Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Bērni noilgojušies pēc klasesbiedriem un skolotājiem

Inga Karpova

2021. gada 1. aprīlis 08:00

910
Bērni noilgojušies pēc  klasesbiedriem un skolotājiem

“Skolā esam atgriezušies kā lāči pēc ziema miega, tikai mēs negulējām lāča migā, bet gan cītīgi strādājām,” atgriešanos skolas solā pēc ilglaicīgās attālinātās mācīšanās mājās tēlaini salīdzina Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 4.a klases audzinātāja Vizma Pole.

Vakar “Ziemeļlatvija” devās uz skolu, lai satiktos ar direktori Lilitu Kreicbergu un 4.a klasi. Šonedēļ ģimnāzijas abās ēkās mācības klātienē atsākušās no 1. līdz 4. klasei – Ausekļa ielas ēkā mācās 1.‒3. klases un strādā arī pirmsskolas izglītības grupa, bet Raiņa ielas ēkā – 4. klases.

Bērni – draudzīgāki
un saprotošāki
Uzrunājot bērnus, uzreiz pacēlās roku mežs – viņi labprāt gribēja dalīties savās izjūtās un secinājumos, kurus guva, ilglaicīgi vieniem pašiem mācoties.
“Es ļoti gribēju atgriezties skolā, jo mājās mācīties ir daudz grūtāk. Lai gan palīdzēja vecāki, reizēm arī viņi neprata izskaidrot uzdoto vielu,” atzīst 4.a klases skolnieks Ivars Varess.
Arī Ivara klasesbiedrs priecājas par atgriešanos skolā, jo beidzot var satikt draugus un, stundās klausoties skolotājas stāstīto, saprast mācību vielu.
“Mācoties vienam mājās, daži uzdevumi bija viegli, daži – ļoti grūti. Reizēm skolotāja dažus darbus arī atļāva neizpildīt, jo saprata, ka mēs vieni bez viņas to nevarēsim paveikt,” atklāj puisis.
Eduards Petenoks stāsta, ka mammai nav bijis daudz laika palīdzēt mācībās, jo strādāja un bija piekususi.
“Skolā ir vieglāk, ja ko nesaprotu, paprasu skolotājai vai draugiem. Lai gan mājās vienam bija grūti, tāpat mācījos un nedomāju visam atmest ar roku. Visu laiku teicu mammai, ka gribu atpakaļ skolā,” atklāj Eduards. Sarunā iesaistās Nikija Šķiņķe. Meitene stāsta, ka, mācoties attālināti, bijis sarežģīti apgūt krievu un angļu valodu.
“Kad mājās bija tētis, lūdzu viņam palīdzību, bet tā es pati cīnījos. Satiekoties ar klasesbiedriem, esam kļuvuši draudzīgāki,” priecājas Nikija.
Klausoties audzināmās klases skolēnu teikto, klases audzinātāja V. Pole saka, ka viņi satikušies pēc trīsarpus mēnešu neredzēšanās. Skolotāja priecājas par iespēju strādāt klātienē, jo skolotājiem attālinātais darbs ir daudz sarežģītāks un grūtāks.
“Ilgas stundas pavadīju pie datora, lai sagatavotu prezentācijas un mājasdarbus, veiktu ierakstus e-klasē. Pilnīgi viss mums notika tikai elektroniski, taču esmu gandarīta, ka bērni ir iemācījušies strādāt dažādās interneta saitēs un esam jau tiktāl, ka mums nav problēmu attālināti veikt mājas uzdevumus. Arī vairums vecāku bija atsaucīgi – cītīgi sekoja līdzi mācībām un sniedza atbalstu gan man, gan saviem bērniem. Saprotu arī tos vecākus, kuri strādāja un bija fiziski piekusuši. Atnākot mājās, priekšā ir viens vai vairāki bērni ar saviem lūgumiem pēc palīdzības mācīties. Mums nevienam šis laiks nav bijis viegls,” atzīst skolotāja.

Lai apgūtu pamatpriekšmetus, maina stundu sarakstu
Staigājot pa skolas telpām, direktore L. Kreicberga nevar vien nopriecāties, ka beidzot skolā dzird bērnu čalas ‒ pašlaik Raiņa ielas ēkā klātienē mācās 55 skolēni. Viņa pirmdien novērojusi, ka daudzi, verot skolas durvis, bijuši nobijušies, sasaistīti, bet laimīgu un smaidīgi, ar lielu vēlmi pēc kontaktēšanās ar vienaudžiem un skolotājiem. Tajā pašā laikā – klusi un tramīgi. Taču jau otrdien bija dzirdams troksnis, arī starpbrīdī sākuši viens otru ķert.
Lai bērni ātrāk iejusties skolā un paspētu vairāk iemācīties klātienē, tiek  mainīts stundu saraksts. Tā pamatā ir pamatpriekšmetu – matemātikas, dabas zinību, latviešu valodas – apguve. Savukārt, piemēram, vizuālo māksla un tehnoloģiju apguve tiek atstāta uz vēlāku laiku. Direktore pieļauj, ka, iespējams, mācības klātienē kārtējo reizi varētu arī atcelt un bērniem atkal būs jāmācās attālināti. Tas viss ir atkarīgs no saslimstības ar “Covid-19” rādītājiem. L. Kreicberga gaida, kad pēc Lieldienām skolā varēs atgriezties arī pārējās klases, īpaši – divpadsmitie.
Sākoties mācībām klātienē, skolai ir jāorganizē arī bērnu ēdināšana. Pirmajās dienās skolēni pusdienās tiesāja savas līdzpaņemtās sviestmaizes, jo daudzi līdz šim jau bija paguvuši izmantot piešķirtos pusdienu talonus. No šodienas skolēni sāk pusdienot skolas kafejnīcā “Sprints”. Līdz ar to, no pulksten 10.50 līdz 11.50 kafejnīca būs slēgta pārējiem apmeklētājiem, kuri pandēmijas laikā iegādājās ēdienu līdzņemšanai. Pēc tam, kad bērni būs paēduši, kafejnīcas darbinieki turpinās apkalpot pārējos apmeklētājus.