Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Piesardzības nolūkos apturēta vakcinācija ar “AstraZeneca”

Santa Sinka

2021. gada 19. marts 10:21

3
Piesardzības nolūkos apturēta vakcinācija ar “AstraZeneca”

Papildu piesardzības nolūkā kopš otrdienas, 16. marta, Latvijā uz laiku līdz divām nedēļām ir apturēta vakcinācija ar “AstraZeneca” vakcīnu pret “Covid-19”. Lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības valstīm par trombembolijas  un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas. “Ziemeļlatvija” centās noskaidrot, kādu ietekmi šis lēmums atstāj uz iedzīvotājiem.

“Man nav bail no potes, bet gan no tā, ka vēl kāds var nomirt no “Covid-19”, kā tas nesen notika ar tuvu radinieku. Gan es, gan vīrs pirmo “AstraZeneca” vakcīnas devu saņēmām februārī. Absolūti nejutām nekādas pārmaiņas ķermenī, pat roka nebija apsārtusi. Pirms dažām dienām arī kaimiņš izpotējās, aprunājāmies, arī viņš jūtas labi. Godīgi teikšu, man “Covid-19” vakcīna rada drošības sajūtu, otrā deva paredzēta 8. aprīlī. Redzēs, kas tagad ar šo visu vakcīnas apturēšanu būs,” saka seniore Maija Zariņa, kura cer aprīlī saņemt otro vakcīnu.

Rūpes par ģimeni
un ilgas pēc ceļošanas
Šoziem pēc sarunas ar ģimenes ārstes māsiņu vakcinēties izlēma arī Rita Bormane no Smiltenes, kas plašāk zināma kā vietējās pensionāru apvienības vadītāja. “Man šobrīd ir tā pati “AstraZeneca”  vakcīna, kas tagad uz laiku ir apturēta Latvijā un vēl citās valstīs. Vai es baidos? Nē! Pati jūtos labi, it kā potes nemaz nebūtu bijis. Vakcinējos, jo mājās ir kopjams vīrs. Esmu aktīva un tāpat diendienā sanāk satikt citus cilvēkus, nevēlos nejauši jebkuru vīrusu atnest mājās. Otrs arguments par labu vakcīnai, nevēlos ierobežot savu dzīvi. Man patīk ceļot, joprojām rezervēts ir ceļojums uz Āfriku un Dienvidameriku,” laikrakstam atklāj seniore R. Bormane.
Sabiedriski aktīvā smilteniete apzinās, ka vasarā, visticamāk, vēl nevarēs ne ceļot, ne rīkot un apmeklēt publiskus pasākumus. “Jādomā, ka vasarā lielākā daļa iedzīvotāju saņems “Covid-19” vakcīnu, lai rudenī mēs varētu sākt atgriezties kaut cik normālā dzīves ritmā. Iekšēji jūtos nospiesta par pašas organizēto braucienu pensionāriem uz Baltkrieviju. Nauda bija iemaksāta, bet tad uznāca kovids un brauciens uz gadu tika pārcelts. Tam būtu jānotiek maijā, taču nav ieteicams ceļot, pa šo laiku mainījusies arī politiskā situācija Baltkrievijā. Jūtos kā parādniece senioriem, tādas mieles paliek,” saka R. Bormane.
Atgriežoties pie vakcinēšanās, pirmo “Covid-19” vakcīnas devu saņēmuši arī vairāki  pensionāres paziņas. Dažiem no tiem kādu laiku pēc vakcinēšanās bijusi paaugstināta temperatūra un vēl citas blakusparādības. “Vakcinēšanās ir brīvprātīga, katram pašam jāizvērtē, kādas ir pamatslimības, vakcinēties vai ne. Zinu cilvēkus, kas trombu dēļ ir nomiruši vēl sen pirms kovida un šīs vakcīnas. Manuprāt, šobrīd publiskajā telpā valda liela dezinformācija, tāpēc ir jābūt uzmanīgiem arī no tā, kādu informāciju ikdienā patērējam,” teic R. Bormane.

