta izveidi Smiltenē, uz kura nepieciešamību pilsētā norāda gan iedzīvotāji, gan arī pašvaldība.

Saņemot par to informāciju no “Ziemeļlatvijas”, par šādu punktu izveidi atbildīgais Nacionālais veselības dienests, konkrēti šīs iestādes Vidzemes nodaļas vadītāja Sigita Alhimoviča uzrunājusi Smiltenes novada pašvaldības kapitālsabiedrības “Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca” valdes locekli Didzi Lūkinu ar lūgumu rast iespēju nodrošināt telpas “Covid-19” analīžu paņemšanas punktam.

Cilvēki nesaprot, kāpēc Valkā, Valmierā ir, bet Smiltenē nav
Ja piedāvātās telpas atbildīs prasībām, tad tuvākajā laikā tur “Covid-19” analīzes sāks ņemt “NMS Laboratorija”, kas jau sniedz pakalpojumus Smiltenes poliklīnikas citā telpā (tur paņemt “Covid-19” analīzes nav iespējams, jo nevar nodrošināt pacientu plūsmu, ievērojot drošības prasības).
Pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sniegtās informācijas par 14 dienu kumulatīvo saslimstību novados uz 100 000 iedzīvotājiem 31. janvārī Smiltenes novadā konstatēti jau 95 saslimšanas gadījumi ar “Covid-19”, – saslimstības līkne diemžēl ir augšupejoša, un analīžu nodošana uz vietas, Smiltenē, nebraucot uz Valmieru vai citām pilsētām ir aktuāla. Taču jau pirms tam ne viens vien novada iedzīvotājs sūkstījies, ka Smiltenē nav iespējams nodot analīzes, lai pārbaudītu saslimstību ar “Covid-19”.
To, kādas problēmas līdz ar to cilvēkiem rodas, savā viedoklī uzskatāmi pauž smiltenietis Jānis Albertiņš. “Vai nav apbrīnojami, ka Smiltenē nav “Covid-19” analīžu nodošanas punkta? Pēc apvienošanās novads kļuvis visai iespaidīgs, un pati Smiltene arī nav maza (5300 cilvēku, kas ir vairāk nekā Valkā, kur ir divi “Covid-19” analīžu paņemšanas punkti). Bet analīžu nodošanas punktu kartē –  izteikts “caurums”. Tajā pat laikā mums ir laboratorija, kura sniedz “Covid-19” analīžu vākšanas pakalpojumus visur kur citur, tikai ne Smiltenē. Secinājumi: 1. “Covid-19” analīzes nav bezmaksas pat tad, ja dzīvo pilsētā, – no Smiltenes jāmēro ceļš vai nu uz Valmieru, vai Cēsīm, vai Valku. 2. Ko iesākt cilvēkiem, kuriem ir aizdomas par “Covid-19”, bet sava transporta nav (kā jau pilsētniekiem, nevis lauciniekiem)? Sēsties autobusā?” retoriski taujā Jānis Albertiņš.
Skaidrojot, kāpēc Smiltenē joprojām nav “Covid-19” analīžu paņemšanas punkta, “Ziemeļlatvija” vispirms vērsās SPKC, ar ko līdz šim par to pašu jautājumu sazinājies Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš, taču SPKC  norādīja – par šādu punktu izveidošanu jautājums ir jāuzdod Nacionālajam veselības dienestam (NVD). Proti, SPKC pēc epidemioloģiskajām indikācijām veic tikai siekalu paraugu izmeklēšanu uz “Covid-19” objektos un pašvaldībās, pastāvot aizdomām par šīs slimības uzliesmojumu vai plašu, nepietiekami apzinātu “Covid-19” izplatīšanos administratīvajā teritorijā.

