Kas vērtīgs pirmajos zaļumos?
Parādoties pirmajiem saules stariem, čaklākie steidz siltumnīcās sēt pirmos zaļumus. Nu klāt laiks, kad tos var sākt nobaudīt. Pētām, cik tajos daudz vitamīnu un no kādām slimībām pasargā. Starp citu, ir dārzeņi un zaļumi, ar kuru lietošanu uzturā noteiktu saslimšanu gadījumā jāuzmanās.
Salāti
Lapu salātos ir daudz minerālvielu, olbaltumvielu un organisma darbībai būtisku uzturvielu. Tajos ir dzelzs, magnijs, kalcijs, kālijs, kas palīdz regulēt vielmaiņu. Salātu lietošana uzturā palīdz cīņā pret vēzi, sirdsslimībām, kataraktu un Alcheimera slimību. Tie palīdz iegūt veselīgu, mirdzošu ādu un matus, stiprina imūnsistēmu, mazina depresijas un trauksmes simptomus. Salātus ieteicams ēst iekaisumu, diabēta un aptaukošanās gadījumā. Tie palīdz izvadīt no organisma toksīnus, darbojas kā viegls nomierinošs līdzeklis. Vēlams lietot uzturā grūtniecēm, jo satur folskābi un B9 vitamīnu. Vēl tas ir labs A un C vitamīna avots.
Spināti
Spināti ir viens no uzturvielām bagātākajiem pavasara zaļumiem. Tie ir labs A, C, B6 un K vitamīna avots, tāpēc stiprina imunitāti, veicina vielmaiņu, rūpējas par ādas un acu veselību. Satur daudz dzelzs, magnija un kalcija, kā arī šķiedrvielas un olbaltumvielas. Tos ieteicams iekļaut ēdienkartē arī grūtniecēm un cilvēkiem, kas vēlas samazināt ķermeņa svaru. Spināti palīdz cīņā arī pret dažiem audzēju veidiem un uzlabo sirds veselību, normalizē asinsspiedienu. Spinātu ēšana palīdz stiprināt kaulus, novērš artrīta veidošanos, veicina gremošanu un palīdz novērst iekaisumu kuņģa-zarnu traktā. Tomēr to patēriņu nedrīkst pārspīlēt, jo spināti satur lielu daudzumu skābeņskābes, kas lielās devās var izraisīt kalcija deficītu un nierakmeņus. Ieteicams izvēlēties spinātus ar mazām lapiņām, kas auguši labi apgaismotās vietās, un pirms lietošanas uzturā viegli novārīt.
Sīpolloki
Satur maz olbaltumvielu un tauku. Labs A, B un C vitamīna, kā arī folskābes avots. Tajos ir arī daudz K vitamīna, kas palīdz nodrošināt asins recēšanu un kaulu veselību, mazina osteoporozes un artrīta risku. Ieteicams lietot uzturā, ja ir aptaukošanās un ar to saistītas slimības, piemēram, paaugstināts asinsspiediens un cukura diabēts. Pētījumos pierādīta korelācija starp sīpolloku patēriņu un samazinātu kuņģa, zarnu, plaušu un prostatas vēža risku. Loku patēriņš uzturā jāierobežo tiem, kas lieto medikamentus asins šķidrināšanai.
Dilles
Dilles ir Latvijas virtuvēs plaši izmantots garšaugs. Papildus lietošanai kulinārijā, lai piešķirtu ēdienam aromātu, tās ir bagātas dažādām uzturvielām. Dilles izmanto arī dažādu slimību ārstēšanai, tajā skaitā, gremošanas problēmu, zīdaiņu koliku, sliktas elpas gadījumā. Satur A vitamīnu, kas ir svarīgs acu veselības un imūnsistēmas stiprināšanai, kā arī reproduktīvās sistēmas darbības uzlabošanai. Dilles ir bagātīgs C vitamīna avots, kas stiprina imunitāti un kaulus, veicina asinsreci un vielmaiņu. Tās ir spēcīgs antioksidants, tāpēc mazina hroniskus iekaisumus, kā reimatoīdo artrītu, palīdz cīņā pret dažām vēža formām, Alcheimera slimību un uzlabo sirds veselību. Dilles ir labs mangāna avots, kas uzlabo smadzeņu darbību un stiprina nervu sistēmu. Pazemina cukura līmeni asinīs, tāpēc ieteicamas diabēta slimniekiem. Tās nomierina un uzlabo miega kvalitāti.
Redīsi
Redīsi ir vieni no veselīgākajiem pavasara sakņaugiem. Ājurvēdā un tradicionālajā ķīniešu medicīnā tos lieto, lai ārstētu drudzi, kakla sāpes, iekaisumus un citas vainas. Redīsi ir lielisks C vitamīna avots, kas palīdz novērst novecošanos, neveselīga dzīvesveida radītās sekas un izvadīt no organisma toksīnus. Tas arī veicina vielmaiņu, stiprina asinsvadus, pazemina asinsspiedienu un uzlabo ādas stāvokli. Vēl redīsi novērš zarnu, mutes, nieru, kuņģa audzēju un sēnīšu attīstību organismā un ir lielisks šķiedrvielu avots, novērš aizcietējumus un nieru slimības. Tie ir arī ļoti diētiski. Pusglāze sagrieztu dārzeņu satur tikai 12 kalorijas un tikpat kā nemaz tauku. Redīsu sula var palīdzēt novērst kuņģa čūlu.
Zirņu
dīgsti
Zirņu dīgstiem piemīt zirņu aromāts, viegla un kraukšķīga tekstūra. Tos var izmantot gan salātos, gan kā dekoru un papildinājumu sviestmaizēm un otrajiem ēdieniem. Zirņu dzinumos ir daudz A, B6, C, E un K vitamīna, folskābes un antioksidantu. Tajos ir maz kaloriju un tauku. Pēc noplūkšanas tie ataug un ir lietojami, kamēr vien kļūst rūgti.
Uzziņai
Izmantotie avoti: "Lybrate.com", "Onlinenutritionadvice.com", "Herbazest.com", "Inminutes.com", "Verywellfit.com", "Healthline.com", "Gardeningknowhow.com", "Allrecipes.com".
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19