Iespējams, daļa pārdomās
Uzsākot plašu vakcināciju, kā prioritārās grupas Latvijā tiek vakcinēti gados vecāki cilvēki – patlaban virs septiņdesmit gadu vecuma.
Smiltenē praktizējošā ģimenes ārste Evita Zušmane stāsta, ka kopš 23. februāra ārsta praksē tiek vakcinēti iedzīvotāji tādā secībā, kā noteikusi valsts. Kopumā līdz pat šīs nedēļas pirmdienai ģimenes ārsta praksē vakcinēti astoņdesmit cilvēki. Naktī no pirmdienas uz otrdienu mediķi saņēmuši e-pastu, kurā bija lūgts no 16. marta apturēt vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pret “Covid-19”, ko E. Zušmane arī darījusi.
“Ņemot vērā pieejamo vakcīnu daudzumu, vienas dienas laikā mums bija iespēja vakcinēt desmit cilvēkus. Tie visi ir seniori, kuri iepriekš bija pieteikušies manavakcina.lv vai pie ģimenes ārsta. Ar varu nevienu nespiežam, papildus neaicinām, jo šobrīd ir vēl aptuveni simts seniori, kuri grib, bet nav saņēmuši vakcīnu. Līdz šim nevienam no pacientiem, kas saņēmis “AstraZeneca” vakcīnu,  nav konstatētas nozīmīgas blakus reakcijas, par kurām būtu jāziņo tālāk,” norāda E. Zušmane.
Ģimenes ārste pieļauj, ka jau pavisam drīz varēs atsākt vakcinēt pacientus. Viņasprāt, labi, ka to var darīt ģimenes ārsti, kas savus pacientus un viņu veselības stāvokli un slimību vēsturi pārzina vislabāk. E. Zušmane piebilst, ka diez vai iedzīvotājiem būs izvēles iespēja, kura ražotāja vakcīnu pret “Covid-19” varēs saņemt. Viņasprāt, vajadzētu šobrīd ļaut valstī sākt potēt iedzīvotājus vecumā no sešdesmit gadiem, kuri ne tikai ir riska grupā, bet arī aktīvāki. Tāpat jārod risinājums, kā vakcinēt tos pacientus, kas ir aprūpējami un kuriem nav iespējams ierasties ģimenes ārsta praksē. “Mums vakcīnas piegādā flakonos, vienā flakonā ir desmit. Tiklīdz flakons tiek atvērts, tas ir derīgs 48 stundas. Nepieciešama loģistika. Nezinu, kā rīkosies kolēģi, bet esmu izlēmusi, ka vispirms deviņas devas tiks vakcinētas pacientiem ārsta praksē, bet desmitā pacientam dzīvesvietā,” saka E. Zušmane.
Neskatoties uz to, ka gados vecāki cilvēki lielākoties klausās un lasa uzticamus medijus, bet mazāk lasa anonīmos komentārus internetā, daktere pieļauj, ka saņems atteikumus no iedzīvotājiem par vakcinēšanos ar “AstraZeneca”. Citviet jau tas ir noticis līdz šim.
Kāda sieviete, kura laikrakstam lūdza neminēt viņu vārdā, atklāj, ka, saņemot uzaicinājumu no ģimenes ārsta uz vakcināciju, atteicās no “AstraZeneca”. Iemesls tam bija pretrunīgā informācija par konkrēto vakcīnu. Sieviete nav gribējusi riskēt, kā arī viņas bērni ieteikuši mammai pagaidīt, līdz būs iespēja saņemt “Moderna” vai “Pfizer” “Covid-19” vakcīnas.

