Kļavu sula spēcina ziemas un vīrusa nogurdinātos
Kad sniega sega jau daudzviet nokususi, siltajos saules staros kļavām sācies sulu laiks. Kļavu sulas ir pavasara enerģijas lādiņš, tādēļ vērts nenokavēt veselīgā dzēriena ieguves laiku un sulas baudīt svaigas.
Veselīga un aktīva dzīvesveida piekritēja, ķīmijas skolotāja Inese Ločmele sulas tecina, kopš ģimene dzīvo lauku sētā, un vienmēr devusi priekšroku kļavu sulām. “Netecinām daudz, tikai pašu vajadzībām, bet katru gadu – pavasara enerģijai un organisma attīrīšanai,” stāsta I. Ločmele.
Tek sala mijā ar sauli
Viņa uzsver, ka galvenais šajā procesā ir nenokavēt īsto brīdi. “Šoziem zeme nav stipri sasalusi, tādēļ, līdzko ap kļavu sniegs nokūst, var veikt urbumu. Vislabāk kļavu sulas tek tad, kad naktī temperatūra vēl nokrītas zem nulles, bet dienā ir silts. Ja kļūst silts visu diennakti, tad kļavu sulas pārstāj tecēt,” stāsta I. Ločmele. Šogad pirmās sulas iegūtas marta pirmajās dienās.
Ja ir izvēle, I. Ločmele iesaka tecināšanai izvēlēties kļavas, kas aug pēc iespējas saulainākā vietā, jo tad sulas ir dzidrākas un saldākas. Protams, nevajadzētu urbt pārāk jaunos kociņos, sulas devējai jābūt gana resnai - vismaz 40 – 50 centimetru diametrā. “Mums ir viena ļoti uzticama kļava tīruma vidū, kurai ir vairāk nekā simt gadu, kā arī citas, jo tecināšanas avotus vēlams mainīt,” viņa stāsta.
Nenodarīt pāri kokam
Veicot sulu ieguvi, svarīgi ir domāt arī par koku un nenodarīt tam pāri. “Kokam nevajadzētu atņemt pārāk daudz enerģijas, kas tam būs vajadzīga. Katrs urbums tomēr rada mehānisku bojājumu, caur ko kokā var iemājot dažādi mikroorganismi un radīt infekciju. Tādēļ svarīgi, ka urbums ir pēc iespējas mazākā diametrā, veikts apmēram 40 – 50 centimetru augstumā no zemes un ne dziļāk par 5 centimetriem. Sula cirkulē tuvu mizai, ne no kodola. Urbjot jau var redzēt, kad tā sāk tecēt, – tad dziļuma pietiek,” pieredzē dalās I. Ločmele. Urbumu vēlams veikt kļavas saules pusē, kur koks ātrāk atmostas, līdz ar to arī sulas cirkulācija ir spēcīgāka. Tāpat caurulīti nevajadzētu iebāzt izurbtajā caurumā līdz galam - lai paliek vieta, kur sulai sakrāties un veidot tecējumu.
Inventārs – gan pagatavojams, gan iegādājams
Tecināšanai izmato koka renīti (“mēli”) vai plastmasas/metāla caurulīti, savukārt sulu uzkrāj nosegtā traukā. Mūsdienās sulu tecinātājiem vajadzīgais inventārs nopērkams arī veikalos. “Ja tecinām turpat pie mājām, var nolikt arī pudeli, bet citviet vēlams pēc iespējas nosegtu trauku. Ērts risinājums ir pieclitru plastmasas pudele – ar garantiju, ka sula nepārplūdīs pāri, ja savlaicīgi neapraudzīsiet,” iesaka I. Ločmele.
Kad sulas satecinātas, izurbtā vieta pareizi jāaiztaisa. To veic ar koka tapu, kas atbilst urbuma diametram vai ir nedaudz lielāka.
Jādzer svaigas
Vienīgais mīnuss kļavu sulas ieguves burvībā ir tas, ka tās ilgi neglabājas. “Ja bērzu sulas varam saglabāt dažādos veidos, tad kļavu sulas var vienīgi saldēt. Visērtāk tās pildīt plastmasas maisiņos un likt saldētavā. Šādā veidā sula savu vērtību nezaudē, vienīgi var mainīties tās kristāliskais stāvoklis, kas dzērienu var vien uzlabot,” stāsta I. Ločmele.
Jautāta, kas ir tas vērtīgais, ko organisms iegūs, dzerot kļavu sulas, I. Ločmele teic, ka veselīga un uzmundrinoša ir ne tikai pati sula, bet arī lietošanas process, jo “mēs esam dabas daļa.”
“Kļavu sulās ir ogļhidrāti, bet tik vienkāršā veidā, ka organisms tos var ļoti viegli sašķelt un patērēt. Tādēļ pavasarī, kad organisms ir saguris, un īpaši tagad, kad esam noguruši no vīrusa klātbūtnes, papildu uzturvielu piegāde nāks tikai par labu. Sulai piemīt tonizējoša, urīndzenoša, pretiekaisuma, atkrēpošanas, organismu attīroša un spēcinoša iedarbība. Nedēļu lietojot kļavu sulas uzturā, pašsajūtas uzlabošanās ir ievērojama,” stāsta I. Ločmele.
No kļavas pie bērza
Jautāta, vai vēl nekas nav nokavēts, I. Ločmele mierina, ka ne. “Ja atkal uznāk sals, tās pārstās tecēt, bet siltam laikam mijoties ar nelielu salu naktī, sulu tecināšanu varēs turpināt,” tā kļavu sulas cienītāja. Satraukumam nav pamata – ja nokavēsim kļavu sulu laiku, vēl priekšā bērzu sulas baudīšana. Sulu tecēšana izsīkst, tiklīdz kokiem sāk plaukt lapas.
DER ZINĀT
► “Latvijas Valsts mežu” apsaimniekotajās teritorijās kļavā vai bērzā katrs iedzīvotājs bez maksas var izveidot vienu urbumu sulu iegūšanai.
Ja sulas plānots iegūt no kokiem, kas atrodas citu personu īpašumā, jāsaņem koku īpašnieka atļauja.
► Nav ieteicams tecināt tiešā piesārņojuma avota tuvumā, piemēram, aizsargjoslās gar ielām, autoceļiem u.c.
► Ja tecina pārdošanai, kalendāra gadā drīkst piegādāt līdz 300 kilogramiem bērzu un kļavu sulu, nereģistrējoties Pārtikas un veterinārajā dienestā.
► Ja tiek tirgotas nefasētas sulas, to realizācijas vietā jābūt norādei "Bērzu sula" vai "Kļavu sula", sulas derīguma termiņam "Izlietot līdz..." un produkta ražotāja vārdam, uzvārdam un adresei.
► Ministru kabineta noteikumu izpratnē bērzu un kļavu sula ir svaiga nepasterizēta sula, kam var būt pievienotas rozīnes, augu daļas, dažādas garšvielas, cukurs un medus.
► Par neatļautu sulu tecināšanu Valsts meža dienests var uzlikt sodu par patvaļīgu koku bojāšanu. Par augošu koku patvaļīgu bojāšanu var iedzīvoties naudas sodā no 70 līdz 700 eiro.
Avots: Ministru kabineta noteikumi
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19