Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Ķēķa stāsti

Brigita Skaistkalne

2021. gada 16. jūlijs 08:00

4
Ķēķa stāsti

Cepta līdaka ar sīpolu mērci

Sastāvdaļas:

1 neliela līdaka, sīpoli (daudz), olīveļļa, sviests, 250 gramu skābā krējuma, sāls, pipari, garšvielas zivij ar citronu, ola, milti.

   Pateicoties dāsnajai kaimiņienei, tiku pie svaigas līdaciņas. Kā to pagatavot? Karstajā laikā cepeškrāsni darbināt un folijā cept nebija prātīgi, tādēļ zivtiņu izfilēju un sagriezu gabalos cepšanai, mazliet apsālīju, uzkaisīju garšvielas un maltos piparus. Tad apviļāju ar dakšiņu sakultā olā, pēc tam miltos un liku vidēja karstuma pannā ar sviestu un eļļu kopā. Cepu no abām pusēm, līdz zeltaini brūni.

   Sīpolus sagriezu pusripās un sacepu eļļā, kam arī pievienots nedaudz sviesta. Kad tie jau bija mīksti, pieliku skābo krējumu un samaisīju. Nu šajā mērcē varēju likt ceptās zivs gabaliņus. Lieliski garšoja kopā ar vārītiem kartupeļiem, taču piedevām derēs arī rīsi vai maize.

   Galvu, lielo asaku un pārējo, kas palika pēc zivs izfilēšanas, neizmetu, bet liku katlā, pārlēju ar nelielu ūdens daudzumu, pievienoju uz pusēm pārgrieztu sīpolu, lauru lapu, smaržīgos piparu graudus un izvārīju. Buljonu nokāsu, bet izvārītos zivs atlikumus iztīrīju no asakām. Tad no tiem un buljona, pievienojot kartupeļus un burkānus, izvārīju zupiņu. Gatavai vēl pārkaisīju svaigas dillītes.

 

Kuskusa salāti ar avokado

Sastāvdaļas:

150 gramu lapu salātu, 200 gramu ķirštomātiņu, 1 – 2 avokado, 1 – 2 saldie pipari, 150 gramu kuskusa, 1 citrona sula, 100 mililitru olīveļļas, sojas mērce vai sāls pēc garšas.

   Šis ieteikums gardu, vieglu un reizē arī sātīgu salātu pagatavošanai gan bija paredzēts, izmantojot bulguru. Taču recepti lieliski pielāgoju, lai izlietotu jau aplieto, uzbriedināto un pāri no iepriekšējās maltītes palikušo kuskusu, bet sastāvdaļu daudzumu ņēmu, kā saka, “uz aci”.

   Noskaloju un saplucināju lapu salātus. Gardi izdosies, ja bļodā liksim kādu no salātlapu maisījumiem. Pievienoju pārgrieztus ķirštomātiņus, nomizotu un gabaliņos sagrieztu gatavu avokado, no sēkliņām iztīrītu, strēmelītēs sagrieztu sarkano saldo piparu, kā arī jau pieminēto kuskusu. Atsevišķi sajaucu eļļu, citrona sulu un sojas mērci un šo maisījumu pārlēju salātiem.

 

Spinātu pankūkas “Zaļi dzīvojam!”

Sastāvdaļas:

250 mililitru kefīra, 1 ola, 2 ēdamkarotes cukura, šķipsniņa sāls, ½ tējkarotes sodas, 5 ēdamkarotes miltu, 7 - 8 spinātu lapiņas, eļļa cepšanai.

   Pankūku pagatavošanai varam izmantot gan svaigus, gan saldētus spinātus - tad tie jāatlaidina. Svaigās lapiņas jānomazgā (es gan ņēmu vairāk par norādīto daudzumu) un jāliek vārītā ūdenī. Kad ūdens atkārtoti uzvārījies, tās pēc pāris minūtēm jāizņem no tā un jānospiež.

   Bļodā iesitu olu, pievienoju cukuru un pielēju kefīru. Piebēru klāt arī gandrīz visu paredzēto miltu daudzumu (šoreiz izmantoju gan kviešu, gan pilngraudu auzu miltus) un sodu. Ar putojamo slotiņu visu sakūlu, lai nepaliek kunkuļi. Mīklai pievienoju arī spinātu lapiņas un visu sasmalcināju ar rokas blenderi. Ja tāda nav, spināti pirms tam ļoti sīki jāsagriež. Ja mīkla vēl šķiet par šķidru, jāpiekaisa vairāk miltu. Sagatavoto zaļo masu atstāju, lai vismaz desmit minūtes atpūšas. Pēc tam pannā uzkarsēju augu eļļu un ar karoti liku tajā mīklu tā, lai veidojas pankūciņas. Cepu no abām pusēm uz nelielas uguns, līdz tās gatavas. Izceptās labāk notiesāt uzreiz, kamēr tās ir maksimāli mīkstas un “pufīgas”. Ļoti labi garšoja ar skābo krējumu.

 

Upeņu smūtijs ar kvinoju

Sastāvdaļas:

300 gramu upeņu, 1 banāns, 500 mililitru piena, 50 gramu kvinojas, 1 ēdamkarote auzu pārslu, 1 ēdamkarote brūnā cukura.

   Karstā vasaras dienā atspirdzinās sātīgs un veselīgs smūtijs. Tam izlietoju vēl saldētavā noglabātās upenes, taču nu jau būs pieejamas arī svaigās. Vēl bija nepieciešama kvinoja.  (“Latviešu valodas pareizrakstības un pareizrunas vārdnīcā” gan apgalvo, ka pareizi esot “kinoja”.) Izrādās, tas ir balandu dzimtas augs, bet nav graudaugs. Produkts esot uzturvielām bagāts. Tad nu beidzot to iegādājos. Pārlēju kvinoju ar aukstu ūdeni un pēc minūtēm 20 noskaloju. Nu norādīto daudzumu vajadzētu pārliet ar 100 mililitriem ūdens un vārīt apmēram 15 minūtes uz nelielas uguns. Šoreiz kopumā izvārīju lielāku daudzumu, jo biju iecerējusi to izmantot vēl arī cita ēdiena sastāvā. Izvārīto “putru” atdzesēju. Pannā ar pavisam nelielu sviesta piedevu un mazliet brūnā cukura apgrauzdēju auzu pārslas.

   Upenes sablendēju ar cukuru, pieliku banānu, izvārīto kvinoju, apgrauzdētās auzu pārslas, pakāpeniski pielēju pienu un visu rūpīgi sablendēju. Liku aromātisko biezeni ledusskapī vēl pusstundu atdzesēties. Smūtiju varam pagatavot arī iepriekšējā vakarā - nākamajā dienā tas būs pat vēl gardāks.