Jau var sēt papriku un petūnijas
Februāris jau pāri pusei, drīz – marts, un aktīvākie dārznieki sāk gatavoties jaunajai sezonai. Ko var sēt februārī, ko martā, kā arī kādus sagatavošanās darbus jaunās dārzkopības sezonas gaidās jau varam paveikt, stāsta dārzniece Iveta Cecere.
“Neko daudz darīt februārī vēl nevar, bet dārza darbiem var gatavoties un, ja “zaļie pirkstiņi” niez, šo to jau var arī iesēt,” viņa saka.
Februārī var gatavoties
Katram dārzniekam vienmēr krājumos ir kādas sēklu paciņas, tādēļ tagad būtu īstais brīdis šajos krājumos ieviest kārtību.
“Februāra vakaros var jau izšķirot, pārbaudīt agrāk iegādātās sēklas un izveidot sarakstu, kādas vēl nepieciešamas. Tāpat var internetā un dažādos izdevumos iepazīsties ar pieejamo šķirņu klāstu. Var arī izplānot dārza shēmu tā, lai ievērotu augu maiņas principus. Ja nepieciešams un ja laikapstākļi atļauj, var salabot siltumnīcu,” pirmos darāmos darbus ieskicē I. Cecere.
Pirmā – paprika
“Tas, ko jau pilnīgi noteikti var sēt dēstiem, ir paprika. Paprika ir lēnaudzīga, to nepieciešams sēt visagrāk. Dēsti izaug 45-60 dienās atkarībā no diennakts temperatūras un apgaismojuma,” stāsta I. Cecere.
Pārējie darbi atkarīgi no tā, vai jums ir apkurināma siltumnīca. Apkurināmās siltumnīcās jau var sēt agros pavasara dārzeņus, piemēram, lapu salātus un redīsus.
Vienus var sēt, ar citiem –
jāpaciešas
Tomātu dēstu audzēšanas laiks atšķiras no to paredzētās audzēšanas vietas – siltumnīcā vai uz lauka. Agri (februārī) sēto tomātu dēsti izaug vidēji 50 dienās, vēlāk sētie 30-35 dienās. “Tādēļ es ieteiktu paciesties līdz martam,” iesaka dārzniece.
Marta sākumā viņa rosina sēt baklažānus, kas pašlaik ir lielā cieņā, un turpināt ar visiem pārējiem dārzeņiem un garšaugiem.
Tāpat I. Cecere aicina nesteigties ar gurķu sēšanu, jo tiem no sējas līdz izstādīšanai būs vajadzīgas tikai 40 dienas. “Gurķu sēšanai pašlaik ir krietni par agru,” uzsver dārzniece un iesaka šos dārzeņus sēt marta beigās, aprīlī.
Priekšroka – petūnijām
Februārī var sēt arī puķes. “Visagrāk, pat janvārī, sējamās puķes ir petūnijas. Petūniju stādiņi ir ļoti smalki un sīciņi, tādēļ to attīstībai vajadzīgs laiks,” stāsta I.Cecere.
Februārī sējamas vasaras puķes, kuru veģetācijas periods ir garš, tātad arī leduspuķes, begonijas, lobēlijas, lai līdz maija beigām izaugtu pietiekami lieli un kvalitatīvi dēsti. Sēj sekli, jo sēkliņas ir ļoti sīkas, un uzmana, lai neiekalst.
“Ja ir pietiekami daudz vietas dēstu audzēšanai un tos var likt apkurināmā siltumnīcā, var sasēt, ko vien vēlas, bet tiem, kuriem jāgaida, līdz saulīte iesildīs siltumnīcu, labāk paciesties,” iesaka dārzniece.
Garšaugi un dīgsti – rokas stiepiena attālumā
Jau tagad var uz palodzes podiņos salikt pa kādam sīksīpolam – nebūs jāgādā lociņi no veikala. Ja ir plaša palodze, uz tās var ierīkot veselu garšaugu dobi ar lociņiem, pētersīļiem, selerijām un citiem zaļumiem.
