Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Sapin nākotnes novada bizi

Sandra Pētersone

2021. gada 14. maijs 08:00

206
Sapin nākotnes novada bizi

Vairs nav tālu 1. jūlijs, kad tagadējie Smiltenes, Apes un Raunas novadi iekļausies jaunveidojamajā Smiltenes novadā.

Jau laikus domājot par to, kā šo teritoriju iedzīvotājiem radīt pleca sajūtu, kā apvienot viņus jaunā saliedētā un draudzīgā kopienā, iepriekš uzrunāti, visu triju novadu 54 iedzīvotāji izspēlēja Smiltenes nākotnes novada spēli “RaSmA pin nākotnes bizi” (vārdā RaSmA ir iekodēts Raunas, Smiltenes un Apes vārdu sākums).

Kādi ir jaunie kaimiņi?
Deviņas komandas (katrā seši cilvēki, pa diviem no katra novada) apzināja jaunā Smiltenes novada izaicinājumus un ģenerēja idejas šo izaicinājumu pārvarēšanai.
Spēli sarīkoja Smiltenes novada Kultūras, sporta un mūžizglītības pārvalde, Apes kultūras un tūrisma centrs un Raunas novada domes administrācija sadarbībā ar biedrību “Zināšanu un inovācijas sabiedrība”. Rezultāti un arī ekspertu vērtējums tiks izmantoti Smiltenes novada kultūras, sporta, tūrisma un mūžizglītības nozaru starpdisciplināras attīstības stratēģijas 2021.–2025. gadam izstrādē.
Kādi tad ir jaunā Smiltenes novada izaicinājumi un problēmas, ko saskata spēles “RaSmA pin nākotnes bizi” dalībnieki un ko viņi secinājuši, kopā aptaujājot 858  respondentus Apes, Raunas un Smiltenes novados.
Tas, ka jaunā novada iedzīvotāji nezina, kādi patiesībā ir līdzšinējie kaimiņi, ar kuriem nu tie visi kopā “salaulāti”, bet, lai  šo neziņu klīdinātu, ir jāredz, kādi esam. Tas, kā sabiedrību, uzņēmējus, mājražotājus, iestādes iesaistīt jaunā novada dzīvē. Tas, ka bērni un jaunieši zaudē interesi par latviešu tradīcijām, ko varētu atrisināt ar vispasaules latviešu Tik Tok (jauniešu vidū populāras sociālo mediju platformas) festivālu. Izaicinājums ir arī jaunā novada spēcīgās puses atrašana, ar ko konkurēt Latvijas mērogā, un atslēgas vārds varētu būt “koks”.
Izaicinājums tiek saredzēts arī nepietiekamā tūrisma objektu apmeklējumā un informācijas trūkumā par tiem, kā arī inovāciju un jaunu tehnoloģiju un metožu ieviešanā, lai racionāli izmantotu esošos resursus. Dažreiz pietrūkst pavisam maz, lai kaut ko paveiktu, tāpēc arī jāpilnveido brīvprātīgo darbs dažādās jomās.
Izaicinājums ir arī radīt jaunu kultūras produktu, apvienojot trīs jaunā Smiltenes novada teritorijas un ņemot vērā ekonomisko, kultūras, sociālo un vides faktoru. To varētu izdarīt, sarīkojot kopējus iedvesmojošus svētkus un izceļot īpašo un unikālo jaunajā novadā.
Izaicinājums varētu būt cilvēku nevēlēšanās socializēties. To varētu risināt, sarīkojot ceļojumu pie novadnieka – vienotu lielu festivālu visas dienas garumā trīs novadu centros, atbilstoši katras vietas raksturīgākajām īpašībām un darbībām, sākot ceļojumu Raunas novadā, turpinot Smiltenes novadā un noslēdzot Apes novadā. Moto – parādīt sevi un apskatīt citus.
To piedāvā komanda, kas uzvarēja spēlē “RaSmA pin nākotnes bizi”:  Jānis Lācis un Justīne Buliņa (Raunas novads),  Iveta Purmale un Emīls Salmiņš (Smiltenes novads) un Aira Mūrniece un Sanita Sproģe (Apes novads).
Komandas dalībnieks Raunas novada domes sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Lācis “Ziemeļlatvijai” atzīst, ka realitātē  nebūs tā, ka jaunais Smiltenes novads uzreiz būs viens veselums, un atceras, kā bija tad, kad  Raunu apvienoja ar Drustiem vienā novadā. Vēl šodien esot tā, – ja vienā pagastā kaut kas notiek, tad otrā pagastā domā, ka tas ir kaut kas labāks nekā pie viņiem.
“Domāju, ka no tā mēs neizbēgsim arī jaunajā Smiltenes novadā. Mūsu uzdevums ir mēģināt izlīdzināt piedāvājumu starp visām trijām vietām – Raunu, Smilteni un Api – tā, lai nebūtu ne viens, ne otrs, ne trešais apvainojies par to, ka kaut kas nav vai citam ir par daudz,” spriež Jānis Lācis.

Secina: “Mums ir kopā ko darīt”
Komandas dalībniece Jāzepa Vītola muzeja “Anniņas”  krājumu glabātāja Sanita Sproģe no Apes novada Gaujienas pagasta pēc spēles “RaSmA pin nākotnes bizi” secina, ka arī citur ir līdzīgi domājoši cilvēki, kas ar savu aktivitāti aizrauj pārējos. “Radās sajūta, ka mums ir kopā ko darīt. Lai tikai mums būtu sekotāji un atbalstītāji, kuri iesaistīsies aktivitātēs, ja mēs aicināsim! Esmu ieguvusi pozitīvas emocijas, par ko paldies spēles organizatoriem!” teic Sanita Sproģe.
“Nākotnes novada spēle” ir Britu padomes un pilsētplānošanas jomā atzītu Lielbritānijas organizāciju izstrādāta interaktīva metodoloģija darbam komandās, lai veicinātu jaunu, radošu domāšanu un rīcību, kas uzlabotu dzīves kvalitāti kā pilsētās, tā lauku apvidos. Latvijā tā veiksmīgi īstenota vairāk nekā 15 pilsētās.
Smiltenes novada Kultūras, sporta un mūžizglītības pārvaldes vadītāja Velga Mālkalne un vadītājas vietniece Rita Rozīte  uzsver, ka  konkrētā spēle “RaSmA pin nākotnes bizi” dalībniekiem bija laba iespēja iepazīt savus kaimiņus  un  ieraudzīt, ka cilvēki visur domā par savu novadu, par to, kā dzīvos tālāk, ko viņi vēlētos un kur būtu paši gatavi iesaistīties ar darbību. “Aicinājām “pīt bizi” visiem trijiem novadiem kopā, ievijot iekšā gan līdzšinējo pieredzi, gan katra novada unikalitāti, gan idejas, kas varbūt vēl nav izskanējušas, gan kultūrvēsturisko mantojumu, gan dabu un vidi un atcerēties, ka mēs būsim novads ar  bagātiem resursiem visplašākajā nozīmē,” teic Velga Mālkalne.