Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Iedzīvotāji aktīvi izsaka viedokli par jaunās strūklakas nepieciešamību un vizuālo izskatu

Inga Karpova

2021. gada 17. jūlijs 10:14

440
Iedzīvotāji aktīvi izsaka viedokli par jaunās  strūklakas nepieciešamību un vizuālo izskatu

Atsaucoties Valkas novada pašvaldības sociālajos tīklos ievietotajam aicinājumam izteikt viedokli par iecerētās strūklakas vizuālo izskatu, kuru plānots uzstādīt Pedeles upē pie Sēlijas tilta, atsaukušies 99 sociālo tīklu lietotāji.

Sociālajā vietnē www.facebook.com novada pašvaldība ievietojusi jaunās strūklakas vizuālā izskata iespējamos divus variantus, kā arī atgādinājusi, kā izskatās strūklaka, kas darbojas Rūjienas ielas dīķī. 

“Ziemeļlatvija” jau rakstīja, ka novada pašvaldība grasās īstenot projektu “Valgas – Valkas kopējās atpūtas zonas attīstība”. Šī projekta ietvaros ir plānoti darbi gar Pedeles upi un Varžupīti līdz pat Semināra ielai, tostarp arī Pedeles dabas takas rekonstrukcija. Lai pilsētas tēls mainītos, plānots uzstādīt nedaudz atšķirīgāku strūklaku no jau esošā vides objekta Rūjienas ielas mikrorajonā.

Vairākums komentētāju atbalsta šo ieceri par vēl vienas strūklakas ierīkošanu Valkā, bet ir izteikti arī asi komentāri saistībā par prioritāšu izvirzīšanu. 

Ilvars Rullis iesaka: “Interesanti būtu arī, piemēram, rinda vai aplis ar ūdens strūklām, kas izšļācas dažādos augstumos un biežumā. No malas izskatās kā ūdens spēle. Un plus vēl gaismas.” 

“Varbūt tomēr lietderīgāk būtu ielas un ietves savest kārtībā? Un tad var domāt par strūklakām,” uzskata Sandra Bogdanova. 

Savukārt Antons Breidaks raksta: “Ielas un ietves pilsētā ir šausmīgā stāvoklī, bet pašvaldībai interesē strūklaka. Izvērtējiet prioritātes!”
Kristīne Valtiņa raksta: “Kopumā negribētos strūklaku, bet vienkārši mierīgu sakoptu vidi. Ne vienmēr vajag likt šādus elementus, jo daba pati par sevi ir skaista. Turklāt nācās padzīvot Rūjienas ielas mikrorajonā netālu no strūkl­akas. Ļoti bieži nepatīkami bija iet gulēt nepārtrauktās strūklakas ūdens tecēšanas dēļ. Kāpēc nav variantu iztikt bez strūklakas, bet to naudu atstāt turpmākajiem uzturēšanas darbiem, jo tie noteikti būs nepieciešami agrāk vai vēlāk, paskatoties, kādā stāvoklī bija laipas un cik nedroši ir pa tām staigāt.” 

Šim viedoklim piekrīt Ginta Laviņa: “Šodien braucu garām – upes krasti aizauguši, laipiņas puspuvušas, uzraksti nolupuši. Vai tiešām vērts veidot ainavas elementu vietā, kur nespēj regulāri uzturēt apkārtējo vidi. Varbūt to naudu vajag ieguldīt uzturēšanā?”

Vairāki viedokļa paudēji ierosina, ka šajā vietā labāk izveidot pludmali un upē ielaist daudz zivju mazuļu, kā arī iztīrīt upes krastus, sākot no brīvdabas estrādes.

Lasot komentēto, jāatzīst, ka daudzi ir nemierā ar Pedeles dabas takas vizuālo izskatu un takas, kas izveidota no dēļiem, stāvokli. Šis jautājums ir aktuāls jau vairākus gadus, tāpēc pašvaldība izstrādājusi projektu, lai sakoptu arī šo valcēniešu un viesu iecienīto teritoriju, jo te atrodas arī Putraskalns. Uzkāpjot tajā, paveras brīnišķīga ainava uz dvīņu pilsētām Valku un Valgu. Turklāt projekta ietvaros paredzēta dēļu laipu nomaiņa pret  tādu segumu, kurš kalpos ilgus gadus. Diemžēl dēļu izvēle ir bijis neveiksmīgs risinājums, jo Latvijas nepastāvīgo laika apstākļu dēļ tie ātri sapūst. Arī postītājiem, kas regulāri darbojas šajā teritorijā, nav nekādu problēmu salauzt laipu dēļu grīdu vai koka margas. Nenoliedzami, Valkā joprojām ir daudz ielu un ietvju, kas prasa nopietnu rekonstrukciju, bet nepieciešams beidzot ķerties klāt arī šai teritorijai.