Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Mainās laiki, bet ne cilvēka daba

Sandra Pētersone

2021. gada 24. septembris 08:00

288
Mainās laiki, bet ne cilvēka daba

Latvijas amatierteātru iestudējumu skatē “Gada izrāde 2020” noslēgumam tuvojas reģionālās skates, ko rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs. No tām uz lielo valsts finālu, kura norise plānota Smiltenē 22., 23. un
24. oktobrī, žūrija izvirzīs
10 labākos iestudējumus.

Smiltenes novadu Vidzemes reģionālajā skatē pārstāv tikai viens kolektīvs – Brantu  amatierteātris (režisore Gita Skadiņa) ar izrādi divos cēlienos pēc Jāņa Jaunsudrabiņa traģikomēdijas “Invalīds un Ralla” motīviem.

Teju 90 gadus senas lietas –  
arī mūsdienās
Dažādos materiālos par Jāņa Jaunsudrabiņa daiļradi viņa satīriskā traģikomēdija “Invalīds un Ralla” (izdota grāmatā un iestudēta teātrī 1934. gadā) tiek raksturota kā Jaunsudrabiņa ievērojamākais dramaturģiskais darbs, kurā izskan dziļi cilvēciska līdzjūtība cietējiem un asa apsūdzība bezjūtīgai, cietsirdīgai un divkosīgai sabiedrībai.
Īsi ieskicējot sižetu, Pirmā pasaules kara invalīdu Bubulu bagātnieka Ripas meita Ralla izraugās par savu kārtējo spēļmantiņu, salaužot cilvēka dvēseli.
Žūrija – teātra kritiķis Atis Rozentāls, dramaturgs Jānis Jurkāns, režisors Armands Ekštets – iestudējumu noskatījās aizvadītājā nedēļā Blomes tautas namā. Atis Rozentāls “Ziemeļlatvijai” atzīst, ka Brantu amatierteātra izrāde viņu aizķērusi. Bijis interesanti skatīties, jo visi žūrijā klātesošie šo Jaunsudrabiņa lugu bija piemirsuši un par tās sižetu bijis vien aptuvens priekšstats.
“Ļoti labi, ka Brantu amatierteātris  atgādina par “Invalīdu un Rallu”, jo daudzas Jaunsudrabiņa laikā aprakstītās lietas pēkšņi parādās kā ļoti aktuālas arī mūsdienās. Tā ir gan citādā cilvēka jeb cilvēka ar invaliditāti tēma ar aicinājumu vispirms saskatīt katrā cilvēcisko kvalitāti un tikai pēc tam to, kā viņam nav. Mūsdienās ļoti aktuāla ir arī kukuļošana, tikai tagad to dara rafinētāk nekā Jaunsudrabiņa laikā. Režisore (Gita Skadiņa – redakcijas piezīme) ir sapratusi, kāpēc viņa iestudējusi tieši šo darbu, un, ja vēl kolektīvā ir liels aktieru ansamblis, cilvēki, kuri var nospēlēt ar  lielu ieinteresētību un attieksmi, tas ir ļoti labi,” Brantu amatierteātra iestudējumu “Invalīds un Ralla” vērtē Atis Rozentāls. Viņš arī piebilst, ka šāda  dramaturģija vairāk prasa no režisora un aktieriem, bet sniedz arī lielāku gandarījumu, –  ir kopā pārvarēts mēģinājumu periods un domāts līdzi par nopietnām lietām.

Nezoboties, bet pasniegt
palīdzīgu roku
Jaunsudrabiņa lugu “Invalīds un Ralla”  Brantu amatierteātra režisore Gita Skadiņa iestudēšanai izvēlējās arī tāpēc, ka šis darbs sniedz priekšstatu par to, kā dažādu tautību cilvēki dzīvoja Latvijā periodā starp abiem pasaules kariem (lugā ir arī spilgti ebreju tēli), kā arī atklāj to, ka mainās gadu desmiti, bet nemainās cilvēku daba. “Projektus kā pirka, tā pērk. Invalīdi jeb citādie cilvēki joprojām netiek saprasti. Invalīds Bubuls  jau lugas sākumā ir kā krītoša zvaigzne, kamēr izdziest pavisam,” “Ziemeļlatvijai” stāsta Gita Skadiņa.
Brantu amatierteātra iestudējuma “Invalīds un Ralla” pirmizrāde notika 2020. gada oktobrī Blomē. Jau nākamajā dienā pēc pirmizrādes Latvijā stājās spēkā strikti epidemioloģiskās drošības noteikumi, apstādinot arī amatiermākslas kolektīvu mēģinājumus klātienē. Tos Brantu amatierteātris atsāka šovasar ārtelpās, faktiski sākot iestudēt “Invalīdu un Rallu” gandrīz no jauna. Šis laiks pārbauda  arī amatiermākslas kolektīvu izturību, “Ziemeļlatvijai” atzīst Brantu amatierteātra režisore.
“Kad aktieri sanāk uz mēģinājumu, man tie ir svētki, par izrādi nemaz nerunājot. Starp visiem “Covid-19” laika dzirnakmeņiem mēs esam izdzīvojuši, vienīgi, ņemot vērā to, ka laiki ir grūti, iestudējumā spēlē arī daži Blomes teātra aktieri. Paldies visiem par izturību, paldies arī Ingai Ķesterei, kura iestudēja dejas, un skaistumkopšanas salona “Tom “Džī” īpašniecei Evitai Ozoliņai-Brencei par aktieru safrizēšanu skates izrādei,” pateicas Gita Skadiņa.
Izrādē galvenās lomas spēlē Raimonds Ūdrītis (invalīds Bubuls) un Aija Kramiņa (Ralla). Aktieri atzīst, ka Jaunsudrabiņa traģikomēdijas iestudēšana bija izaicinājums un bija vērts to darīt tēmu aktualitātes dēļ.   
“Manam varonim, kara invalīdam, dzīvesstāsts ir smags. Ne visi vienmēr viņu saprot. Kāds grib pasmieties, pazoboties, bet ir arī tādi, kuri pasniegs palīdzīgu roku. Iesaku šo izrādi noskatīties, lai saprastu, ka mēs visi esam vienādi, visi esam cilvēki, vienalga, cik katram naudas, vienalga, vai tu esi deputāts, parasts strādnieks, invalīds vai pensionārs,” domā Raimonds Ūdrītis.
Vairāk foto no izrādes www.ziemellatvija.lv.

Brantu amatierteātra izrāde “Invalīds un rallA”
Lomās:
Invalīds Bubuls – Raimonds Ūdrītis
Dzejnieks Susurs – Aivars Šaicāns
Smaida, Susura sieva – Gunita Greizāne
Ripa – Vitauts Celms
Ralla, viņa meita – Aija Kramiņa
Milda – Daiga Bukša
Sepske Kancenkleinenkel madama – Natālija Ragovska
Mācekļi – Andris Petrovs, Sabīne Marta Grēviņa, Monta Sorokina,
Eduards Pundurs
Iezārkotājs – Māris Briedis
Dāmas – Selga Ivulāne, Zigeta Vīķele, Ilze Nulle
Režisore – Gita Skadiņa
Gaismotājs, skaņotājs – Mārtiņš Kalns