Aktualizēs Latvijas aizsargājamo un apdraudēto sugu sarakstu
2021. gada 18. februāris 10:39
Dabas aizsardzības pārvalde (turpmāk – Pārvalde) sadarbībā ar pētniekiem tuvākajos gados aktualizēs Latvijā aizsargājamo un apdraudēto sugu sarakstu, kā arī sagatavos zinātniski pamatotus kritērijus sugu apdraudētības pakāpes novērtēšanai un aizsardzības statusa noteikšanai.
Šīs aktivitātes paredzētas projektā “Apdraudētas sugas Latvijā: uzlabotas zināšanas un kapacitāte, informācijas aprite un izpratne” (“Life for species”), kurā līdz 2024. gada beigām Pārvalde piedalīsies kopā ar projekta vadošo partneri Latvijas Universitātes Bioloģijas institūtu un projekta partneriem Daugavpils Universitāti un Latvijas Ornitoloģijas biedrību.
Patlaban Latvijas aizsargājamo sugu sarakstā ir iekļautas 745 sugas no dažādām grupām – ziedaugi un paparžaugi, sēnes, sūnas, ķērpji, mieturaļģes, zīdītāji, putni, bezmugurkaulnieki, abinieki, rāpuļi un zivis. To skaitā ir tādas retas un apdraudētas sugas kā Ziemeļu upespērlene, dzeltenā dzegužkurpīte, sarkānā cefalantēra, zaļā vārna un sarkanvēdera ugunskrupis, kā arī sugas, kuras Latvijā savvaļā iespējams vairs nav sastopamas, piemēram, lidvāvere un Alpu kreimule.
Spēkā esošie normatīvie akti, kas nosaka īpaši aizsargājamas sugas un mikroliegumu sugas, apstiprināti pirms apmēram 20 gadiem. Kopš šī laika ir uzkrājusies zinātniskā informācija par sugu sastopamību, apdraudošajiem faktoriem, kā arī notikušas izmaiņas Latvijas tautsaimniecībā. Lai sabalansētu dabas aizsardzības un saimnieciskās darbības intereses, nepieciešama zinātniski pamatotu kritēriju izstrāde apdraudēto sugu definēšanai un aktualizēti normatīvie akti, kas nodrošina sugu aizsardzību.
Līdz ar to projekta laikā plānots aktualizēt aizsargājamo un apdraudēto sugu sarakstu, izstrādāt zinātniski pamatotus kritērijus sugu apdraudētības pakāpes novērtēšanai un aizsardzības statusa noteikšanai, kā arī sagatavot priekšlikumus attiecīgām normatīvo aktu izmaiņām.
Dabas aizsardzības pārvaldes eksperts Jēkabs Dzenis stāsta, ka “projekta rezultāti ne vien palīdzēs pilnveidot sugu aizsardzības sistēmu, bet arī sniegs būtisku ieguldījumu izpratnes veidošanā par apdraudētajām savvaļas sugām, tās apdraudošajiem faktoriem un to saglabāšanai nepieciešamajiem apsaimniekošanas pasākumiem”. Projektā plānots izdot atjaunoto Latvijas Sarkano grāmatu un izveidot arī tās tiešsaistes versiju interneta vietnē.
Lai plašāku publiku informētu par projekta “Life for species” mērķiem, uzdevumiem un iecerēm, šā gada 4. martā plkst. 11:00 notiks projekta atklāšanas seminārs tiešsaistē, “Zoom” platformā. Visi interesenti aicināti pieteikties, līdz 1. martam, aizpildot šo anketu. Uz pieteikumā norādīto e-pastu tiks nosūtīta saite dalībai tiešsaistes seminārā. Detalizēta semināra programma sekos drīzumā.
Projektu līdzfinansē Eiropas Komisijas “Life” programmas Vides apakšprogramma un Valsts Reģionālās attīstības aģentūra. Projekta budžets ir 2 706 291 eiro, no tiem ES finansējums veido 55%. Norises laiks - no 2020. gada 1. decembra līdz 2024. gada 31. decembrim.
“Life” programma ir Eiropas Komisijas finanšu instruments vides un klimata jomā, ar mērķi veicināt, aktualizēt, attīstīt un īstenot ES vides un klimata politiku, līdzfinansējot projektus ar Eiropas pievienoto vērtību. “Life” programma Latvijā darbojas kopš 2001. gada un ar tās atbalstu veiksmīgi realizēti 50 projekti vides un klimata jomā vairāk nekā 40 miljonu eiro apmērā.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19