Aicina ķīmisko līdzekļu vietā izvēlēties dabiskos
Aromterapeite: kukaiņi baidās, bet āda priecājas!
Kaut arī odi ir neatņemama dabas sastāvdaļa, ar ko jārēķinās, pavadot laiku dabā, to klātbūtne, nenoliedzami, var būt traucēklis pat siltākajos un patīkamākajos laikapstākļos. Ņemot vērā, ka būtiskākais insektu atvairīšanas elements ir aromāts, dažādus diezgan efektīvus līdzekļus iespējams pagatavot arī mājas apstākļos.
Lai, dodoties pie dabas, pasargātu sevi no odiem, topošā aromterapeite Lidija Stebere iesaka pašu gatavotu līdzekli, kas vasaras naktīs palīdzēs izvairīties no odu kodumiem un tajā pašā laikā būs patīkams. Viņa ikdienā izvēlas arī citus dabiskus līdzekļus, ko pagatavo pati.
Dabas vielas ikdienas lietošanā
Dabisko ēterisko eļļu vērtību L. Stebere izzinājusi Baltijas astroloģijas skolā, tādā veidā atrodot vēl vienu ceļu pie dabas, kas ir tuva kopš bērnības.
“Dabas vielas, izmantotas ikdienā, palīdz cilvēkiem justies labi un būt veseliem. Nu jau pie dabiskajiem līdzekļiem ir tik ļoti pierasts, ka ķīmiskie izsauc nepatiku,” stāsta L.Stebere.
Viņa uzsver, ka ēterisko eļļu tirgus ir ļoti plašs, tādēļ jābūt ļoti zinošiem, lai neiegādātos eļļas ar sintētisku izcelsmi. Aromāts var būt labs, bet iedarbība var izrādīties kaitīga veselībai. Tādēļ pirms praktizēšanas vēlama konsultācija ar speciālistu.
Interesei par ēteriskajām eļļām pieaugot, aromterapeite apguvusi arī dabīgās kosmētikas gatavošanu, izmantojot ziedūdeņus un hidrolātus. Tie top, izvelkot no auga visas labās vielas ar tvaika palīdzību īpašā destilācijas iekārtā.
Ar tvaika palīdzību
“Destilācija ir viena no metodēm, ar kuru no augiem iegūst ziedūdeņus – hidrolātus un ēterisko eļļu,” procesu ieskicē aromterapeite. Pie destilācijas augu valsts izejvielas liek sietā, kurš novietots virs vāroša ūdens. Caur augiem iziet tvaiks. Par izejvielu var izmantot lapas, saknes, augļus, ziedus, zarus, koksni, mizas, sveķus. Kad izejvielu ievieto ūdenī, tad eļļas iegūšanas process saucas tiešā destilācija, ja caur augu masu izvada tvaiku – tvaika destilācija.
Abos gadījumos karstais ūdens un tvaiks sarauj augu struktūru un atbrīvojas esence tvaika veidā. Esences tvaiks kopā ar ūdens tvaiku tiek savākts caurulē, kas iziet caur atdzesēšanas iekārtu. Tvaiki iegūst šķidru formu, kas tiek novadīts nostādināšanas tilpnē.
Tā tvaiks pārvēršas ūdens destilātā – ziedūdenī, kurš ir vērtīgs produkts, bet augu esence – ēteriskajā eļļā. Ziedūdeņi jāuzglabā tumšas krāsas pudelē.
Veselībai, skaistumam, labsajūtai
“Ēteriskās eļļas un ziedūdeņus var izmantot kā smaržvielas – telpu aromatizēšanā, enerģētiskās attīrīšanas procesā – vannās un pirtīs, kosmētikā – sejas un ķermeņa kopšanā. Katra ziedūdens lāse satur visas augam piemītošās ēteriskās vielas, tikai daudz mazākā koncentrācijā. Ziedūdeņi bagātīgi satur aromātvielas, kā arī augļskābes, kas padara tos ļoti piemērotus cilvēka ādai. Tāpēc ziedūdeņi ir ļoti piemēroti visa veida procedūrām, kurās ēteriskā eļļa ir pārāk spēcīga,” stāsta aromterapeite.
Katra specifiskā ziedūdeņa īpašības atbilst auga ēteriskās eļļas raksturojumam. “Kad dabīgu smaržu aromāts vai ēterisko eļļu aromāts savienojas ar ādas smaržu, rodas individuāla un neatkārtojama kompozīcija. Katra eļļa ir arī ar savu psiholoģisko nozīmi, un katrs cilvēks var pats veidot savu individuālo aromātu. Arī no tām, kas pirmajā mirklī neiepatīkas. Manuprāt, cilvēkam, kas ikdienā dzīvo saskaņā ar dabu, būtu jāpatīk visiem tās aromātiem,” teic topošā aromterapeite. Pašlaik viņa apgūst astroloģisko aromterapiju.
