Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Ejam pirtī - soli pa solim

Sandra Apine

2021. gada 27. aprīlis 08:00

8
Ejam pirtī - soli pa solim

Elīna Zvirbule: “Ja pēc pirts izdodas gulēt saldā miegā, tad process ir izbaudīts pareizi.”


A r pirmajiem pavasara saules stariem ir sākusies gatavošanās jaunajai pirts sezonai, jo pirts baudīšanai noder viss, kas dabā rodams. Latvieši vienmēr zinājuši, ka pirts ir miera un veselības avots, taču ne visiem zināms, kā pirtī ejams, lai process būtu veselīgs gan baudītājam, gan darītājam. Varbūt tieši šajās brīvdienās kāds atklās pirts burvību, tādēļ profesionāli pirts meistari Elīna un Mārtiņš Zvirbuļi tiešsaistes vebināra nodarbībās “Kā pareizi iet pirtī” stāsta par to, kā pareizi iet pirtī soli pa solim.
“Visbiežāk uz pirti atbrauc noguruši un stresa nogurdināti pilsētnieki, bet pēc pirts rituāla cilvēki kļūst atvērti, smaidīgi un spēka pilni. Šķiet, ka viņi ir nometuši smagu nastu un dziļi attīrījušies – viņiem kļūst tik viegli, ka burtiski lido vismaz pāris centimetrus virs zemes! Tā ir sajūta, ko gribas izbaudīt atkal un atkal, tāpēc mēs aktīvi dalāmies savās zināšanās gan ar pirts viesiem, gan pirts skolas dalībniekiem, kas apgūst pirmos soļus “pirtniecībā”,” stāsta pirtniece E.Zvirbule.
Steigā nav baudas
Gan tiem, kuri jau iepazinuši pirti, gan tiem, kam šī atklāšana vēl priekšā, būtu svarīgi rūpīgāk iepazīties ar pirts rituālu. Tas ir darbību kopums, kas tiek veikts pirtī un ir vērsts uz sevis fizisku, emocionālu un enerģētisku sakārtošanu. “Pamatā sabalansētu latviskās pirts rituālu veido 4-5 pirts soļi un atpūta starp tiem. Pirts rituāls vienam vai diviem cilvēkiem kopumā ilgst aptuveni trīs stundas – skaidro E.Zvirbule.
Rituāli var būt atšķirīgi, tomēr tiem ir secīgi posmi, kas jāievēro: sagatavošanās un iesildīšanās, karsēšanās un attīrīšanās, pēršanās, atdzesēšanās un procesa noslēgums. Ir iespēja pirts rituālu papildināt ar kaut ko īpašu, piemēram, masāžām un skaistumkopšanas procedūrām.
“Maldīgs ir priekšstats, ka cilvēkam, ieejot pirtī, uzreiz vajadzīgs liels karstums. Pirtij ir jābūt mērenai, mīļai kā mammai. Jo mērenāka pēc sajūtām būs pirmā tūre, jo labāk. Sildīšanos pirtī ieteicams sākt ar 40-60 grādu temperatūru. Pirts baudīšana ir lēna un nesteidzīga, jo steigā nav baudas un nav iespējams atslābt,” iesaka pirtniece.
Sekot līdzi savam
komforta līmenim
Pirmā tūre nav paredzēta svīšanai, tāda ir otrā, kurā ņem līdzi arī skrubi, ko lieto, vispirms mazliet uzsilstot. Kad skrubis iedarbojies, ķermeni noskalo. Pēc pauzes ir trešā reize jeb pēršanās.
“Pēc iesildīšanās pirtiņā var sākt pērties. Ir iespēja pašam sevi pērt vai baudīt pēršanos, ko veic otrs. Procesa baudītāja galvenais uzdevums ir sekot līdzi savam komforta līmenim, lai tas netiktu pārkāpts. Ja paliek par siltu, jālūdz atvēsināt galvu vai visu ķermeni vai jādodas veldzēties dušā vai ūdenstilpē. Pēc atdzesēšanās seko atpūta ar krūzi siltas tējas vai ūdeni. Ja ir vēlēšanās, var apēst kādu sulīgu augli vai ogas, kā arī karoti medus,” iesaka E.Zvirbule.
Ja ir vēlme turpināt, seko ceturtā tūre jeb lielā pēršanās, kuras mērķis ir ķermeni uzsildīt tik lielā mērā, lai tas pēc pēršanas 30 sekundes varētu pavadīt vēsā ūdenī. Pēc dzesēšanās vēl uz brīdi jāatgriežas siltā pirtī. “Ja gribas uzlikt “punktiņu uz i”, tad, noslēdzot pirts procesu, uzklājam ķermenim masku,” iesaka pirtniece. Ieteicams pēc pirts nesteigties vai nedarīt ko tādu, kas rada stresu.