Ja esat noilgojušies pēc zaļumiem, jāsāk diedzēt. Diedzēt var visu to pašu, kas izaudzējams dārzā: redīsus, kressalātus, saulespuķu sēklas, lēcas, miežus, kviešus, rudzus, zirņus, lucernu, brokoļus un citu, tikai vēlams izvēlēties speciālās sēklas diedzēšanai. “Man ļoti garšo diedzēti zirņu dīgsti, kurus var ēst svaigā veidā, iegūstot krietnu vitamīnu devu,” stāsta dārzniece.
Kur pirkt sēklas?
8.februārī atviegloti uzelpoja arī dārznieki, jo nu ir atļauts tirdzniecības vietās tirgot arī stādus, dēstus, sīpolus, gumus un sēklas, kā arī substrātus, mēslošanas līdzekļus, kaļķošanas materiālus un augu aizsardzības līdzekļus. Kā neapjukt plašajā sēklu piedāvājumā? I.Cecere atzīst, ka vislabākās sēklas tāpat varēs atrast tikai pēc paša gūtās pieredzes.
“Sēklas var iegādāties gan klātienē, gan interneta tirdzniecības vietnēs. Protams, veikalā iegādātos sēklu iepakojumus var labāk izpētīt, redzēt derīguma termiņu, sataustīt, cik sēkliņu paciņā, taču neesmu vīlusies arī neklātienē iegādātajās sēklās. Ir vērts izpētīt cenas, jo dažādās vietās vienai un tai pašai sēklu paciņai ir dažādas cenas,” iesaka dārzniece.
Atcerēties par telpu, gaisu
un gaismu
Kādus pārbaudītus padomus ērtākam sēšanas procesam I.Cecere var ieteikt? Viņa atzīst, ka var sēt jebkur, lai tikai gaidāmajam dīgstam ir nodrošināti visi vajadzīgie augšanas apstākļi.
“Var sēt tradicionālajos tukšajos krējuma un jogurta trauciņos vai citos, kas ir pa rokai, bet es tomēr ieteiktu specializētos podiņus stādu audzēšanai. Melnā trauciņu krāsa absorbē siltumu dīgsta saknēm, kas sākotnēji ir ļoti svarīgi. Tāpat jācenšas tos citu pie cita cieši nesaspiest, jo stādiņiem vajag telpu, gaismu un gaisa cirkulāciju,” saka I.Cecere.
Dārzniece jau otro gadu mājas apstākļos audzē tulpes un sēj arbūzus, un aicina arī citus nebaidīties no eksperimentiem.
Pamatprasības veiksmīgai dīgšanai
ŪDENS. Tiklīdz sēkla ir dabūjusi mitrumu, tā vairs nedrīkst iekalst. Tajā pašā laikā augsne nedrīkst slīkt ūdenī.
PAREIZA TEMPERATŪRA.
Dažādām sēklām ir dažāda temperatūra dīgšanai.
SKĀBEKLIS. Auga elpošanas
procesā atbrīvotā enerģija
ļauj šūnās notikt vielmaiņas procesiem.
GAISMA. Ir sēklas, kas nedīgst, kamēr nav pietiekami daudz gaismas fotosintēzei.
PAREIZS SĒŠANAS DZIĻUMS. Smalkas sēklas jāsēj ļoti tuvu virspusei vai pat gandrīz
virspusē.
AUGSNE. Augsnei vai substrātam ir jābūt labai drenāžai, jābūt irdenai, ar sabalansētu mēslojumu.
SĒŠANAS LAIKS. Iesēšana par agru var būt tikpat slikta kā iesēšana par vēlu – tādēļ, ja jums nav ideālu apstākļu, ar sēklu sēšanu var nesteigties.
Avots: “DarzaABC.lv”
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19