Ēteriskās eļļas – pret insektiem
Katra aktualitāte rada jaunas idejas, tādēļ radīts arī pašlaik aktuālais līdzeklis pret odiem un citiem insektiem. Lidija to nodēvējusi par “odu biedi”, par lietderību pārliecinājusies pati, kā arī citi aromterapijas praktiķi, tādēļ var ieteikt arī citiem, kam pašiem patīk pagatavot līdzekļus no dabas veltēm, nevis tos pirkt veikalā.
“Līdzekļus var gatavot arī uz ūdens bāzes, bet es izmantoju hidrolātu, kas ir manas ikdienas recepšu pamatā. Šoreiz tika izmantots hidrolāts no ievu mizas un apses pumpuriem – tas jau pats par sevi ir piesātināts ar aromātu, kas atbaida insektus. Tad pievieno visas pārējās sastāvdaļas, un līdzeklis gatavs,” stāsta L.Stebere.
Līdzekli insektu atbaidīšanai var gatavot arī uz eļļas bāzes. ”Šim nolūkam Izmantoju 10 ml pudelītes ar dozatoru vai rullīti. Iepilinu 15-20 pilienus ēteriskās eļļas pēc izvēles. Atlikušo tilpumu piepildu ar kādu dabīgo eļļu (der jebkura eļļa, kas tiek izmantota ēdiena gatavošanā), sakratu un – gatavs lietošanai! Man pašai šis patīk labāk – kukaiņi baidās, bet āda priecājas! Mīnuss tas, ka šis līdzeklis uz apģērba neder,” stāsta aromterapeite. Ja līdzekli lietos arī bērns, tas jāgatavo ar mazāku skaitu ēteriskās eļļas pilienu. Tāpat jāņem vērā, ka nederēs visas eļļas, ar to nozīmi jāiepazīstas.
Kas nepatīk odiem?
Kukaiņiem ļoti nepatīk citronzāle, eikalipts, citrons, ciedrkoks, citronella, krustnagliņa, piparmētra, ģerānija (atbaida arī ērces).
Odu, mušu, ērču un blusu atvairīšanai izmantojama kanēļa eļļa, turpretī citrona un eikalipta eļļas palīdzēs atvairīt odus, ērces un utis. Tāpat ādai saudzīgu pretinsektu līdzekli iespējams pagatavot no pelašķu esences, kas iegūstama, pelašķus nedēļu noturot degvīnā. Noderēs arī krustnagliņu esence, kas iegūstama, divas nedēļas noturot krustnagliņas olīveļļā.
“Dabiskie līdzekļi tāpat kā veikalā iegādājamie jālieto uz ādas un apģērba, taču tie būtu jālieto ik pēc stundas vai pēc peldēšanās. Līdzeklis būtu jāglabā tumšā traukā, nepakļaujot saules gaismai,” iesaka aromterapeite.
“Kukaiņu biede”
Vajadzēs: 100 ml hidrolāta vai ūdens
● 15 pilienus lavandas ēteriskās eļļas
● 10 pilenus bazilika ēteriskās eļļas
● 10 pilenus rozmarīna ēteriskās eļļas
● 15 pilenus krūzmētras ēteriskās eļļas
● 1 ēdamkarote stipra degvīna vai spirta.
Pagatavošana: Vispirms traukā sapilina ēteriskās eļļas, tad pievieno ēdamkaroti degvīna (vai spirta) un pagatavoto šķidrumu notur 2 stundas, lai sastāvdaļas “sadraudzējās.” Tad pievieno ūdeni vai hidrolātu.
Pilda pudelītēs, vēlams, ar izsmidzinātāju. Pirms lietošanas līdzeklis obligāti jāsakrata, jo ēteriskā eļļa nešķīst ūdenī. Jāņem vērā, ka ēteriskā eļļa ir gaistoša, tādēļ izsmidzināšana laika gaitā jāatkārto.
Svarīgi! Ja eļļa iekļūst acīs vai citviet uz gļotādas, nekādā gadījumā neskalot ar ūdeni! Tikai ar eļļu, un šim nolūkam der arī pārtikā lietojamā. Uzpilina uz vates plāksnītes un notīra.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19