Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Prasa aizdevumu Gaujienas pils glābšanai

Sandra Pētersone

2021. gada 25. maijs 08:00

414
Prasa aizdevumu Gaujienas pils glābšanai

Lai piesaistītu finansējumu Gaujienas pils glābšanai (nogāzes stiprināšanai), Apes novada dome  iesniegusi  Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā projekta pieteikumu 80 843,71 eiro lielam aizņēmumam no Valsts kases (valsts budžeta).

Tagad pašvaldība gaida atbildi. Ja tā būs pozitīva, būvdarbus plānots uzsākt jau šogad, bet pašvaldības finansiālās saistības attiecībā uz šo aizņēmumu pārņems jaunizveidotā Smiltenes novada dome.

Jau ir pakāpienveida terases
un mūzikas taka
Jau rakstījām, ka Gaujienas pili apdraud brūkošā nogāze. “Cilvēki, kas Gaujienā dzīvo ilgāk, stāsta, ka krauja pienākusi kādus 10 līdz 15 metrus tuvāk pilij. Pili pirms dažiem gadiem apsekoja Būvniecības valsts kontroles birojs, aizrādot gan par mehānisko stiprību, gan par ēkas stabilitāti. Tas saistīts ar nogāzes brukšanu, kas bojā ēkas pamatus. Tāpēc jau arī tagad cīnāmies, lai īstenotu projekta otro kārtu,” “Ziemeļlatvijai” stāsta Apes novada domes priekšsēdētājs Jānis Liberts.
Proti, aizrit jau otrais gads, kopš Apes novada pašvaldība realizē projektu “Dabas objektu kā enerģijas un iedvesmas avotu veicināšana ar vietējās vēstures palīdzību un jauniem risinājumiem” (“Spirit of nature” – “Dabas gars”), kur īpašā pievienotā vērtība ir iespēja Gaujienas muižas parkā veikt līdz šim nebijušus labiekārtošanas darbus, radot jaunu tūrisma produktu.
Apes novada dome projektam piesaistīja Latvijas – Krievijas pārrobežu sadarbības programmas finansējumu, sākotnēji plānojot visu nogāzes stiprināšanu, bet pašvaldības ierobežotā līdzfinansējuma dēļ nebija iespējams realizēt  plānotos darba apjomus pilnā apmērā, tāpēc projekts tika sadalīts vairākās atsevišķās kārtās. Labiekārtošanas darbu pirmā kārta tika veikta 2020. gadā  pieminētās pārrobežu sadarbības programmas ietvaros.
Līdz šim projektā ir novērsta avārijas situācija pie komponista Jāzepa Vītola memoriālā muzeja “Anniņas”, kur nogruvušā muižas dārza mūra vietā ir izveidotas pakāpienveida terases, kur cilvēkiem piesēst un ieklausīties, kā skan Gaujienas daba. Paralēli ir veikta daļēja nogāzes stiprināšana pretim Gaujienas pilij. Izveidota skanošā mūzikas taka jeb “Skaņu dārzs” ar vairākās pieturvietās izvietotiem mūzikas instrumentiem, kurus spēlēt var paši takas apmeklētāji un sajust Gaujienas auru caur zvanu, bungu un cauruļu zvaniem.
Šobrīd ir aktualizēta Gaujienas muižas parka labiekārtošanas projekta otrā kārta, lai saglābtu un nostiprinātu brūkošo atbalsta sienu, kas ir apdraudējums Gaujienas pils eksistencei  un iespējamajai ekspluatācijai nākotnē. Līdz galam tiks arī pabeigta mūzikas takas izbūve.
Kopējās būvdarbu izmaksas ir 95 110,25 eiro. Pašvaldībai jānodrošina no sava budžeta līdzfinansējums 15 procentu apmērā jeb 14 266,54 eiro un neattiecināmās izmaksas, kas sastāv no būvuzraudzības un autoruzraudzības kopējām izmaksām (3857 eiro).

Ja atbalstīs,
nogāzi stiprinās šogad
Ja ministrijas lēmums būs pozitīvs, tad pašvaldība ņems aizņēmumu 80 843,71 eiro apmērā no Valsts kases ar izņemšanu šogad, lai nodrošinātu minētā otrās kārtas projekta finansēšanu. “Apes novada domes kopējais kredītsaistību apjoms ir tikai 6,4 procenti. Tas ir maz, tāpēc jaunā Smiltenes novada domei galīgi nevajadzētu uztraukties, ja mūsu projekta pieteikumu par aizņēmumu apstiprinās,”  uzsver Jānis Liberts.
Jau rakstījām, ka Gaujienas muižas pils apbūves ansamblis (pašvaldības īpašums) ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Gaujienas pilī no 1922. līdz 2020. gadam atradās Ojāra Vācieša vārdā nosauktā skola, bet pašvaldība, ņemot vērā arī Valsts būvniecības kontroles biroja aizrādījumus par pils tehnisko stāvokli, skolu pērn pārcēla uz citu ēku, kas arī pieder pašvaldībai un kur jau atrodas Gaujienas pamatskola (bijusī internātpamatskola) un Gaujienas mūzikas un mākslas skola. Savukārt Gaujienas pils pirmajā stāvā joprojām ir skolas muzejs, zāle skolas pasākumu rīkošanai, bet pagrabstāvu pašvaldība iznomājusi uzņēmējdarbībai zemnieku saimniecībai “Mietaine” ēdi­nāšanas pakalpojumu sniegšanai (šobrīd to nobremzējuši pandēmijas ierobežojumi).  Ēkas pārvaldniece, ko algo pašvaldība, sakopj apkārtni un ziemā kurina pils krāsnis.
“Pils nav pamesta, taču jaunajai Smiltenes novada domei kopā ar iedzīvotājiem būs jādomā turpmākais pielietojums Gaujienas pilij. Vietējiem iedzīvotājiem jau ir dažādas domas,” piebilst Jānis Liberts.