1) Ieejot pirtī, nozīmi zaudē ārējā pasaule, organisms atjaunojas, un cilvēks vēl ilgi jūt spēku pieplūdumu un labsajūtu. Taču tas nav izstāstāms, tas kaut vienreiz ir jāizmēģina, sekojot pirtnieku padomiem.
Foto: “Pixabay.com”

2) Pirts meistare Elīna Zvirbule. Foto: no personiskā albuma


20 pirtnieces padomi
1 ∙ Neiet pirtī ar cilvēkiem, kas jums nepatīk.
2 ∙ Pirmo reizi pirtī vēlams iet ar cilvēku, kas šajā jomā ir pieredzējis.
3 ∙ Pirtī nevajadzētu iet izsalkušam, jo tad domāsiet tikai par ēdienu, taču sātīgu maltīti labāk baudīt pēc pirts procedūrām.
4 ∙ Pirts apmeklējuma laikā nepieciešams dzert daudz šķidruma. Šķidruma patēriņu vēlams palielināt jau dienu iepriekš.
5 ∙ Apmeklējot pirti, nelietot alkoholu. Izņēmums varētu būt vien dabīgais alus, ko ieteicams lietot tikai ārīgi, piemēram, matu maskās.
6 ∙ Pēršanai vajadzīgas divas slotiņas tāpat kā divas rokas klavierspēlei.
7 ∙ Vispiemērotākās ir kuplākas slotiņas ar lielām lapām, piemēram, ozola, kļavas vai liepas slotiņas.
8 ∙ Ozola slotu lieliski papildinās pa vidu ielikts piparmētru zariņš.
9 ∙ Ieteikums izmantot kadiķa slotiņu kā pirts aromatizatoru un vīrusu neitralizētāju.
10 ∙ Ievziedu un ceriņu slotas nepadodas žāvēšanai, bet tās var sasaldēt saldētavā un izmantot arī citā sezonā.
11 ∙ Gulēt uz lāvas taisnu muguru, lai plūst enerģija.
12 ∙ Gulēt uz lāvas ir patīkamāk, ja tā noklāta ar augiem – ķermenim mīkstāk un smarža ir neatkārtojama. Lāvas klājumam vislabāk der papardes.
13 ∙ Pirtī nevienam neko nepierāda. Svarīgi no tās iziet laikus.
14 ∙ Cik laika pavadām pirtī, tik pavadām ārā.
15 ∙ Ieteikums neparastākam pirts dzērienam – smiltsērkšķu dzēriens, kam pievienota svaiga ingvera sakne, kanēļa standziņa un cidoniju sīrups.
16 ∙ Ēteriskās eļļas ieteicams šķīdināt ūdenī un smidzināt uz lāvām vai pirts sienām, nevis uz pirts akmeņiem.
17 ∙ Skaistumkopšanas procedūrām vispopulārākais līdzeklis ir medus, ko savienojumā ar sāli var izmantot kā ķermeņa pīlingu. Slaida auguma veidošanai medum piepilina citrona vai laima sulu.
18 ∙ Pirtī ieteicams iet regulāri – tā var būt reize nedēļā, mēnesī vai sezonā, jo tad pirts apmeklējuma efekts ir noturīgāks.
19 ∙ Ar pirtiņu katru reizi jāsasveicinās un jāpasaka paldies.
20 ∙ Ja pēc pirts izdodas gulēt saldā miegā, tad process ir izbaudīts pareizi!