Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Izslāpuši klātienē satikt mākslu un mūziku

Sandra Pētersone

2021. gada 18. maijs 08:00

7
Izslāpuši klātienē satikt mākslu  un mūziku

Cilvēki ir noilgojušies pēc mākslas un mūzikas baudīšanas klātienē, bet mākslinieki – pēc publikas,  tāpēc  abpusējas satikšanās prieka gaisotnē  pagājušās nedēļas nogalē Smiltenē un Strenčos aizvadīts “pop-up”” tirdziņš “Multimāksla”.

Papildu tam sestdienas vakarā cilvēki devās pastaigā gar Gauju Strenčos un sajūsmināti vēroja  mūzikas, krāsu un ūdens spēli uz upes. Šādi – ar iespaidīgām strūkl­akām – Strenču novads sumināja savus Gaujas plostniekus, jo viņu tradicionālie svētki maija trešajā sestdienā jau otro gadu nenotika pandēmijas ierobežojumu dēļ.

Mākslinieki solidarizējas un piesakās publikai
Laikā, kad koncerti jau vairākus mēnešus ir aizliegti, “Multimāksla” ir iespēja satikties un atbalstīt radošo profesiju pārstāvjus mākslinieku darbu tirdziņos daudzās Latvijas pilsētās, piemēram, 23. maijā no pulksten 12 līdz 16  tirdziņš “Multimāksla” būs Valkā, Lugažu laukumā (dalībnieku sastāvs var mainīties atkarībā no norises vietas).
Tirdziņa apmeklētāji Smiltenē un Strenčos jau varēja gūt ieskatu Latvijā  populāru radošo personību hobijos un talantos, satikt pašus māksliniekus un iegādāties viņu darbus, kā arī  dzirdēt klātienē uzstājamies dziedātājus, ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus.
Iegādāties varēja, piemēram, operdziedātāja Sergeja Jēgera konservējumus, dziedātāja Igo īpaši izstrādātos porcelāna traukus, grafikas un citus dizaina priekšmetus, multimākslinieces, gleznotājas Elitas Patmalnieces jaunās vasarīgās kleitas, pludmales lakatus, T kreklus un sejas maskas, mūziķa un TV raidījumu vadītāja Roberto Meloni pavārgrāmatas, dziedātājas Ievas Akurateres darinātās lellītes, dziedātājas Olgas Rajeckas izlietās sveces un daudz ko citu. Grupas “Jumprava” mūziķis Aigara Krēsla piedāvāja iegādāties sava drauga Ogres vīndara Normunda Labrenča darinātos vīnus. Strenčos māksliniekiem piepulcējās Guntars Račs ar savām dzejas grāmatām un diskiem.
Mākslinieki sociālajos tīklos jau ir pateikuši paldies Smiltenei un Strenčiem par silto uzņemšanu un apliecinājuši prieku satikties ar publiku. To viņi pauda arī intervijās “Ziemeļlatvijai”.
“Ideja par šo tirdziņu ir lieliska un atbalstāma! Paldies Sandim (producentam Sandim Mohovikovam – redakcijas piezīme), jo  beidzot varam visi satikties vismaz ārā. Tas ir tāpat, kā pēc koncertiem parunāt ar cilvēkiem,” priecājas operdziedātājs Sergejs Jēgers un atzīst, ka par dziedāšanu pagaidām nedomā, jo “labu laiku vēl nekas nebūs, tāpēc ir jāpielāgojas apstākļiem, kādi tie ir”.  Sergejs Jēgers ir arī mājražotājs, strādā savā dzīvoklī un tirdziņā “Multimāksla” prezentēja savus konservējumus burciņās par astoņiem eiro “gabalā”: biešu salātus tomātu sulā, marinētus sīpolus želejā, rasoļņiku, marinētas bietes aukstajai zupai un marinētas bietes gabaliņos. Tas viss ir viņa viena paša roku darbs, kas operdziedātājam dod lielu gandarījumu. No pērnā gada novembra vidus līdz maijam Sergejs Jēgers ir sagatavojis un no mājām izlaidis (dāvinājis vai pārdevis) 4000 burciņas jeb vienības, kā teic pats, savu konservējumu.
Dziedātāja Ieva Akuratere  tirdziņā piedāvāja pašas darinātas lellītes par 15 eiro vienā eksemplārā. Projektu “Multimāksla” viņa vairāk uztver kā mākslinieku solidarizēšanos, pieteikšanos publikai un paziņošanu, ka viņi ir gatavi dziedāt, gatavi uzstāties. “Pa vienai dziesmai jau drīkstam tagad. Tas ir progress!” priecājas dziedātāja.

Redz aci pret aci
Multimākslinieces, gleznotājas Elitas Patmalnieces dzīvē pandēmijas dēļ nekas daudz nav mainījies. “Daru  ierastos darbus. Cilvēkiem vajag gleznas, kleitas un sejas maskas. Tās ir ļoti pieprasītas,”  stāsta Elita Patmalniece. Arī Smiltenē un Strenčos šim viņas piedāvājumam bija piekrišana, neraugoties uz to, ka viena sejas maska maksāja 20 eiro.
Sievietes ar interesi pētīja arī mākslinieces šūtās košās kleitas – modes un mākslas mijiedarbības rezultātu, kuru auduma apdrukā ir izmantoti Elitas Patmalnieces darbi – zīmējumi vai to elementi. Īsākās kleitas cena ir  200 eiro, garās – 240 eiro.
“Cilvēkam gleznu nopirkt ir dārgi, tad nu  to var nēsāt uz kleitām,” teic māksliniece un piebilst, ka viņas kleitas izvēlas sievietes, kuras var šo tērpu iznest un kurām patīk brīvais, atraisītais stils un košās krāsas.
Skatītāju iemīļotais “Rīga TV 24” kulinārijas šova vadītājs itālis Roberto Meloni uz tirdziņu bija atvedis savas pavārgrāmatas “Pa bērnības garšām ar Roberto. 100 virtuves meistarstiķi” un “Pa Latvijas novadiem ar Roberto. Receptes no visas Latvijas”. Cilvēku interese par tām bija liela, savukārt Roberto Meloni, izmantojot izdevību, “Ziemeļlatvijai” ar gandarījumu uzsver, ka šajās grāmatās ir arī Smiltenes novada iedzīvotāju Sanda Rakova un Ilzes Briedes receptes.
“Ziemeļlatvijas” uzrunātie tirdziņa “Multimāksla” apmeklētāji atzīst, – nākuši šurp, jo tik sen nekur nav būts pandēmijas ierobežojumu dēļ. Jā, piedāvāto darbu  cenas bijušas salīdzinoši augstas, taču atbilstošas, jo tā tomēr ir māksla.
“Ideja par tirdziņu ir ārkārtīgi jauka. Cilvēki ir izslāpuši pēc mākslas, un te mēs māksliniekus redzam aci pret aci. Domāju, ka arī viņi ir izslāpuši pēc publikas. Tikai, apmeklējot šādus pasākumus, ir jābūt ļoti piesardzīgam,” uzskata smilteniete ģimenes ārste Lilita Ezeriņa. Viņa pati ir vakcinējusies pret “Covid-19” divas reizes, taču tik un tā ievēro divu metru distanci.