Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Kā nekļūt par iedzīvotāju ienākuma nodokļa parādnieku?

&nbsp

2021. gada 16. februāris 08:40

204
Kā nekļūt par iedzīvotāju ienākuma nodokļa parādnieku?

2019. gada pavasaris daudziem Latvijas iedzīvotājiem nāca ar visai nepatīkamu vēsti – aptuveni 160 000 strādājošo, saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datiem, bija kļuvuši par nodokļu parādniekiem. Šāda situācija izveidojās 2018. gada ieviestās nodokļu reformas rezultātā, jo visiem strādājošajiem vairs netika piemērots vienots neapliekamais minimums. Tā vietā neapliekamo minimumu katrai personai aprēķina atsevišķi, piemērojot diferencēto nodokļa likmi. Vairāk par to, kā nekļūt par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) parādnieku, lasiet raksta turpinājumā.

Izmaiņas nodokļu sistēmā

Ņemot vērā 2018. gada nodokļu reformu, ir vairākas svarīgas lietas, kas mainījušās attiecībā tieši uz IIN.

  • Ieviests diferencētais neapliekamais minimums. Šobrīd neapliekamais minimums un atvieglojumi par vienu apgādājamo ir 250 eiro. Savukārt pensionāriem tie ir 300 eiro. Svarīgi piefiksēt, ka maksimālais neapliekamais minimums, proti, 300 eiro, tiek piemērots tikai algām līdz 500 eiro, bet algai, kas mēnesī pārsniedz 1800 eiro, neapliekamais minimums netiek piemērots;
  • Atšķirīgas ir arī IIN likmes. Proti, ja ienākumi gadā nepārsniedz 20 004 eiro, tiem piemēro 20% IIN likmi. Savukārt ienākumiem no 20 004 līdz 62 800 eiro gadā IIN likme ir 23%. Un attiecīgi – ienākumiem virs 62 800 eiro gadā – šī likme būs 31,4%.

Visi nodokļi godīgi maksāti, bet tikt un tā ir nodokļu parāds – kā tas iespējams?

Svarīgi zināt, ka aprēķinātā IIN apjomu lielā mērā ietekmē diferencētais neapliekamais minimums un progresīvā IIN likme. Abu likmju apjoms savukārt ir atkarīgs no tā, kādi ienākumi Jums bijuši iepriekšējā gadā, un tā var nebūt tikai darba alga.

IIN starpība parasti veidojas gadījumos, kad gada laikā ir piemērota zemākā IIN likme. Kā jau iepriekš minējām, ienākumiem līdz 20 004 eiro gadā tā ir 20%. Ir situācijas, kad personām ienākumi mainās, kā arī nav tādi paši, kā iepriekšējā gadā, kā rezultātā var tikt piemērota zemāka IIN likme vai lielāks prognozētais neapliekamais minimums, nekā tad, kad kopējiem faktiskajiem ienākumiem tiek aprēķināts nodoklis. Vienkārši runājot – darbiniekam kādā brīdī ir paaugstināta alga, bet šai summai piemērots iepriekšējais neapliekamais minimums, un tas ir lielāks, nekā tam vajadzētu būt.

Sekas tam visam ir sekojošas – parādās, ka par iepriekšējo gadu nodokļi nav segti pilnā apmērā un VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) parādās, ka jāveic nodokļa piemaksa.

Kam nodokļu piemaksas risks ir augstāks?

Piemaksāt IIN biežāk var nākties sekojošām personām:

  • Kuras gūst ienākumus no vairākiem avotiem (piemēram, strādā un saņem pensiju, strādā algotu darbu un saņem autoratlīdzību);
  • Kuras mainījušas darbu;
  • Kuras iepriekšējā gadā nav visu laiku strādājušas vai nav saņēmušas regulārus ienākumus, piemēram, māmiņas, kas pēc dekrēta atgriezušās darbā.

Kā nekļūt par iedzīvotāju ienākuma nodokļa parādnieku?

Neatkarīgi, vai esat darba ņēmējs vai saimnieciskās darbības veicējs, ikvienam ir vērts zināt, kā aizpildīt gada ienākumu deklarāciju. Tieši, iesniedzot šo dokumentu VID, ir iespējams pārliecināties, vai Jums nodoklis ir jāpiemaksā, vai arī, tieši pretēji, izveidojusies pārmaksa. Ja tomēr IIN jāpiemaksā, tas jādara vienotajā nodokļu kontā, kas aktuāls, sākot no 2021. gada 1. janvāra. Tādā pašā veidā IIN jāmaksā arī saimnieciskās darbības veicējiem (uzziniet, kādi citi nodokļi pašnodarbinātajam ir jāmaksā)

Ja esat darba ņēmējs un apzināties, ka Jūsu ienākumi varētu būt mainīgi, Jūs varat izvairīties no kļūšanas par IIN parādnieku sekojoši:

  • Ieejiet savā EDS kontā un atveriet algas nodokļu grāmatiņu;
  • Tur, ņemot vērā savu situāciju, atzīmējiet, vai nu IIN 23% likmes piemērošanu, vai arī prognozētā mēneša neapliekamā minimuma nepiemērošanu;
  • Tāpat pastāv arī iespēja rakstiskā veidā vienoties ar savu darba devēju par to, cik lielu prognozēto neapliekamo minimumu piemērot Jūsu algai, ar noteikumu, ka tas nevar pārsniegt VID prognozētā mēneša neapliekamo minimumu.

Tāpat, lai nekļūtu par IIN parādnieku, ja esat saimnieciskās darbības veicējs vai cita persona, kurai obligāti jāiesniedz gada ienākumu deklarācija, nenokavējiet tās iesniegšanas termiņu, kā arī laikus apmaksājiet IIN, ja tās Jums ir aprēķināts. Pretējā gadījumā tas tiks uzskatīts par parādu.

Sekošana līdzi saviem ienākumiem un nodokļu izmaiņām ir veids, kā varam izvairīties no tādiem nepatīkamiem pārsteigumiem kā nodokļu parādi.