Paaugstināta temperatūra, nogurums, drebuļi
No 2020. gada 28. decembra, kad Latvijā tika uzsākta vakcinācija pret “Covid-19”, līdz 2021. gada 14. martam Zāļu valsts aģentūrā saņemti 654 ziņojumi par vakcīnu pret “Covid-19” iespējamām blakusparādībām. Kā paziņojusi Zāļu valsts aģentūra, šajā laikā vakcinācija veikta 79 tūkstošus reižu, ietverot vakcināciju gan ar pirmo, gan ar otro vakcīnas devu. Statistika liecina, ka par konstatētām iespējamām blakusparādībām Latvijā ziņojis aptuveni viens no 100 vakcinētajiem.  
“Ikviens ziņojums par “Covid-19” vakcīnu blakusparādībām tiek rūpīgi izvērtēts. Ziņojumus izvērtē gan Latvijas Zāļu valsts aģentūra, sarežģītos gadījumos piesaistot arī Imunizācijas valsts padomi, Veselības inspekciju un citus speciālistus, gan Eiropas Zāļu aģentūra, kā arī visu Eiropas valstu zāļu aģentūru speciālisti. Visbiežāk Latvijā ir saņemti ziņojumi par galvenokārt jau zināmām organisma reakcijām un blakusparādībām, kuras norādītas vakcīnu lietošanas instrukcijās un zāļu aprakstos, piemēram, par reakciju vakcīnas injekcijas vietā, paaugstinātu temperatūru, drebuļiem un nogurumu. Saskaņā ar ziņojumos sniegto informāciju, minētās blaknes izzuda vienas līdz divu dienu laikā. Līdzīgas šādas vakcīnu izraisītas reakcijas novērojamas arī citu vakcīnu lietošanas gadījumā,” teikts Zāļu valsts aģentūras ziņojumā.
Tāpat kā pēc visu vakcīnu un jebkuru zāļu saņemšanas, arī pēc “Covid-19” vakcīnu ievadīšanas var tikt novērotas šādas organisma reakcijas jeb blakusparādības. “Saskaņā ar ziņojumos sniegto informāciju “Pfizer-BioNTech” un “Moderna” izstrādātajām vakcīnām blakusparādības mēdz būt izteiktākas pēc vakcīnas otrās devas. Savukārt “AstraZeneca” vakcīnai tās mēdz būt izteiktākas pēc pirmās devas. Visām vakcīnām blakusparādības visbiežāk rodas pirmajās dienās pēc vakcinācijas, ilgst dažas dienas un tad strauji izzūd. Parasti tās ir mazāk izteiktas vecāka gadagājuma cilvēkiem,” ziņo Zāļu valsts aģentūra.

biežāk uzdotie jautājumi
Slimību profilakses un kontroles centrs savā mājaslapā spkc.gov.lv apkopojis atbildes uz iedzīvotāju biežāk uzdotajiem jautājumiem, saistībā ar “AstraZeneca” vakcīnu. Publicējam būtiskākos no tiem.

– Man bija paredzēta vakcinācija ar “AstraZeneca” šodien. Neskatoties uz rekomendācijām pārtraukt vakcināciju uz laiku drošības nolūkos, es vēlos vakcinēties. Vai to drīkst?
– Nē. Visas ārstniecības iestādes, tai skaitā arī ģimenes ārsti, ievēro šo piesardzības rekomendāciju un uz laiku pārtrauc vakcināciju ar “AstraZeneca”. Ģimenes ārsti un ārstniecības iestādes sazināsies ar visiem, kuriem bija plānotas vakcinācijas ar “AstraZeneca” vakcīnu šo divu nedēļu laikā, un vienosies par citu vakcinācijas laiku.
– Esmu saņēmis pirmo vakcināciju ar “AstraZeneca”, bet šobrīd vakcinācija ar šo vakcīnu ir apturēta uz laiku – kā man rīkoties?
– Latvijas Imunizācijas valsts padome rekomendējusi “AstraZeneca” otro devu ievadīt 9 līdz 12 nedēļas pēc pirmās devas. Tuvāko divu nedēļu laikā, kamēr vakcinācija ar šo vakcīnu uz laiku ir apturēta, nevienam iedzīvotājam nav jāsaņem otrā deva. Otrā deva būtu jāsāk vakcinēt ne ātrāk kā aprīlī. Iesakām vērot pašsajūtu un ziņot savam ģimenes ārstam, ja pašsajūta pasliktinās.
– Vai drīkstu izvēlēties citu vakcīnas ražotāju, ja šobrīd “AstraZeneca” vakcīnu lietošana ir apturēta uz laiku drošības nolūkos?
– Nē, šāda iespēja šobrīd nav paredzēta. Tiklīdz Eiropas zāļu aģentūra paziņos izmeklēšanas rezultātus par to, vai pastāv cēloņsakarība starp “AstraZeneca” vakcīnu un trombembolijas gadījumiem, Latvija lems par tālāko rīcību. Aicinām sekot līdzi aktualitātēm.