Dārzs, kurš dzīvo pats
Dārzkopības speciāliste iesaka ilgmūžīgākās ziemcietes
Ja nav iespēja visu savu brīvo laiku veltīt dārza darbiem, taču gribas skaistas dobes un apzaļumojumus mājas tuvumā, tad dārzam jāizvēlas viegli kopjamas ziemcietes - jo ilgmūžīgākas, jo labāk.
Tās veido apstādījumus un puķu dobes pie mājas gan pilsētā, gan laukos, un to kopšana neprasīs pamatīgas priekšzināšanas dārzkopībā un fizisku piepūli, tajā pašā laikā kļūstot par neparastu un noslēpumainu pasauli tās kopējam un līdzcilvēkiem.
Šādu dārzu ilggadēja dārzkopības pasniedzēja, “Dainas dārznieku skolas” vadītāja Daina Zvejsalniece sauc par dārzu, kurš dzīvo pats, savukārt ilgmūžīgās ziemcietes par puķēm, kuras var iestādīt un aizmirst. Dārzkopes “zelta fondā” ir vairāk nekā 70 ilgmūžīgu, izturīgu ziemciešu sugu, no kurām dažas aug pat 15 gadus bez pārstādīšanas. Ar savu bagāto pieredzi par viegli kopjama dārza ziemciešu sortimentu viņa dalījās vebinārā.
Krāsa, forma un kompozīcija
D.Zvejsalniece uzsver, ka tikai ar pieredzi mēs nonākam pie optimālā dārza. “Sākot dārzkopja gaitas, gribas audzēt visu, bet ar laiku aptveram, ka ir tikai divas rokas un 24 stundas diennaktī un ka mēs negribam visu laiku veltīt dārzkopībai, bet dārzu arī baudīt. Tad mēs sākam pirms stādīšanas analizēt – cik rūpju katrs augs prasa, un nonākam pie ziemciešu izvēles,” stāsta D.Zvejsalniece.
Ziemcietes ir plaša krāšņumaugu grupa, kurā galveno vietu ieņem mūsu klimatā ziemcietīgi daudzgadīgie lakstaugi, kā arī tiem tuvu stāvošie puskrūmi un atsevišķi sīkkrūmi. Tām ir daudz priekšrocību mainīgajā dārzā. “Krāsa ir pirmais, ko cilvēks uztver dārzā, līdz ar to tas ir dārznieka galvenais instruments, kam seko forma un kompozīcija. Ziemciešu sortimentā mēs varam atrast augus jebkurā krāsu gammā,” stāsta dārzkope.
Svarīgākais izvēles faktors - ilgmūžība
Lietderīgā ilgmūžība ir svarīgs faktors, kādēļ pieredzējis dārzkopis izvēlas to vai citu augu sugu. “Reizēm redzam pamestas mājas, kurām vēl pie stūra kuplo krāšņs kazbārdis. Vai nav fantastiski, ka kāda puķe jūsu dārzā zied jau divdesmit gadu?” retoriski jautā dārzkope.
Tāpat ilgmūžīgās ziemcietes veiksmīgāk cīnās ar nezālēm, pašas veidojot “dzīvo mulču”.
Ne mazāk svarīgi augu izvēlē ir ekoloģiskie faktori. “Peonija aug arī ēnā, bet slikti zied. Labā ziņa ir tā, ka šajā vietā, ēnā vai pusēnā, citi augi augs labprāt. Latvijā lielākoties ir vidēji skāba augsne, taču ir augi, kam vajadzīga skābāka augsne, ja tos vēlaties veiksmīgi ieaudzēt. Tas viss jāņem vērā,” stāsta Z.Zvejsalniece.
FOTO
Daina Zvejsalniece, ilggadēja dārzkopības pasniedzēja, “Dainas dārznieku skolas” vadītāja.
Foto: no personiskā arhīva
Ziemcietes – plusi un mīnusi
Plusi:
► Ilgmūžīgas – stādījums nav jāatjauno katru gadu.
► Labi pārvaldot sortimentu, var izveidot visu sezonu ziedošu stādījumu.
► Ziedos un lapās ir pārstāvēta visu krāsu gamma.
Mīnusi:
► Atšķirībā no viengadīgajām puķēm ziedēšanas periods ilgst tikai 2-4 nedēļas.
Daudzgadīgo augu dobes nav viegli izravēt no daudzgadīgajām nezālēm, tās ieaug ceros.
Plānojot ziemciešu stādījumus, jāņem vērā:
► Augu stāvs, augstums – zems un klājenisks (10-50 cm), vidējs vai augsts (līdz 2 m);
► Krāsa – gan lapām, gan ziediem;
► Ziedēšanas laiks – pavasarī, vasarā, rudenī;
► Izplešanās intensitāte: mazkustīgas jeb cerveida (piemēram, peonija), vidēji kustīgas jeb pudurveida (bārdainais dārza īriss), ļoti kustīgas jeb audžveida, kas mēdz “izdzīt” citas puķes (piemēram, kreimenes, fizālis, strauspaparde).