Konkrēta atbilde
būs pēc telpu apskates
“Ziemeļlatvija” sazinājās ar NVD, kas savā atbildē apstiprina pašreizējo situāciju, proti, Smiltenē šobrīd nav pieejams “Covid-19” analīžu paņemšanas punkts, bet Smiltenei tuvākais ir Valmierā. Valmierā pašlaik ir divi tādi punkti – Centrālās laboratorijas (Čempionu ielā 3) un E. Gulbja laboratorijas (Rīgas ielā 13).
NVD Vidzemes nodaļas vadītāja Sigita Alhimoviča skaidro, ka  pēc  saņemtā “Ziemeļlatvijas” jautājuma un “Ziemeļlatvijas” nosūtītā Jāņa Albertiņa komentāra jau uzrunājusi pašvaldības kapitālsabiedrības “Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca” valdes locekli Didzi Lūkinu ar lūgumu rast iespēju nodrošināt telpas “Covid-19” analīžu paņemšanas punkta izveidei Smiltenē, un telpas ir atrastas. “Dotajā mirklī tiek veiktas visas nepieciešamās darbības, lai SIA “Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca” atvērtu “NMS Laboratorijas” “Covid-19” analīžu paņemšanas punktu,” informē Sigita Alhimoviča.
NVD Vidzemes nodaļa atrodas Smiltenē, taču no “Ziemeļlatvijas” saņemtais  Jāņa Albertiņa komentārs ir pirmais ierosinājums Smiltenē izveidot “Covid-19” analīžu paņemšanas punktu, ko saņēmis NVD.  Ne  pašvaldība, ne iedzīvotāji NVD ar šādu priekšlikumu agrāk nav vērsušies, taču, ja būtu noticis, jautājums būtu viennozīmīgi atrisināts, uzsver Sigita Alhimoviča.
“Ziemeļlatvija” sazinājās ar SIA “Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca” valdes locekli Didzi Lūkinu, kurš paskaidroja, ka šāda punkta atvēršanas iespēja Smiltenē vēl ir tikai procesā, jo šonedēļ speciālisti vēl tikai apskatīs un novērtēs piedāvātās telpas bijušās slimnīcas ēkā (telpām ir atsevišķa ieeja un izeja, ievērojot  epidemioloģiskās drošības prasības). Par to, vai telpas atbilst prasībām un tajās varēs atvērt “Covid-19” analīžu paņemšanas punktu, rakstīsim, tiklīdz saņemsim šādu informāciju.
Notikusi kļūme komunikācijā
Kamēr “Ziemeļlatvija” aizvadītajā nedēļā sazinājās ar NVD un piektdien, 29. janvārī, saņēma apliecinājumu tam, ka jautājums par “Covid-19” analīžu punkta izveidi Smiltenē tiek risināts, Smiltenes novada dome gandrīz tajā pašā laikā (28. janvārī) nosūtīja vēstuli Veselības ministrijai, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai un SPKC, lūdzot nodrošināt “Covid-19” analīžu punkta izveidi Smiltenē, ņemot vērā inficēšanās ar “Covid-19” gadījumu nemainīgo pieaugumu gan kopumā Latvijā, gan Smiltenes novada teritorijā. Pašvaldība no savas puses apņemas piedāvāt punkta izvietošanas vietas.
Smiltenes novada pašvaldība vēstulē arī norāda, ka jautājumu par “Covid-19” analīžu nodošanas punkta neesamību Smiltenē tai vairākkārt ir aktualizējuši iedzīvotāji un uzņēmumu pārstāvji, kā arī raksta, ka pašvaldības rīcībā nav skaidras atbildes par to, kāpēc Smiltene jau agrāk nav izskatīta kā vieta, kur šādu punktu izveidot.
Atliek secināt, ka notikusi kļūme komunikācijā, – pašvaldība ierosinājumu nav izteikusi NVD, kas atbild par šo jautājumu. “Mēs nezinājām, ka mums jāsazinās ar NVD, jo visos informācijas avotos  mums skaidri ir norādīts, ka SPKC ir koordinators šīs pandēmijas apkarošanai,” skaidro Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš.
Lūk, Smiltenes novada pašvaldības vadītāja komentārs: “Pašvaldība jau labu laiku domā par to, lai “Covid-19” analīzes varētu nodot Smiltenes novada teritorijā. Līdz šim pie slimības uzliesmojumiem novadā esam sazinājušies ar SPKC un sarunu laikā esam ieguvuši nepieciešamās analīzes (siekalu testus). Ir pietrūcis informācijas, ka par analīžu punktu izveidošanu atbild NVD. Diemžēl kārtējo reizi varam secināt, ka dzīvojam dažādās informācijas telpās un kopējas vietas, kur varam skaidri saņemt atbildes uz mums nepieciešamiem jautājumiem, nav. Ir nepieciešams veidot plašāku sadarbību, jo bieži vien, sazinoties ar kādu iestādi, netiek norādīts, kur mums būtu jāvēršas. Man SPKC neviens nav norādījis, ka šī iestāde ar “Covid-19” analīžu punkta izveidi nenodarbojas un ka man būtu jāvēršas NVD ar šiem jautājumiem.”

