Pēc trīs skolas dienām klases aiziet karantīnā
Smiltenes novadā saslimstība ar “Covid-19” turpina pieaugt. Izplatoties sabiedrībā, vīruss ticis klāt arī skolēniem – diemžēl jau pašā mācību gada sākumā vairākas klases, kurās iknedēļas skrīningā ir konstatēti pozitīvu testu gadījumi, ir spiestas doties karantīnā un mācīties attālināti.
Pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) izveidotajā kartē redzamajiem datiem uz 5. septembri, Smiltenes novadā bija konstatēti jau 107 saslimšanas gadījumi (uz 1. septembri – 81).
Kovidu konstatē sešās skolās
Valkas novadā situācija ar kovidu ir salīdzinoši labāka, tur uz 5. septembri bija konstatēti 17 saslimšanas gadījumi (par diviem vairāk nekā uz 1. septembri).
Atgādinām, ka šis skaitlis ir kumulatīvais radītājs, kas atspoguļo personu skaitu, kurām pēdējās 14 dienās konstatēta “Covid-19” infekcija.
Skatoties 14 dienu kumulatīvo saslimstību Latvijas novados uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, Smiltenes novads pēc datiem uz 5. septembri atkal iekļuvis 2. vietā SPKC veidotajā TOP 5, kurā iekļauj piecus Latvijas novadus ar visaugstākajiem saslimstības rādītājiem.
Smiltenes novadā uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju kumulatīvais rādītājs uz 5. septembri bija 589,4 uz 100 000 iedzīvotāju. Sliktāka situācija konstatēta tikai Līvānu novadā ( 714,6).
Latvijā vidēji šis rādītājs uz 5. septembri bija 183,4.
Pašvaldība rūpīgo seko līdzi saslimstības gadījumiem Smiltenes novadā, un, ja situācija vēl vairāk krasi mainīsies uz slikto pusi, tad var tikt sasaukta domes ārkārtas sēde, lai lemtu par iespējamiem ierobežojumiem, “Ziemeļlatvijai” teic Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš.
“Mums primāri svarīgi ir nodrošināt klātienes mācību procesu skolās. Neesmu pārliecināts, ka otru attālināto mācību gadu bērni izturēs,” uzsver Smiltenes novada mērs.
No Smiltenes novada pašvaldības izglītības iestādēm saslimšanas gadījumi ar “Covid-19” šobrīd konstatēti Smiltenes vidusskolā, Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolas pirmsskolas grupiņās, Gaujienas pamatskolā, Grundzāles pamatskolā, Smiltenes novada speciālajā pamatskolā, Smiltenes mūzikas skolā.
Novadā lielākajā izglītības iestādē, Smiltenes vidusskolā, ar vairāk nekā 1000 audzēkņiem no vakardienas, 6. septembra, karantīnā devušās 5.c un 8.d klases (daļēji arī 11. klase, proti, tie skolēni, kuri nav vakcinējušies).
Skola nav izolēta sala
Smiltenes vidusskolas direktore Ilze Vergina sarunā ar “Ziemeļlatviju” uzsver, ka skola ļoti ievēro epidemioloģiskās drošības pasākumus, arī attiecībā uz masku nēsāšanu, taču izglītības iestāde nav izolēta no apkārtējās sabiedrības, skolēni uz skolu nāk katrs no savas mājsaimniecības.
“Ziemeļlatvija” jau rakstīja, ko iesaka SPKC: pats efektīvākais, kā ierobežot vīrusa izplatību un kā nodrošināt klātienes mācības skolās, ir vakcinācijas aptvere. Latvijā jau ir uzsākta 12 līdz 17 gadus vecu pusaudžu vakcinācija pret “Covid-19”. Savukārt jaunāko bērnu aizsargmehānisms no saslimšanas ir viņu vecāki un citi ģimenes locekļi un apkārtējie pieaugušie, kuri ir vakcinējušies, uzsver SPKC. Diemžēl novērots arī pretējais, – viens slimības simptomus ignorējošs un nevakcinēts pieaugušais, piemēram, skolēna vecāks, var nosēdināt uz attālinātām mācībām veselu klasi.
Ilze Vergina “Ziemeļlatvijai” atzīst, – viņai nav izprotams, kāpēc joprojām daļa sabiedrības nevēlas vakcinēties pret “Covid-19”, ignorējot gan ārstu aicinājumus, gan šobrīd reālo situāciju.
