Uz ledus atrasties aizliegts!
Laikraksta “Ziemeļlatvija” iepriekšējā numurā jau rakstījām par to, ka Smiltenes novada deputāti aizvadītajā nedēļā domes sēdē lēma, vai aizliegt cilvēkiem atrasties uz Smiltenes novadā esošo pašvaldības publisko ūdeņu ledus vietās, kur var tikt apdraudēta dzīvība un veselība.
Domes sēdē klātesošie deputāti lēmumu par šādu aizliegumu pieņēma vienbalsīgi, domājot par iedzīvotāju drošību. Diemžēl šoziem Latvijā bijis gana daudz gadījumu, kad cilvēki nav novērtējuši ezera vai upes ledus izturību un tajā ielūzuši.
Sabiedrību informēs, kad tas notiks
Smiltenes novada domes lēmums nozīmē, ka klimatiskajos apstākļos, kad neveidojas vienmērīga un pietiekami izturīga ledus kārta, uz pašvaldības publisko ezeru un upju vai citu tās valdījumā esošo ūdeņu ledus cilvēki atrasties nedrīkstēs.
Tas attiecas, piemēram, uz tādiem ezeriem Smiltenē kā Teperis, Vidusezers, Tiltleju ezers, arī uz Lizdoles ezeru Launkalnes pagastā un uz citām pašvaldības pārziņā esošām ūdenstilpēm Smiltenes novadā, kur pulcējas daudz cilvēku (izņēmums ir, piemēram, Niedrājs, Klievis un Spicieris, šie ezeri ir akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” valdījumā).
Rīkojumu par pilnīgu vai daļēju aizliegumu noteiktā laikā atrasties uz konkrētu ūdenstilpņu ledus Smiltenes novadā izdos pašvaldības izpilddirektors Andris Lapiņš, kuru novada deputāti šādai rīcībai ir pilnvarojuši. Sabiedrība par aizlieguma spēkā stāšanos tiks informēta gan pašvaldības mājaslapā, gan citās saziņas vietnēs.
Izdot rīkojumu ir tiesīga ierosināt Smiltenes novada Pašvaldības policija vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests gan ledus kārtas veidošanās laikā, gan arī, iestājoties mainīgiem laika apstākļiem, kad atrasties uz ledus ir bīstami.
Smiltenes novada domes Saimnieciskās darbības nodaļa savukārt nodrošinās informāciju par ledus bīstamību Smiltenes pilsētā vietās, kur konstatēta cilvēku koncentrēta pulcēšanās uz ledus. Novada pagastos šis pienākums ir uzticēts pagastu pārvaldēm.
Nevis sodīt, bet brīdināt!
Jau rakstījām, ka pašvaldībai ir tiesības aizliegt atrasties uz savu ūdenstilpņu ledus. Proti, Zemes pārvaldības likuma 15. panta astotā daļa noteic, ka pašvaldībai ir tiesības noteikt aizliegumu atrasties uz tās administratīvajā teritorijā esošo iekšzemes publisko ūdeņu un citu tās valdījumā esošo ūdeņu ledus, kā arī tās administratīvajai teritorijai piegulošo jūras piekrastes ūdeņu ledus tādās vietās, kur var tikt apdraudēta personas dzīvība un veselība.
Izvērtējot iespējamo personas dzīvības un veselības apdraudējumu, ņem vērā cilvēku pulcēšanās intensitāti, laika apstākļus un meteoroloģiskās prognozes, kā arī iespējamību, ka neveidojas pietiekami izturīga ledus kārta.
Par pašvaldības aizlieguma neievērošanu draud arī naudas sods. Latvijā spēkā esošā “Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā” 9. pants “Aizlieguma atrasties uz ūdenstilpes ledus pārkāpšana” paredz: par atrašanos uz iekšzemes publiskās ūdenstilpes vai jūras piekrastes ūdenstilpes ledus, ja tas ir aizliegts normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz divdesmit naudas soda vienībām (tas ir līdz 100 eiro).
Taču Smiltenes novada pašvaldība lēmumu pieņēmusi nevis ar mērķi iekasēt naudas sodu, bet gan ar mērķi sabiedrību vēl papildu aicināt apzināties, cik bīstami ir atrasties uz trausla ledus, un padomāt, vai ir vērts riskēt ar savu un arī ar citu cilvēku dzīvību.
Smiltenes novada Pašvaldības policijas priekšniece Egija Cekula uzsver, ka šis deputātu lēmums Pašvaldības policijai dod iespēju vairāk strādāt ar iedzīvotājiem preventīvi. “Līdz šim katrs cilvēks pats uzņēmās par sevi atbildību un varbūt ar savu bezatbildīgo rīcību, staigājot pa nedrošu ledu, netieši arī citus, tai skaitā bērnus, mudināja kāpt uz ledus. Situācijā, kad konkrētā laika periodā stāsies spēkā aizliegums, uz ledus nedrīkstēs atrasties neviens, bet, ja tomēr atradīsies kāds bezatbildīgais, piemēram, zemledus makšķernieks, pašvaldības policistiem būs tiesības viņu aicināt malā un paskaidrot, ka uz ledus atrasties nedrīkst. Naudas sods ir galējais līdzeklis tad, ja cilvēks nevēlas apzināties savu rīcību un tās iespējamās sekas. Diemžēl viena daļa cilvēku ir pārgalvīgi. Kamēr cilvēks pats nepiedzīvo bīstamu situāciju, tikmēr viņam šķiet, – “ai, kas nu tur liels,” piebilst Egija Cekula.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19