Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Kas ir OLED televizori un kādas iespējas šī tehnoloģija piedāvā?

&nbsp

2021. gada 31. maijs 00:00

88
Kas ir OLED televizori un kādas iespējas šī tehnoloģija piedāvā?

Pirmo OLED televizoru 2007.gadā radīja japāņu uzņēmums Sony. OLED ir saīsinātais apzīmējums organisko gaismu izstarojošām diodēm, kas izmantotas ekrāna izgaismošanā. Izmantojot OLED tehnoloģiju, elektriskajai strāvai plūstot caur no oglekļa bāzes veidotas plēves pusvadītājiem jeb paneļiem, kas ievietoti starp diviem elektrodiem, tiek izstarota gaisma.

Atšķirībā no vecākām tehnoloģijām, OLED nav nepieciešams atsevišķs gaismas avots un filtri, līdz ar to OLED televizori patērē mazāk elektrības, ir efektīvāki, vienkāršāk ražojami, un tos iespējams veidot plānākus. Izmantojot šo tehnoloģiju iespējams iegūt augstākās kvalitātes attēlus, ļaujot uz ekrāna parādīt izteikti tumšus melnos toņus, spožākus gaišos toņus, un spilgtākas krāsas.

OLED televizoriem piemīt vairākas priekšrocības, piemēram:

  1. OLED televizori ļauj baudīt izteikti spilgtus, dzidrus un kvalitatīvus attēlus. OLED ekrānu krāsu reprodukcija ir ļoti precīza, kas nozīmē, ka ekrāns attēlo objektu krāsu ļoti tuvu to dabiskajam tonim.
  2. OLED ekrāniem ir ļoti plats skatīšanās leņkis, līdz ar to vienlaicīgi televizoru var skatīties lielāks skaits cilvēku, nezaudējot attēla kvalitāti, krāsu spilgtumu, dzidrumu un kontrastu, pat skatoties ekrānā no sāniem.
  3. OLED televizori ļauj pieskaņot attēla krāsas atbilstoši tam, ko skatāmies. Piemēram, sporta režīmā ekrāns tiek optimizēts, lai pielāgotu attēlu straujām kustībām, bet kino režīms pielāgo ekrāna spilgtumu, kontrastu, asumu un krāsu tumšākai telpai.
  4. OLED tehnoloģija ļauj radīt ļoti plānus, lokanus un pat caurspīdīgus displejus, līdz ar to iespējams veidot arī izliektus ekrānus. Vieglie un plānie OLED televizori ir ērti un droši piestiprināms pie sienas, kur tie izskatīsies gluži kā glezna. Tieši pateicoties OLED tehnoloģijai arī mobilie telefoni un portatīvie datori, kļūst plānāki un vieglāki.
  5. Vairums OLED televizoru aprīkoti ar tehnoloģiju, kas pasargā tos no attēla “iedegšanas”, ja ilgstoši tiek attēlots nekustīgs attēls. Lai pasargātu ekrānu TV, paredzēti speciāli režīmi, kas attēlu regulāri nedaudz pakustina, bet, saudzējot ekrānu, piemēram, nekustīgu logo spilgtums tiek samazināts.
  6. Papildus iepriekšminētajām funkcijām, daudzi OLED televizori aprīkoti ar “pikseļu atsvaidzināšanas” iespēju, kas nozīmē, ka ierīce pati uztver nolietojušos pikseļus un pielāgo tos atbilstoši uzstādījumiem, tādējādi salabojot.
  7. Lai organiskās gaismu izstarojošās diodes jeb OLED izstarotu gaismu, nav nepieciešams liels daudzums strāvas, līdz ar to OLED tehnoloģijas televizoriem ir ļoti augsta energoefektivitāte, ļaujot ietaupīt elektroenerģiju un padarot to izmantošanu lētāku.
  8. Neatkarīgi no skatīšanās attāluma, tiek nodrošināta augstākā attēla kvalitāte. Protams, lai nepārpūlētu acis un gūtu labāko pieredzi raugoties TV ekrānā, vēlams skatīties uz ekrānu no attāluma, kas ir aptuveni divas reizes tālāk, nekā attiecīgā ekrāna diagonāle. Piemēram, lai raudzītos 55 collu ekrānā un gūtu labāko skatīšanās pieredzi, jāsēž aptuveni 110 collas jeb 2,8 metrus no tā. 

Ne tikai televizori, bet arī mobilie telefoni un datortehnika tiek aprīkota ar OLED ekrāniem. Lielākoties portatīvie datori ar OLED monitoriem paredzēti datorspēlēm, jo, kā jau minēts, attēls OLED ekrānos ir dinamiskāks un kvalitatīvāks, tādēļ šādi monitori ļauj izbaudīt datorspēli iespējami labākajā kvalitātē.

Aizvien populārāks veids, kā tiek aprīkota datortehnika, ir TV ekrānu izmantošana datora monitoru vietā. Tieši OLED televizori ir šim nolūkam ļoti piemēroti, jo attēls ir dinamisks, tā ievade nekavējas, tādējādi ļaujot bez aizķeršanās spēlēt pat visintensīvākās un ātrākās datorspēles, kurās ļoti nozīmīgs ir reakcijas laiks. OLED ir attēla augstākā kvalitāte un vizuāls baudījums.