Izdota fotogrāmata “100 stipri stāsti”
Aizvadītais gads smilteniešiem ir bijis īpašs laiks – iespēja piedzīvot Smiltenes pilsētas simtgadi. Tas arī bija pilns izaicinājumu. Atzīmējot Smiltenes simtgadi, tika iecerēts veidot fotostāstu par stipriem smilteniešiem. Ierobežojumi lika dažādus šķēršļus, kas rezultējās ar iespaidīgu rezultātu. Pēc Smiltenes novada pašvaldības pasūtījuma ir izdots unikāls mākslas darbs – fotogrāmata “100 stipri stāsti”, kas stāsta par šodienas smilteniešiem un novadniekiem – stipriem ļaudīm – un par vērtībām, ko atzīst un kuras īsteno ikdienā.
“Ideja “100 stipri stāsti” pirmo reizi radās svētku “Smiltenei 100” režisoram Kārlim Anitenam, kas bija plānota kā fotoizstāde pilsētas centrā un būtu kā simts dienu svētku gaidīšanas pulkstenis, zem kura katru dienu tiek izvietots viens stāsts par stipro Smiltenes cilvēku. Taču 2020. gads mums neļāva īstenot sākotnējo svētku koncepciju, tai pašā laikā lika nezaudēt stipro stāstu ideju, bet meklēt citas formas, kā to realizēt, jo Smiltenes simtgades svētku moto bija par stipriem smilteniešiem un novadniekiem,” stāsta Smiltenes novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Marita Mūze.
Režisors K. Anitens saka: “Pilsētu stipru dara tās ļaudis. Ikviens ir svarīgs – tā ir mana pārliecība. Savukārt ļaužu dažādība piešķir pilsētai krāsas, raksturu, dinamiku. Es ļoti vēlējos, lai smilteniešu nākamajām paaudzēm paliek dokumentēta un emocionāla liecība, cik dažādi, skaisti, stipri, gudri un viedi bija smiltenieši, pilsētai iesoļojot otrajā gadu simtā. Ceru, ka, izlasot simt stāstus, ikviens no mums sajutīs pilsētas kopējo auru un sevi šajā stipro cilvēku stāstā.”
Lai projektu realizētu kā unikālu mākslas dabu, Smiltenes novada Kultūras, sporta un mūžizglītības pārvalde piesaistīja smiltenieti Leldi Adeli Cīruli, kura kopā ar savu kolēģi fotogrāfu Mārtiņu Goldbergu ir strādājusi pie dažādiem audiovizuāliem projektiem. Veicot simts stipro stāstu atlasi un vairākus mēnešus satiekoties ar cilvēkiem intervijās un fotosesijās, Lelde ir gandarīta par īstenoto unikālo pieredzi un radītajiem foto stāstiem: “Šis ir stāsts par cilvēkiem. Par svarīgāko, kas mums katram ir. Par vērtībām, kas nenoveco, un mīlestību, kas iedvesmo. Mēs katrs esam unikāls savā būtībā, bet tajā pašā laikā visi tik vienādi, kad runājam par svarīgo.”
Fotogrāfiju autors Mārtiņš Goldbergs papildina: “Man kāds teica, ka iebraucējs nekad nevar kļūt par smiltenieti, par smiltenieti jāpiedzimst. Tomēr smiltenietis tevi apburs ar savu viesmīlību, sirsnību un draudzību. Ja jūsu ceļi ir krustojušies, tad zini, ka maza daļiņa smiltenieša mājo arī tevī. Paldies, ka parādījāt man, ko nozīmē būt smiltenietim, paldies, ka pieņēmāt mani, paldies, ka uzticējāt savu stāstu.”
Pirmsskolas skolotāja bērnudārzā “Pīlādzītis” Inguna Slapjuma ir viena no “100 stipro stāstu” dalībniecēm. Smiltenē viņa dzīvo vairāk nekā četrdesmit gadu, un pilsētai viņas sirdī ir īpaša vieta. “Kad man piezvanīja Lelde Adele Cīrule, jutos pārsteigta un apmulsusi. Nevarēju iedomāties, ka no visa kuplā smilteniešu skaita starp tiem simts esmu izvēlēta arī es. Ko gan es tādu esmu paveikusi? Dzīvoju tā, kā tajā dzejolī teikts, – labāk apsvilināt un apdedzināt spārnus, nekā visu mūžu nodzīvot bez tiem. Pagājušajā sestdienā pēc uzaicinājuma satraukta devos uz Smiltenes novada Kultūras centru saņemt grāmatu. Tur mani smaidīga sagaidīja Velga Mālkalne. Vēl aprunājāmies, ka visiem simts cilvēkiem būtu jātaisa salidojums, kad tas būs iespējams. Grāmata saviļņo, pat asaras sariešas acīs, to pārlasot, zināmos smilteniešus no jauna iepazīstu. Kādu zināju tikai pēc viņa profesijas, bet grāmata ļauj iepazīt šo cilvēku arī caur citu šķautni. Īpašs prieks grāmatā redzēt savus audzēkņus, vienmēr ar viņiem esmu lepojusies, kaut arī sen jau tie pieauguši un ir savās dzīvēs,” saviļņota ir I. Slapjuma.
