Mežkopja padomi pavasara darbiem mežā
Ziema soli pa solim atkāpjas un tuvojas pavasara atmoda. Gādājot par sava meža vērtības pieaugumu, labs saimnieks zina, cik liela nozīme ir laicīgai un pareizai meža kopšanai. Lai arī koki aug lēni, katrā gadalaikā ir virkne darbu, kurus ļoti svarīgi ir paveikt noteiktā laikā. Šobrīd meža īpašniekus varētu interesēt jautājums, kas noteikti jāpaveic pavasarī.
Ja ziemā nav veikta mežizstrāde, tad pirmais darbs pavasarī ir rūpīga meža apsekošana, ko vēlams paveikt pēc iespējas agrāk, vislabāk – tiklīdz iespējams izbrist sniegu. Svarīgi ir zināt, kam pievērst uzmanību, apsekojot mežu. Īpaši aktuāli tas ir gadījumos, kad īpašums nav apraudzīts vairākus mēnešus.
Pirmkārt, jāpievērš uzmanība tam, vai mežaudzei bojājumus nav radījuši meteoroloģiskie apstākļi, piemēram, vējš, sniegs vai ledus. Ja tas tā ir noticis, meža kaitēkļu savairošanās riska mazināšanai ir jāparūpējas par savlaicīgu kritušo koku izvešanu no meža.
Otrkārt, ir jāpārrauga, vai iepriekšējo gadu stādījumus nav izpostījuši dzīvnieki, galvenokārt briežveidīgie – stirnas, brieži un aļņi. Aukstajā gadalaikā meklējot barību, tiek apgrauztas gan jaunās priedītes, gan arī lapu koku, piemēram, apšu, audzes. Ja postījumi ir lieli, var nākties stādīt kociņus no jauna vai gaidīt, kad apmežošanās notiks dabiskā ceļā.
Treškārt, ir jāpārbauda vietas, kur pavasaros mēdz uzkrāties ūdens. Ja tas tā noticis, ir jāpārliecinās, vai nav aizdambējies vai aizsērējis kāds novadgrāvis vai noteka. Tie nekavējoties jāattīra, lai ūdens nenodarītu kaitējumus mežaudzei.
Ceturtkārt, ja pagājušajā gadā ir veikta meža atjaunošana, tad ir jāapstaigā jaunaudze un jānoskaidro, cik daudz stādu nav pārdzīvojuši ziemu – ir iznīkuši vai tos izcilājis sals. Pavasaris ir piemērotākais brīdis, lai stādītu mežu.Tas darāms, tiklīdz augsne ir atlaidusies. Ir ieteicams ar stādīšanu nevilcināties, kamēr zeme vēl ir mitra. Jo sausāka augsne, jo stādiem būs grūtāk iesakņoties.
Agrs pavasaris, kad koki nav salapojuši, ir arī īstais brīdis, lai novērtētu, vai šogad būs nepieciešama jaunaudžu retināšana. Tā parasti tiek veikta vasarā, kad noslēdzas ciršanas ierobežojumi, kas saistīti ar putnu ligzdošanas laiku.
Piektkārt, domājot par ugunsdrošību mežā, pavasarī ir jāveic robežstigu un arī meža ceļu attīrīšana no kritušajiem kokiem un zariem. Tas ir svarīgi, lai vajadzības gadījumā nodrošinātu iespēju ugunsdzēsējiem piekļūt īpašumam. Diemžēl vēl arvien atrodas cilvēki, kas mēdz izgāzt mežos savus atkritumus. Aicinu iespēju robežās savākt arī tos.
Nobeigumā ir jāuzsver pareizas apsaimniekošanas nozīme: jo mežs tiks labāk aprūpēts, jo vērtīgāks tas kļūs, dodot iespēju meža īpašniekiem un viņu pēcnācējiem saņemt ienākumus no sava īpašuma. Esmu novērojis, ka viena no meža saimnieku bieži pieļautajām kļūdām ir kautrēšanās jautāt padomu pieredzējušiem mežkopjiem gadījumā, kad pašam trūkst zināšanu. Kļūdu labošana mežā prasa ilgu laiku, tāpēc aicinu vērsties pie pieredzējušiem profesionāļiem, kas palīdzēs saprast, kurā brīdī kādi darbi ir veicami.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19