Situāciju saasina
pozitīva testa noklusētāji
Situācijā, kad Smiltenes novadā pēdējo nedēļu laikā strauji palielinās ar “Covid-19” saslimušo skaits, analīžu punkta atvēršana Smiltenē kļūst vēl aktuālāka nekā iepriekš. Pēc SPKC sniegtās informācijas, vēl līdz 7. februārim ir paplašinātas iespējas veikt valsts apmaksātu testu uz “Covid-19”. Ja ir parādījušies slimības simptomi (akūtas elpceļu infekcijas pazīmes, paaugstināta temperatūra, ožas traucējumi, garšas izjūtas zudums un citi), testu var veikt bez maksas un bez ārsta nosūtījuma, tikai ir nepieciešams iepriekšējs pieraksts.
Smiltenes novada pašvaldība no savām iestādēm arī ik pa laikam saņem informāciju par tādiem iedzīvotājiem, kuru neapdomīga rīcība un bezatbildība aptur ierasto darbu, apdraud darbinieku veselību un pastāv risks vīrusa turpmākai izplatībai pirmsskolas grupās, darba kolektīvos, ģimenēs.  
Pašvaldība atkārtoti uzsver, ka jebkura cilvēka atbildīga rīcība var apturēt “Covid-19” izplatību. Savukārt informācijas noklusēšana par pozitīvu “Covid-19” testa rezultātu, epidemioloģiskās drošības pasākumu un ierobežojumu neievērošana, piemēram, slimam ejot uz darbu vai uz    izglītības iestādi, apdraud citu cilvēku veselību un paralizē bērnudārzu un uzņēmumu darbību, pakalpojumu sniegšanu un tamlīdzīgi.
“Ja ir aizdomas par saslimšanu, tad katra cilvēka atbildība ir rīkoties nekavējoties, informēt ģimenes ārstu, mācību iestādi, darba devēju un iespējamās kontaktpersonas, lai mazinātu vīrusa tālāku izplatības risku. Atbildīgiem ir jābūt visiem ģimenes locekļiem – jāpaliek mājās, jāievēro pašizolācija un karantīna, it īpaši tad, ja nav iespējama inficētās personas izolēšana no citiem mājsaimniecības pārstāvjiem. Paldies tiem iedzīvotājiem, kuri ar saprotošu attieksmi un atbildīgu rīcību ievēro valstī noteiktos ierobežojumus un informē par saslimšanas gadījumiem, pat ja “Covid-19” tests vēl nav veikts, un dodas vairākas nedēļas ilgā pašizolācijā (karantīnā)! Lai gan tas finansiāli un emocionāli ietekmē ikvienu no ģimenes un līdzcilvēkiem, tomēr kopējās sabiedrības labā tā ir nozīmīga, atbildīga rīcība,” Smiltenes novada domes vārdā uzsver pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Marita Mūze.
Ja iedzīvotājiem rodas jautājumi vai ir pieejama informācija saistībā ar “Covid-19” izplatību novadā, pašvaldība aicina iedzīvotājus sazināties, rakstot e-pasty uz dome@smiltene.lv vai “Vēstule domei” tīmekļvietnē www.smiltene.lv.
Savukārt par ierobežojumu pārkāpumiem var ziņot Smiltenes novada Pašvaldības policijai  (dežūrtālrunis – 28659933). Par atbalstu krīzes situācijās var zvanīt uz informatīvo tālruni 26362282 vai rakstīt uz e-pastu: soc.dienests@smiltene.lv.

uzziņai
Ko darīt, ja esi pieteicies “Covid-19” testam, bet tas jāgaida vairākas dienas?
Gaidot testu, paliec mājas un ierobežo kontaktus ar citiem.
Neej uz sabiedriskām vietām un neapmeklē pasākumus.
Ja iespējams, dodies uz testu ar personīgo auto, lieto sejas masku.
Sagaidi testa rezultātu.
Ja tests ir pozitīvs, sazinies ar ģimenes ārstu par turpmāko rīcību.
Avots – SPKC