Jaunumi par “Covid-19” vakcīnām
Līdz ar vakcinēto cilvēku skaita pieaugumu visā pasaulē ir pieejami arvien jauni dati par vakcīnu efektivitāti un precizējumiem rekomendācijās to izmantošanā. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja un Imunizācijas Valsts padomes priekšsēdētāja asoc. prof. Dace Zavadska skaidro būtiskākos jaunumus.
Arvien vairāk pētījumu dati parāda, ka cilvēkiem, kas ir pārslimojuši “Covid-19”, jau pēc pirmās vakcīnas saņemšanas ir līdzvērtīga aizsardzība kā pārējiem iedzīvotājiem pēc pilna vakcinācijas kursa.
“Covid-19” pārslimojušajiem pilna aizsardzība ir jau pēc pirmās vakcīnas saņemšanas
Balstoties uz pētījumiem, Imunizācijas valsts padome jūnija sākumā rekomendēja iepriekš SARS- CoV-2 PCR pozitīviem pacientiem noturīgai aizsardzībai saņemt vienu “Covid-19” vakcīnas devu. Tomēr pacientiem ar medikamentu vai slimības radītiem augstas imūnsupresijas stāvokļiem tiek rekomendētas divas devas, neskatoties uz to, ka iepriekš bijuši SARS- CoV-2 PCR pozitīvi. Savukārt tiem, kuri bijuši SARS-CoV-2 pozitīvi iepriekš un jau saņēmuši divas devas jebkurai no vakcīnām, noteikti nav pamata bažām, ka tādējādi varētu būt nodarīts kāds kaitējums. Pilna vakcinācijas kursa saņemšana, tieši pretēji, vēl vairāk ir nostiprinājusi imūno atbildi.
Viena vakcīnas deva “Covid-19” pārslimojušajiem iedzīvotājiem Eiropā būs pielīdzināta pilnam vakcinācijas kursam arī tam, lai saņemtu ES Digitālo sertifikātu, kuru izsniedz no 1. jūlija. “Covid-19” pārslimošanas fakts ir pierādāms tikai ar SARS CoV-2 PCR pozitīvu testu. Antivielu noteikšana nav korekta un izmantojama šajā situācijā.
Delta vīrusa variants rosina savlaicīgāk vakcinēt “Covid-19” pārslimojušos iedzīvotājus
Šobrīd pētījumi un vadošās veselības aizsardzības organizācijas nav noteikušas minimālo intervālu starp “Covid-19” infekciju un vakcināciju. Taču pašreiz 180 dienas pēc pārslimošanas ir derīgs sertifikāts, kurā šis konkrētais dienu skaits bija balstīts novērojumu pētījumos, kas demonstrēja, ka ir maz ticama reinfekcija nākamo 90, vēlāk jau 180 dienu laikā.
Līdz ar to pārslimojušie iedzīvotāji iepriekš netika īpaši uzrunāti savlaicīgai vakcinācijai, tādējādi dodot priekšroku mazāk pasargātajai iedzīvotāju grupai. Tomēr tagad saistībā ar Delta jeb Indijas vīrusa varianta masveida izplatīšanos, kas vēl straujāk izplatās iedzīvotāju vidū, neiesaka vairs gaidīt līdz pēdējai – 180. – dienai pēc pārslimošanas, lai uzsāktu vakcināciju.
Vairāku “Covid-19” vakcīnu miksēšana vēl tiek pētīta
Šobrīd notiek vairāki pētījumi, kuros tiek izvērtēta imūnās sistēmas atbilde gadījumā, ja cilvēks saņem divas dažādas “Covid-19” vakcīnas. Piemēram, pirmie Vācijas un Spānijas zinātnieku veiktie pētījumi, kuros piedalījās salīdzinoši mazs iedzīvotāju skaits, parādīja, ka, jaucot divas dažādu tehnoloģiju vakcīnas, imūnā sistēma saprot un reaģē uz otro devu, kas veikta ar citas tehnoloģijas vakcīnu pret “Covid-19”. Šie dati parādīja, ka, jaucot tehnoloģijas, imūnā atbilde turpina paaugstināties un tas nozīmē, ka aizsardzība tiek iegūta, kā otro devu dodot arī citas tehnoloģijas vakcīnu.
Tomēr, lai droši apgalvotu, ka, jaucot vakcīnas, tiek sasniegta tāda pati, labāka vai sliktāka imūnā atbilde, nekā dodot divas devas no viena ražotāja vai vismaz vienas tehnoloģijas vakcīnām, ir nepieciešami papildu dati, kas ir gaidāmi līdz ar Lielbritānijas zinātnieku pētījuma rezultātu publiskošanu, kas tiek solīti jau tuvākajā laikā.