“Pagājušajā gadā vēl varēja teikt, – “kovida” nav” un otram prasīt, vai viņš vispār ir redzējis kādu saslimušo. Tagad tas vairs neiztur kritiku, taču, vienalga, ir cilvēki, kuri spītīgi atsakās vakcinēties, jo viņiem esot laba imunitāte. Taču te nav stāsts par katra imunitāti, te ir stāsts par to, kā mēs visi no šās situācijas varam izkļūt ārā. Skolām ir jāstrādā! Mēs sākam aiziet attālinātajā mācību procesā jau trešo mācību gadu. Sazinājos ar draudzeni, arī skolotāju, kura strādā Beļģijā, vienā no Briseles skolām ar 2000 skolēniem. Viņiem visiem ir jāvalkā maskas. Draudzene stāsta, ka viņu skolā viss ir kārtībā, uz 2000 audzēkņiem šobrīd nav neviena “Covid-19” gadījuma. 70 procenti no iedzīvotājiem Beļģijā ir vakcinējušies,” stāsta Ilze Vergina.
Skolas direktore aicina ikvienu ļoti sekot līdzi savai veselībai un, ja kādu piemeklē šķietami rudens vīrusam līdzīgi simptomi (galvas un kakla sāpes, iesnas), tad jāņem vērā, ka līdzīgi simptomi ir arī saslimšanai ar “Covid-19”. Nevajag slimam doties uz darbu un palaist bērnu uz skolu vai bērnudārzu.
Ja esi slims, paliec mājās!
Būt piesardzīgiem un atbildīgiem pret citiem cilvēkiem aicina arī Smiltenes novada pašvaldības vadītājs Edgars Avotiņš. “Sabiedrība pa vasaru ir nedaudz atslābusi, līdz ar to saslimšana ir daudz straujāka. Redzams, ka šis vīrusa delta paveids spēcīgi sit pa ģimenēm. Tur, kur ir saslimis viens cilvēks, 99 procentos gadījumu slimi ir visi ģimenes locekļi, kuri bijuši ar viņu kontaktā. Saņemot informāciju par saslimšanas gadījumiem, arī secināms, ka viena daļa iedzīvotāju izturas vieglprātīgi pret šo pandēmiju. Cilvēks ar jau redzamiem simptomiem, kad pašam par 99 procentiem vajadzētu būt skaidram, ka viņam ir kovids, jo nav ne ožas, ne garšas, droši dodas ciemos pie saviem radiniekiem. Visbiežāk simptomus ignorē tie cilvēki, kuri ne īpaši tic šai slimībai, ne arī ir aktīvi vakcinācijas atbalstītāji. Taču, ja nejūtamies veseli vai ir aizdomas, ka mums bijis kontakts ar kādu “Covid-19” slimnieku, tad jāsazinās ar ģimenes ārstu par tālāko rīcību un jāpaliek mājās. Pieļauju, ka Smiltenes novada uzņēmējiem varbūt ir ļoti grūti pārliecināt savus darbiniekus par to, ka veselībai rūpīgi jāseko līdzi un ar saslimšanas simptomiem nevar nākt uz darbu un apdraudēt savus kolēģus,” teic novada mērs.
Šodien, 7. septembrī, kārtējā sanāksmē tiekas Smiltenes novada Ārkārtējas situācijas vadības grupa. Sanāksmes galvenā tēma – izglītības iestāžu darbs situācijā, kad novadā pieaug saslimstība ar “Covid-19”. Edgars Avotiņš piebilst, ka pirms sanāksmes par to jau runājis ar vairākiem skolu direktoriem un visi ir vienisprātis, ka katrā izglītības iestādē centīsies strādāt pēc principa, ko iepriekšējā mācību gadā pandēmijas apstākļos ievēroja pirmsskolas izglītības iestādes. Proti, ja kādā no klasēm vai pirmsskolas grupiņām tiek konstatēts saslimšanas gadījums ar “Covid-19”, tad attiecīgi šī klase vai grupiņa uz laiku mācās attālināti un pēc divām nedēļām, kad viss ir droši, atgriežas klātienes mācību darbā. Tas nozīmē lielu slogu izglītības iestāžu vadītājiem, jo viņiem būs ļoti jāseko līdzi tam, lai skolās tiktu ievērotas pārvietošanās plūsmas, lai bērni no citām klasēm savstarpēji nekomunicētu un tamlīdzīgi.
“Viss ir atkarīgs no mums pašiem, no tā, cik atbildīgi pret citiem būsim. Jaunais Smiltenes novads tagad ir daudz plašāks, tādēļ ļoti lielai panikai par to, ka mums ir jau 107 saslimšanas gadījumi, nevajadzētu būt. Šobrīd situāciju kontrolējam. Gan izglītības iestāžu vadītāji, gan pagastu pārvaldnieki, gan pašvaldības administrācija rūpīgi strādā un vērtē situāciju. Noteikti pieņemsim tādus lēmumus, kas ierobežos un mazinās pandēmijas straujo izplatību. Taču tas mums jādara visiem kopā. Tāpēc, ja esi slims, tad paliec mājās!” ikvienu aicina Edgars Avotiņš.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19