Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Padomi efektīvai elektrības lietošanai

Sandra Apine

2021. gada 14. septembris 08:00

2
Padomi efektīvai elektrības lietošanai

Arvien biežāk veikalu plauktos un dažādās reklāmās pamanām norādes, ka piedāvātais produkts ir “vieds”, “videi draudzīgs” vai “atvieglo ikdienu”, bet cik patiesi ir šie apgalvojumi? Tāpat arī apzināmies, ka mūsu resursu patēriņa un ierīču lietošanas paradumus, ko praktizējam ik dienu, ir iespējams pilnveidot, bet kā panākt, lai tie patiesi tiktu uzlaboti? Kā ikvienam kļūt energoefektīvākam? Viens ceļš ir jaunas iekārtas, otrs – paradumi. Par šiem jautājumiem sarunu festivālā “Lampa” tiešsaistes diskusijā “Kā viedie risinājumi transformē mūsu ikdienas paradumus?” diskutēja eksperti un efektīvu ieradumu entuziasti.
Izdzirdot vārdu “energoefektivitāte”, pirmais, ko vizualizējam, ir ēku siltināšanas darbi, logu nomaiņa vai jaunas, mūsdienīgas trauku mazgājamās mašīnas iegāde. Tāpat prātā nāk dažādi stereotipi, kas asociējas ar elektrības skrupulozu taupīšanu, piemēram, vakaros telpā neslēgt apgaismojumu, lai ietaupītu, bet tā nodarot pāri redzei. “Patiesībā energoefektivitāte ir enerģijas lietderīga izmantošana – elektrības, ūdens un siltuma pārdomāta lietošana, tādējādi ietaupot ne vien personiskos līdzekļus, bet arī saudzējot vidi. Pie tam resursu patēriņu var samazināt, nezaudējot sev ierasto komforta līmeni,” skaidro energoefektivitātes eksperts Anrijs Tukulis.
Viens no veidiem, kā efektivizēt resursu patēriņu, ir iegādāties jaunas, energoefektīvas ierīces, savukārt otrs – mainīt to lietošanas paradumus. “Paradumi ir visvieglākais, kā mēs varam kļūt videi draudzīgāki un energoefektīvāki. Cilvēkam ir vienkāršāk neko nedarīt, piemēram, atstāt veļasmašīnu uz viena režīma, kaut gan patiesībā arī režīmi ietekmē elektroenerģijas patēriņu. Tāpat ir arī ar temperatūras regulēšanu, gaismas izslēgšanu. Varam taču nelietot visas spuldzes, bet daļu, nemaz nerunājot par to, ka tējkannā jāvāra tikai nepieciešamais ūdens daudzums. Reti kurš aizdomājas par to, kāda ir viņa ledusskapja temperatūra. Vai jūs zināt, kāda tā pašlaik ir? Taču tas ir svarīgi, jo katrs grāds, kas ir zem šīs optimālās temperatūras, ir klāt 5 procenti pie ledusskapja enerģijas patēriņa. Ņemot vērā, ka ledusskapis tērē diezgan daudz no mūsu kopējā elektrības patēriņa, rezultātā tie ir ievērojami tēriņi,” saka eksperts.
Viņš nenoliedz, ka paradumus mainīt ir sarežģīti un neviens uzreiz nav eksperts, tādēļ katram savā ikdienā iesaka ievērot vai pilnveidot vismaz piecus paradumus energoefektīvākai dzīvei. Apzināti veicot šādas darbības, neilgā laikā tās pārtaps par jauniem paradumiem, kas ilgtermiņā sniegs ievērojamu ietaupījumu.


Ar ko sākt, lai kļūtu efektīvāks?
Pirmkārt, uz energoresursu patēriņu jāparaugās kā uz iespēju ietaupīt un gūt pozitīvu rezultātu. Otrkārt, jāizvērtē, vai mājoklī neatrodas nevajadzīgi elektroenerģijas patērētāji – ierīces, kas konstanti ir iespraustas kontaktligzdā, bet ikdienā netiek lietotas, piemēram, mobilā telefona lādētājs, radio, kuram pastāvīgi mirgo lampiņa gaidīšanas režīmā. Šīs ierīces vajadzētu izslēgt un atvienot no tīkla.
  Spuldžu nomaiņa
  atmaksājas visātrāk  
Mājokļa izgaismošanai ieteicams izvēlieties gaismas diožu jeb LED spuldzes, jo tās patērē vismazāk elektrības salīdzinājumā ar citu veidu spuldzēm. Ar LED spuldzēm vispirms aprīkojiet telpas, kurās apgaismojumu izmantojat visilgāk, piemēram, virtuvē un dzīvojamajā istabā – tādējādi spuldžu nomaiņa atmaksāsies pāris mēnešos, bet elektrības patēriņš būs samazinājies jau nākamajā.
Pārbaudiet elektroierīces!
  Nākamais solis – pārbaudīt mājoklī
   esošo elektroierīču stāvokli:  
● vai tām regulāri tiek veikta apkope, lai nodrošinātu maksimālo veiktspēju, piemēram, vai putekļsūcēja konteiners vai maisiņš tiek regulāri iztīrīts un filtrs mainīts;
● vai ledusskapis nav piebīdīts pārlieku tuvu sienai, vai tas nav novietots blakus radiatoriem un elektroierīcēm, kas darbojoties izdala siltumu, piemēram, cepeškrāsnij.
  Ķeramies klāt paradumiem!  
Ikviens no mums spēj radīt pozitīvas pārmaiņas, un tam vajag pavisam nedaudz – tikai apzināti un regulāri praktizēt efektīvu rīcību. Piemēram, izejot no telpas, izslēgt gaismu, neatstāt televizoru un datoru gaidīšanas režīmā, elektriskajā tējkannā vārīt tikai nepieciešamo ūdens daudzumu, nevis pilnu tējkannu. Svarīgi arī pilnveidot un mainīt dažādu elektroierīču darbināšanas režīmus, piemēram, mazgāt veļu 30 grādu temperatūrā, nevis 40, tādējādi elektroenerģijas patēriņu samazinot par 25 procentiem.


  Viedoklis
Gustavs Terzens,
TV un radio cilvēks:

“Izvērtējot savas elektroiekārtas, vispirms ķēros klāt ledusskapim, jo secināju, ka tas “rij” visvairāk elektrības. Iztīrīju ledu un nogriezu mazāku temperatūru. Produkti, kas stāv ledusskapī, jau tā akumulē aukstumu un palīdz cits citam salt, tas arī samazināja manu patēriņu. Protams, var izraut visas elektroiekārtas no kontaktligzdām, bet tas nebūs liels ietaupījums, jo tās ir tikai diodītes un patērē maz. Par ierastu paradumu ir kļuvusi arī ūdens sildīšana tieši tik, cik nepieciešams, nevis vairāk. Neesmu baigais “kurinātājs” un nevaru salīdzināties ar mājsaimniecībām, kurās ir apsildāmās grīdas un elektriskie apkures katli, līdz ar to man ir maz iespēju kļūt izšķērdīgam.
Mazās lietas, kas palīdzēja attīstīt paradumus? Domāšana par fitnesu tievāku nepadara, nākas vien iet uz sporta zāli. Tātad – ir jāpraktizē un jāatrod veselīga rutīna. Varbūt šorīt nestāvēt dušā desmit minūtes, bet deviņas?”

Pielāgo savus paradumus sezonai! Infografika: “Elektrum.lv”