► Dekoratīvā stabilitāte jeb cik ilgi augs izskatās dekoratīvi veģetācijas periodā: dekoratīvi stabilas (kazbārdis, laimiņš), ierobežoti stabilas (vijolīte, pulkstenīte), nestabilas, kuras stāda mazākās grupās, ne dobes priekšā (sīpolpuķes, lauztā sirds).
► Lietderīgā ilgmūžība – cik gadus var augt vienā vietā bez sadalīšanas un pārstādīšanas: īsmūžīgās (2-4 gadi), līdz 10 gadiem, 10-15 un vairāk gadu.
► Ekoloģiskie faktori – veido dažādas dārza augtenes: gaisma un apgaismojums, augsnes mitrums, augsnes pH (skābuma) līmenis. Latvijā lielākoties ir vidēji skāba augsne.
DĀRZNIECE IESAKA
Ziemziede, sirdslapu tiarella, galotnes palisandra, liellapu brunnera, panātrīte, pēdlape, kumeļpēda, kapmirte, vijolīte, kreimene, lakacis, rabarbers, pļavu zeltene, laimiņi, sudrabsveces, dienziedes, peonijas, zilā kurpīte, veronika, zeltslotiņa, Sibīrijas īrisi, hostas, vītollapu saulgrieze, astilbe, raudene, grīšļi u.c.
Lauztā sirds (1)
Fantastiska ziemciete ilgmūžības dēļ. Dārza klasika, kas pašlaik atkal kļūst populāra. Kādreiz tikai rozā, tagad arī baltā un sarkanā krāsā, skaisti iederas skujeņu grupā kā košs pavasara akcents. Nepatīk, ka to dala, patīk augt pusēnā, mīl mitrumu sakņu zonā. Zied maijā, jūnijā, bet, ja pēc ziedēšanas nogriež, salaista un samēslo, uz rudens pusi zied otrreiz. Augstums – 80 cm, ilgmūžība – vismaz 15 gadi.
Bergēnija (2)
Unikāla ar to, ka zied maijā, jūnijā, bet apaļās, biezās un spīdīgās lapas ir dekoratīvas līdz pat sniegam. Ieteicama priekšdārzā. Augs, kas prot sevi aizstāvēt no nezālēm, kalpo kā “dzīvā mulča.” Mīl pusēnu, bet augs arī saulē, pieticīga. Ir šķirnes ar dažādu krāsu, pat raibām lapām. Cīnītāja, var izkonkurēt pat gārsu. 15-20 cm augsts, ilgmūžība - 10-15 gadi.
Daudzziedu mugurene (3)
Mežu un krūmāju augs, kam patīk ēna un pusēna. Augumā gandrīz metru, zied maijā, jūnijā, iemantojot “lielās kreimenes” nosaukumu. Lapām mēdz būt arī balts apmalojums. Tas ienes “gaismu” ēnainā vietā. Unikāla ar to, ka arī pēc noziedēšanas lapu dekoratīvisms kalpo līdz vēlam rudenim. Labi izskatās kopā ar hostām. Ilgmūžība - līdz 20 gadiem, sasniedz 1 m augstumu.
Kastaņlapu rodžersija (4)
Ziemciete, kas var lepoties ar izcilu lapu formu, kādas nav nevienai citai. Svarīgs mitrums sakņu zonā, nemīl sauli un sausumu, vajadzīga ēna vai pusēna, būs ideālākais vistumšākais dārza kakts. Var stādīt zem ābelēm, ja netraucē ābolu salasīšanai. Mēdz būt vairākās krāsas, 75-100 cm augstumā. Aug vismaz 20 gadus.
Daudzkrāsu eiforbija (5 vai 5a)
Dod krāšņumu pavasara dārzam, priecē ar krāsu un formu. Kad beidz ziedēt, nekait apgriešana, jo mēdz “apgāzties”, tādēļ vēlams nestādīt dārza priekšplānā. Jāstāda gaišā vietā saulītē, bet visādi citādi pieticīgs augs. Ilgmūžība - 10 gadi vismaz, aug 40 cm augstumā.
Divmāju kazbārdis (6)
Lauku māju vērtība, mūžīgs. Ar saknēm, kas jācērt ar cirvi, tādēļ ļaujiet tam augt. Kazbārdis aug visur, pat lielu koku sakņu sistēmas ietekmes zonā. Ir vairākas šķirnes, taču līdzīgas. Kad pārzied, vēlams nogriezt ziedus, lapas turpinās priecēt līdz vēlam rudenim. Var atrasties nostāk no dārza vientulībā. Aug augumā līdz 2 m, ilgmūžība – 20 un vairāk gadus.
Floksis (7)
Floksis atguvis popularitāti, precē dažādas šķirnes, zemas un augstas. Mīl mitrumu sakņu daļā. Aslapu floksis ir labs “dzīvās mulčas” radītājs, divos trijos gados reizi to pēc ziedēšanas ieteicams apgriezt. Ieteicams stādīt skujeņu dobēs, akmeņdārzos. Aug 90 cm augstumā, zied no jūlija līdz septembrim, ilgmūžība - 15 gadi.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19