Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Aprit 30 gadi kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas "de facto"

LETA

2021. gada 21. augusts 09:26

28
Aprit 30 gadi kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas "de facto"

Šodien aprit 30 gadi kopš konstitucionālā likuma "Par Latvijas Republikas valstisko statusu" pieņemšanas un Latvijas faktiskās neatkarības atjaunošanas.

Atzīmējot 30.gadus kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas "de facto", paredzēti vairāki pasākumi, kuros piedalīsies Valsts prezidents Egils Levits, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA), deputāti un citi.

No rīta plkst.9 Levits noliks ziedus pie pirmā Latvijas Valsts prezidenta Jāņa Čakstes pieminekļa Jelgavā. Pēc tam plkst.9.30 Valsts prezidents piedalīsies ekumeniskajā dievkalpojumā Jelgavas Svētās Annas evaņģēliski luteriskajā baznīcā.

Savukārt plkst.10 notiks ekumeniskais dievkalpojumā Rīgas Domā, kurā piedalīsies Kariņš, Mūrniece un deputāti.

Priekšpusdienā plkst.11.15 Valsts prezidents svinīgā ceremonijā Rīgas pilī pasniegs Triju Zvaigžņu ordeni Igaunijas Augstākās padomes deputātu kluba prezidentam Antam Vēteusmem un Lietuvas Augstākās padomes deputātu kluba prezidentei Birutei Vaļonītei.

Plkst.12 Levits, Kariņš un Mūrniece Rīgas pilī piedalīsies svinīgā ceremonijā, kurā pirmo reizi tiks pasniegta biedrības "4.maija Deklarācijas klubs" iedibinātā Valstiskuma balva. Savukārt plkst.14 Saeimas priekšsēdētāja, Ministru prezidents un parlamenta deputāti noliks ziedus ceremonijā pie Brīvības pieminekļa.

Kā uzsver Saeimā, 1991.gada 21.augustā neatgriezeniski tika sarautas Latvijas saites ar Padomju Savienību, paužot skaidru izvēli atgriezties demokrātisko rietumvalstu saimē.

"Neatkarības atjaunošana nenotika vienā dienā. Tas bija ilgstošs un sarežģīts process, kurā izšķiroša loma bija toreizējā parlamenta - Augstākās padomes - deputātiem. 1990.gada 4.maijā deklarētā neatkarība reālas aprises ieguva vien vairāk nekā pēc gada, kad neizdevies valsts apvērsuma mēģinājums Maskavā pavēra iespēju Latvijai paziņot par pilnīgu neatkarības atjaunošanu. Tas kalpoja par pamatu Satversmes darbības pilnīgai atjaunošanai un valstiskās neatkarības starptautiskai atzīšanai. Konstitucionālā izpratnē 21.augusts ir tikpat nozīmīgs kā 18.novembris un 4.maijs, tas iecementēja mūsu valsts tiesiskos pamatus," uzsver Saeimas priekšsēdētāja Mūrniece.