Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Valkas novadā atgriezies “Covid-19”

Inga Karpova

2021. gada 13. augusts 08:00

5
Valkas novadā  atgriezies “Covid-19”

Kādu laiku Slimību profilakses un kontroles centra publiski pieejamie statistikas dati par inficēšanos ar “Covid-19” Latvijas novados liecināja, ka Valkas novadā nebija neviena saslimušā. Taču pēdējo 14 dienu laikā situācija diemžēl ir mainījusies.

Par to trauksmi sociālajos tīklos ceļ Valkā pazīstamais ģimenes ārsts Māris Nātra. Viņš trešdienas pievakarē raksta: “Nevakcinējāmies un sagaidījām: novadā atkal jauni “Covid-19” slimnieki, kontaktpersonas, stingrās izolācijas, karantīnas, darbnespējas lapas utt.”
Šis ģimenes ārsta ieraksts rosinājis izteikt komentārus gan tos, kas atbalsta masveida iedzīvotāju vakcinēšanos, gan pārsvarā tos, kas pret to protestē.
Atbildot uz tautā tā saucamo antivakseru daudzajiem komentāriem par vakcinēšanās lietderību, M. Nātra raksta: “Katru atsevišķu cilvēku vakcīna pasargā no slimības smagas formas vai nāves. Masveidīga vakcinācija rada cerību, ka pakāpeniski varētu mazināties pandēmijas apmēri, neskaitāmie un VISU cilvēku (vienalga, vakcinēti vai nevakcinēti) dzīvi apgrūtinošie ierobežojumi, pagājušā gada rudens notikumu (ārkārtējās situācijas noteikšana valstī uz ilgu laiku, komandantstunda utt.) atkārtošanās. Pašreizējie vakcinācijas tempi gan liecina – šajā rudenī atkārtosies 2020. gada scenārijs. Vai nevakcinētā sabiedrības daļa arī turpmāk drīkst turēt ķīlnieku lomā pārējos? Tos, kuri uzvedas atbildīgi un solidāri. Jo mēs vakcinējamies ne jau tikai sevis dēļ. Mēs to darām tāpēc, lai samazinātu iespēju inficēties citiem, lai sabiedrība ātrāk varētu atgriezties pie ierastās dzīves. Lai jaunieši atkal varētu pulcēties skolas solos un sporta zālēs. Svinēt īstus dziesmu un deju svētkus, nevis nožēlojamu parodiju par tiem.”
Sarunā ar “Ziemeļlatviju” M. Nātra atzīstas, ka iepriekšējos vasaras mēnešos jau bija aizmirsis, kas ir “Covid-19”, jo ilgu laiku viņa praksē nebija konstatēts neviens saslimšanas gadījums. Taču nu situācija mainās, un vienā dienā uzreiz diviem pacientiem nodotās analīzes uzrādīja inficēšanos. Saslimušie, kuri nav vakcinējušies, nenojauta par inficēšanos, jo sūdzējās par saaukstēšanās pazīmēm. M. Nātra stāsta, ka viņi nevar pateikt, kur ir inficējušies. Viņi ir strādājošie. Tas nozīmē, ka ir vairākas kontaktpersonas – potenciālie slimnieki.
“Kādam var šķist, ka divi inficētie, – tas ir maz, un nav ko celt brēku. Taču es baidos, ka šī sniega pika var izsaukt veselu lavīnu,” prāto ģimenes ārsts.      
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā pieejamā publiskā informācija vēsta, ka pēdējo 14 dienu laikā Valkas un Smiltenes novados saslimšana ar “Covid-19” konstatēta vienā līdz piecos gadījumos, bet kaimiņos Valmieras novadā – 13 gadījumos. Jāpiebilst, ka pēdējo 14 dienu kumulatīvais “Covid-19” gadījumu skaits Igaunijā patlaban ir augstākais Baltijas valstīs, četras reizes augstāks nekā Latvijā. Igaunijā šis rādītājs ir 224 uz 100 000 iedzīvotāju, bet Latvijā tas ir 55,8. Lietuvā attiecīgais rādītājs ir 211 uz 100 000 iedzīvotāju. Ņemot vērā inficēšanās ar koronavīrusa “Covid-19” straujo pieaugumu, Igaunijas Veselības aprūpes padome trešdien nolēma izsludināt ārkārtas situāciju veselības aprūpes jomā. Tas darīts, lai nepieciešamības gadījumā slimnīcās varētu atbrīvot vairāk gultasvietu “Covid-19” pacientu ārstēšanai. Saprotams, jo vairāk būs ar “Covid-19” inficēto, jo mazākas iespējas  sniegt medicīnisko palīdzību citiem slimniekiem.
SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja informē, ka aizvadītās nedēļas laikā, no 2. līdz 8. augustam, atklāto “Covid-19” gadījumu skaits pieaudzis par 24,9%. Dienā tika veikts vidēji 7451 tests (iepriekš – 7468), un dienā tika atklāti vidēji 75 jauni gadījumi (iepriekš – 60). Pēdējo septiņu dienu laikā stacionēja vidēji septiņus “Covid-19” pacientus dienā (iepriekš – četrus), un slimnīcās ikdienā ārstējās vidēji 50 cilvēki (iepriekš – 44).
I. Arāja skaidro, ka saslimstība turpina pieaugt 15 līdz 49 gadus vecu cilvēku vidū. Šobrīd pieaugums novērojams jau visos reģionos, ja salīdzina ar iepriekšējo nedēļu. “Covid-19” infekcijas reproduktivitātes koeficients (R) aizvadītājā nedēļā bija 1,14 un liecina par infekcijas slimības izplatīšanos, ne samazināšanos.
I. Arāja aicina iedzīvotājus vakcinēties pret “Covid-19”. Vakcinācija ir drošākais un efektīvākais veids, kā pasargāt sevi no smagām slimības formām un kopīgiem spēkiem mazināt “Covid-19” infekcijas izplatību sabiedrībā.