Viņa izjūt lielu godu būt starp šiem simts stiprajiem stāstiem un to, ka tas ir, pateicoties nevis žūrijas komisijām, bet iedzīvotājiem, kas Ingunas devumā ir saskatījuši ko vērtīgu un īpašu. “Es mieloju savu dvēseli ar labdarību, nesavtīgi dodot otram. Tas mani dara bagātu iekšēji. Vecumdienās pāršķirstot šo grāmatu, varēšu sev atgādināt, cik labi, ka mūžs nav sastāvējis tikai no darba un mājām, pa ceļam ir bijuši vēl daudzi citi spilgti notikumi,” laikrakstam teic I. Slapjuma.
Fotogrāmata “100 stipri stāsti” ir dziļi personisks, ļoti patiess vēstījums, tā parāda emocijas, stāsta par lietām, kas mums katram ir svarīgas. Ikkatrs no mums ir neaizstājams, un ikviens veido Smiltenes un novada vēsturisko un jauno attīstību.
“Simts stipri stāsti izvēlēti, balstoties uz pašu Smiltenes novada iedzīvotāju aptaujas datiem, vēlmēm un ieteikumiem, kas aptaujas rezultātā tika iegūti 2020. gada pavasarī. Katrs no simts stāstiem, lai tas būtu interesants un oriģināls, pārstāv kādu no cilvēkam svarīgām tēmām, piemēram, ģimene, patriotisms, mīlestība, darbs, talanti, bērni, nauda, svētki, veselība, Smiltenes vārda nesēji. Simts izvēlētie cilvēki pārstāv plašu Smiltenes un arī novada demogrāfisko spektru – bērni, jaunieši, cilvēki spēka gados, seniori, dažādu profesiju pārstāvji, uzņēmēji, sabiedrībā zināmi cilvēki. Smiltenes stipro cilvēku stāsti ir nebeidzami, tie ir mums visapkārt. Šie simts ir tikai sākums. Mēs katrs esam stiprs savos uzskatos, vārdos, darbos un domās, tikai to vajag saskatīt, sadzirdēt un novērtēt! Mūs visus vieno spēks un mīlestība pret savu ģimeni, līdzcilvēkiem un vietu, kuru saucam par savām mājām! Šis ir stāsts par stipriem cilvēkiem stiprā pilsētā, novadā un Latvijā. Tie esam ikviens no mums,” stāsta M. Mūze.
Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš teic, ka pilsēta, novads, Latvija ir tādi, kādus mēs tos veidojam. “Šajos 100 stāstos mēs spēsim ieraudzīt daļu cilvēku, kuri mūsu pilsētu ir veidojuši. Viņi vēro, kā tā ir mainījusies, un ar saviem stāstiem iedvesmo nākotnes darbiem un izaicinājumiem,” saka mērs.
Katrs no grāmatā iesaistītajiem smilteniešiem un novadniekiem aizvadītajā sestdienā saņēma fotogrāmatu. Interesentiem šo unikālo laika liecību ir iespēja iegādāties Smiltenes novada Tūrisma informācijas centrā.
Īsumā par fotogrāmatas tapšanu:
• simts stipro stāstu atlasi veica Lelde Adele Cīrule un Kate Deņīsova pēc iedzīvotāju aptaujā iesniegtajiem ierosinājumiem;
• foto grāmatas sastādītāji ir stāstu autore Lelde Adele Cīrule, fotogrāfiju autors Mārtiņš Goldbergs;
• projekta īstenošanu koordinēja: Smiltenes novada Kultūras, sporta un mūžizglītības pārvaldes vadītāja Velga Mālkalne, Smiltenes novada domes deputāte Aija Cunska un Smiltenes novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Marita Mūze
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19