Vakcinācija ir droša
plašam iedzīvotāju lokam
Līdz ar jauniem pētījumu datiem un plašāku iedzīvotāju vakcināciju apstiprinās līdz šim paustais, ka vakcinācija ir droša un efektīva plašam iedzīvotāju lokam. Vakcinācija tiek rekomendēta gan grūtniecēm un sievietēm, kuras zīda mazuli, gan īpaši vakcinēties tiek rosināti iedzīvotāji ar dažādām hroniskām saslimšanām. Droši var vakcinēties arī tad, ja personai ir alerģijas pret pārtiku, insektu kodumiem, kontaktalerģijas, kā arī alerģiska rinīta, alerģijas pret lateksu un citām vielām, ekzēmas un astmas gadījumos, un tas nekādi neietekmēs esošo alerģiju attīstību vai esošo stāvokli.
Piesardzība jāievēro personām, kurām anamnēzē jeb slimības vēsturē ir anafilakse no citām injicējamām zālēm (intramuskulāri, intravenozi, subkutāni ievadāmām). Vakcinācija šajā pacientu grupā nav kontrindicēta, bet jāievēro piesardzība, kas nozīmē, ka medicīnas personālam šādi cilvēki ir jānovēro 30 minūtes pēc vakcīnas saņemšanas.
Līdz ar to vakcinēties ir droši un joprojām nav medicīnisku, zinātniski pamatotu iemeslu, kāpēc kādas sabiedrības grupas nedrīkstētu saņemt “Covid-19” vakcīnu.
Turpinās bērnu vakcinācija no 12 gadu vecuma
Šobrīd nav jaunu datu, kas kādā veidā apšaubītu vai prasītu mainīt šīs vakcīnas izmantošanu bērnu vidū. Tā joprojām var palīdzēt novērst saslimšanu un tādējādi būtiski samazināt iespējamu smagu “Covid-19” slimības gaitu, īpaši bērniem ar atsevišķām hroniskām un onkoloģiskām saslimšanām, kuri, tāpat kā pieaugušie, ir augstākā riska grupā. Pasaules Veselības organizācija (PVO) un Valsts imunizācijas valsts padome rekomendē vienīgo bērnu vecumā reģistrēto BioNTech/Pfizer ražotāja vakcīnu “Comirnaty” un norāda, ka tā ir droša un efektīva bērnu vakcinēšanai no 12 gadu vecuma.
Vēlreiz vēlamies uzsvērt, ka esam vienisprātis ar PVO, ka sabiedrībai kopumā svarīgāk būtu vakcinēt pieaugušos un riska grupu iedzīvotājus. Būtiski atcerēties, ka vakcīnas galvenais uzdevums ir pasargāt no nāves un smagas saslimšanas, kā arī samazināt noslogojumu veselības aprūpes sistēmai, un līdzšinējie dati parāda, ka vakcīnas šo mērķi efektīvi sasniedz arī ar jauno vīrusa celmu parādīšanos.
Taču, protams, katra reize, kurā kāds bērns “Covid-19” pārslimo smagāk, ilgstoši nespēj atgūt spēkus un iekļauties iepriekšējās intensitātes ikdienā vai piedzīvo smagas veselības problēmas no multisistēmu iekaisuma sindroma pēc “Covid-19”, rada vēlmi vecākiem pasargāt savus bērnus efektīvākajā un drošākajā iespējamajā veidā – vakcinējot. Latvijā vakcīnas ir pieejamas un arī PVO atbalsta nepieciešamību izvērtēt katra bērna veselības stāvokli, līdzšinējās saslimšanas un citus riskus un izmantot vakcinācijas iespēju, lai pasargātu arī jaunākos sabiedrības locekļus.
Papildu vakcinācijas
nepieciešamība vēl nav zināma
Joprojām zinātnieku rīcībā nav pietiekami datu, lai varētu apgalvot, vai un kad būs vai nebūs nepieciešama balstvakcinācija pret “Covid-19”. Šī brīža informācija liek domāt, ka ļoti iespējams, ka balstvakcinācija, ja tāda būs nepieciešama, būs rekomendēta tieši “Covid-19” potenciāli vissmagāk skartiem iedzīvotājiem – senioriem, riska grupām un iedzīvotājiem ar īpaši vāju veselību. Šobrīd eksperti un zinātnieki daudzās valstīs seko līdzi slimības un vakcinācijas radītajai aizsardzībai, valdības plāno procesus un budžetus, pieļaujot arī scenāriju, ka balstvakcinācija būs nepieciešama.
vietnes papildu
informācijas iegūšanai
Imunizācijas Valsts padomes sēžu protokoli:
• https://www.vm.gov.lv/lv/media/6038/download
• https://www.vm.gov.lv/lv/media/6420/download
Praktiskas rekomendācijas vakcinācijai veseliem pieaugušajiem un riska grupu indivīdiem Latvijā 2. versija, 2020:
• https://www.spkc.gov.lv/lv/rekomendacijas-bernu-un-pieauguso-vakcinacijai/vakcinacijaa4landscape_webam1.pdf
Lielbritānijas zinātnieku pētījuma datu starprezultāti:
• https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)01115-6/fulltext
PVO rekomendācijas BioNTech/Pfizer ražotāja vakcīnu “Comirnaty”, tostarp izmantošanai bērniem no 12 gadu vecuma:
• https://www.who.int/publications/i/item/WHO-2019-nCoV-vaccines-SAGE_recommendation-BNT162b2-2021.1
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19