Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Neļauj ekrāniem sevi “izsūkt”

Sandra Apine

2021. gada 9. februāris 08:00

36
Neļauj ekrāniem sevi “izsūkt”

Daudziem profesionālajā darbībā un mācību procesā nepieciešams pavadīt ilgas stundas pie datora, viedtālruņa, koncentrējot uzmanību darbam, skatoties ekrānā. Tagad, pandēmijas laikā, kad attālināti notiek gan darbs, gan mācības, gan jebkura komunikācija, pie ekrāniem pavadītais laiks kļuvis daudz ilgāks. Kā to kontrolēt un ko mēs varam darīt, lai šo ietekmi mazinātu, konsultē jogas skolotāja, sporta trenere Ināra Lisecka, kura praktizē arī enerģiju medicīnu.
Viņai ir praktiski ieteikumi, kā saglabāt enerģiju, labu pašsajūtu un veselību, strādājot vai mācoties pie datora, telefona, skatoties televīziju. “Par to, ka pie viedierīcēm pavadītais laiks ir jānormē, dzirdam ik dienas, taču mazāk zinām par to, ka datori ietekmē cilvēka biolauku, novājina tā aizsardzības spējas. Neatkarīgi no tā, cik jutīgs ir cilvēks, apmēram pēc 40 minūtēm jebkurš tiek ietekmēts,” stāsta I. Lisecka.

Viedierīces mazina
aizsardzību
Cilvēkam ir ne tikai fiziskais, bet arī enerģētiskais ķermenis, enerģētiskā sistēma. “Tā ir nepārtraukta kustība,” skaidro trenere, aicinot iztēloties, kā enerģija no pēdām cauri visām šūnām plūst uz augšu pa visu ķermeni, un tas notiek arī pretējā virzienā.
“Biolaukam ir divi uzdevumi: pirmais – aizsardzība, otrais – komunikācija. Kad sastopam kādu cilvēku, mūsu biolauki saskaras, komunicē un lasa informāciju. Aizejot uz mežu, mēs saskaramies ar koku biolauku, pļavā ar puķēm, dārzā pieskaramies zemei – iegūstam zemes enerģiju utt. Tas mūs spēcina. Bet datoru mūsu biolauks diemžēl neatpazīst, tādēļ komunicē ar ierīces elektromagnētisko lauku tāpat kā ar citiem biolaukiem. Kādu laiku šajā procesā mums turas dabīgā aizsardzība, bet, jo ilgāk mēs lietojam viedierīces, jo aizsardzība vājinās,” enerģētiskos procesus skaidro speciāliste.

Kur esam visvairāk
ievainojami?
Ievainojamākās vietas ir kakla daļa, kas ir vienā līmenī ar viedierīci. “Ilgi esot pie datora, vairogdziedzeris sāk vājināties, tas ietekmē visu endokrīno sistēmu. Viens no simptomiem ir miega traucējumi. Daudzi sūdzas, ka pēc ilgstoša darba pie datora ir grūtāk aizmigt un ir caurāks miegs. Neizgulēšanās jeb neatjaunošanās savukārt rosina virkni citu problēmu. Otrais ir krūšukurvis, sirds centrs, kas veido ļoti blīvu enerģētisko lauku. Ja dators ar savu ietekmi tajā ienāk, tas traucē un bloķē sirds lauka darbību. Trešais ir smadzeņu biolauks, kas strādā vienoti ar sirds lauku. Viedierīce šo abu centru veiksmīgo mijiedarbību izjauc,” stāsta I. Lisecka.
Strādājot ar viedierīcām, tiek ietekmēti arī mūsu pirksti un roku locītavas. Pirksti sāk tirpt, parādās dedzinoša sajūta. “Tas tādēļ, ka arī rokās ir spēcīga enerģētika, kas cieš no pārmērīgas viedierīču “uzmācības”. Tāpat bieži grēkojam, ņemot portatīvo datoru, kam ir arī baterija, klēpī dīvānā. To nevajadzētu darīt, jo tas ietekmē reproduktīvo sistēmu,” skaidro speciāliste.

Attiecībās ar datoru
Ir svarīgi, kādās cilvēks ir attiecībās ar datoru vai citu viedierīci. “Ja dators, televizors darbojas fonā, jūs dzirdat, uzņemat un apstrādājat informāciju, bet tiešā veidā šajā komunikācijā neiesaistāties, ietekme ir maza. Taču, tiklīdz iesaiste ir tieša, piemēram, jums pretī ir cilvēks, ar ko komunicējat, visas sistēmas strādā daudz spēcīgāk. Tādā veidā cilvēka biolauki tiek ietekmēti un izjaukts enerģiju plūdums. Ja cilvēks viedierīces lietojumu normē, sistēma pusstundas laikā atjaunojas, un cilvēks var darboties tālāk. Savukārt sistēmas neatjaunošanās laika gaitā var novest pie dažādām veselības problēmām,” brīdina speciāliste.
Ietekmi ar laiku jūt arī citas organisma sistēmas, jo zūd prieks, drosme, uzņēmība. “Laiks, kuru cilvēks pavada pie datora, kumulējas: jo vairāk pavadāt, jo lielāks nogurums. Viedierīces mūs “izsūc”,” uzsver I. Lisecka.


Ko darīt, pirms sākt darbu pie datora?
● Veselīgi ēst, jo tas spēcina mūsu enerģētiku.
● Labi izgulēties, jo miegā mūsu enerģētiskā sistēma vislabāk atjaunojas.
● Nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm, jo biolaukam patīk kustība, - tā mēs veicinām dabīgo enerģētisko plūsmu.
● Būt dabā – tas ir neizsmeļams resurss enerģētikas uzņemšanai.

Ko darīt, esot pie ekrāniem?
● Lieciet telefonu trīs metru attālumā no datora! Tajā nav visu laiku jāskatās.
● Izvēlēties maksimāli dabīgu apģērbu – vilnu, kokvilnu, kas labi vada enerģiju. Noder kokvilnas lakatiņš kaklam vairogdziedzera aizsardzībai.
● Ieteicams likt kājas uz grīdas. Nevajadzētu tās kabināt vienu aiz otras vai aiz krēsla – biolaukam vajadzīgs sazemējums.
● Nesēdiet kā sastinguši, atļaujiet sev kustēties un staipīties. Ja bērni mācībās ir kā ūdenszāles – lai viņi tā dara!
● Cik vien bieži iespējams, noņemt rokas no tastatūras un datorpeles.
● Noder dziļas ieelpas un izelpas, ko papildina roku kustības.
● Ūdens palīdz enerģētiskai plūsmai, tāpēc vēlams bieži padzerties.
● Ja iespējams, pauzē noder duša, jo ūdens sakārto, noskalo negatīvo. Ja ne, tad var bieži mazgāt rokas, kas noder ne tikai dezinfekcijai, bet arī sevis enerģētiskai stiprināšanai.