Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Latvijas virtuālajā pūtēju orķestrī muzicē arī valcēnieši un smiltenieši

Inga Karpova

2021. gada 5. marts 08:00

4
Latvijas virtuālajā pūtēju orķestrī muzicē arī valcēnieši un smiltenieši

Kamēr muzicēšana klātienē ir liegta, jau otro reizi Latvijas virtuālā pūtēju orķestra mūziķi radījuši pārsteigumu virtuālajā vidē. Šajā reizē tapis veltījums Maestro Raimondam Paulam 85 gadu jubilejā.

Latvijas virtuālajā pūtēju orķestrī apvienojušies 27 orķestri no dažādām Latvijas vietām. Kopumā orķestrī muzicē 208 mūziķi. Virtuālajā orķestrī piedalās arī Smiltenes Kultūras centra jauniešu pūtēju orķestris ar diriģentiem Pēteri Vilku un Jāni Silakalnu un Valkas pūtēju orķestris ar diriģentiem Vivitu Osi un Matīsu Smiltiņu.
Sveicienā Maestro Raimondam Paulam orķestris izpilda Aivara Krūmiņa aranžiju Raimonda Paula fantāzijai “Aktieri zaļumballē”, kuru kopā ar pūtējiem izpilda arī pats jubilārs.
Pirmo reizi klausītājus orķestra veikums sasniedza pērn novembrī, kad tika ierakstīts Imanta Kalniņa skaņdarbs “Pūt, vējiņi!”.
Video apsveikumu veidojuši Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijas studenti Kristīne Kiete (skaņu režija) un Rolands Arnis, kurš veidojis video. Video ierakstu var noskatīties interneta portālā www.ziemellavija.lv sadaļā “Kultūra”.
Valkas putēju orķestra diriģente Vivita Osīte “Ziemeļlatvijai” atzīst, ka, ierakstot pirmo skaņdarbu – I. Kalniņa “Pūt, vējiņi!” –, viņi visi vēl varējuši tikties klātienē, un šo iespēju mūziķi uzņēma saprotoši. Savukārt, ierakstot R. Paula skaņdarbu, mūziķiem bija pašiem jātiek galā saviem spēkiem, mājās uzfilmējot video. Ne visi to varējuši izdarīt. Taču diriģente regulāri uztur kontaktus ar pūtējiem, sazinoties izveidotajā “WhatsApp” grupā. Pandēmijas laikā, kad ir liegta tikšanās klātienē, ir izveidojies orķestra “kodols”, kas interesējas par nākotnes projektiem un ar nepacietību gaida atsākamies mēģinājumu darbu. Lai gan Valkas pūtēju orķestris darbību uzsāka tikai aizvadītā gada 1. novembrī, jau uz Ziemassvētkiem mūziķi virtuālajā vidē bija sagatavojuši muzikālu svētku sveicienu. V. Osīte stāsta, ka arī tagad mūziķi kopīgajā video meklē sevi un ir gandarīti par paveikto darbu. Kopumā Valkas pūtēju orķestrī darbojas 15 dalībnieki, tostarp arī Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis, kurš ir bijis viens no orķestra izveidošanas idejas iniciatoriem.
Smiltenes kultūras centra jauniešu pūtēju orķestra diriģents Pēteris Vilks stāsta, ka jau ilglaicīgi sadarbojas ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesoru, diriģentu Jāni Puriņu, kurš ir iniciators Latvijas virtuālā pūtēju orķestra izveidošanā.
“Šobrīd tā ir vismaz kaut kāda iespēja darboties. Citas iespējas netiek dotas. Turklāt tā vismaz varam saglabāt kolektīvu. Protams, ka viss šis ierakstu process nav viegls, īpaši orķestra dalībniekiem, kuri vēl mācās mūzikas skolā. Lai darbs neapsīktu, aizvadītajā gadā ierakstījām muzikālus apsveikumus Latvijas dzimšanas dienā un uz Ziemasvētkiem,” stāsta diriģents P. Vilks.
Šogad Smiltenes pūtēju orķestrim aprit 60 gadu, un pavasarī bija plānots pasākums, kas diemžēl pagaidām uz nenoteiktu laiku ir jāatliek. Taču P. Vilkam ir radusies iecere ierakstīties kopā ar tautā iemīļotām šlāgergrupām – Smiltenē ar grupu “Apvedveļš”, bet Valkā ar kapelu “Bumerangs”. Viņš jau ir runājis ar mūziķiem. Doma ir uzrunāt arī valmieriešus un cēsniekus. P. Vilks atzīst, ka cilvēki ir izslāpuši pēc klātienes kultūras norisēm. To apliecināja piedzīvotais aizvadīta gada vasarā, kas smiltenieši kopā vēl ar dažiem putēju orķestriem rīkoja koncertus brīvā dabā Latvijas pilsētās. Mūziķi paši bijuši pārsteigti par skatītāju daudzumu un izrādīto prieku par tikšanos.