Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Stacionēto Covid-19 slimnieku līkne iet augšup

Sandra Pētersone

2021. gada 21. oktobris 07:39

282
Stacionēto Covid-19 slimnieku līkne iet augšup

Ņemot vērā iedzīvotāju strauji pieaugušo vēlmi vakcinēties pret Covid-19 un epidemioloģisko situāciju valstī, Vidzemes slimnīca Valmierā atradusi par iespējamu jau šajā nedēļā palielināt vakcinācijas kabineta jaudu.

Līdzšinējo trīs dienu vietā, sākot no sestdienas, 16. oktobra, slimnīcas vakcinācijas kabinets strādās piecas dienas, arī piektdienās un sestdienās no pulksten 8 līdz 16. Tajā vakcīnas devu var saņemt ne tikai Valmieras, bet arī citu novadu iedzīvotāji.

Stacionārā nonāk pat gadu veci bērni

Vakcinācijas kabineta kapacitāte tiks palielināta par 60 procentiem, proti, līdz 450 vakcinētajiem nedēļā, informē Vidzemes slimnīcas ambulatorās daļas vadītāja Liene Melbārde.

Tādā režīmā plānots strādāt orientējoši divus mēnešus. Galvenais jaudu ierobežojošais faktors ir  pieejamie cilvēkresursi, it īpaši laikā, kad slimnīca uzņem arī Covid-19 pacientus un terapijas nodaļas ir pārprofilētas viņu ārstēšanai un personāls ir ļoti noslogots. 

Ceturtdien, 14. oktobrī, Vidzemes slimnīcā ārstējās 53 Covid-19 pacienti, pieci no viņiem ar  smagu slimības gaitu.

Vidzemes slimnīcas reanimācijas nodaļā nonāk vissmagākie Covid-19 pacienti. Viņi ir pieslēgti pie mākslīgās plaušu ventilācijas un tiek baroti caur zondi.

“Tuvinieki nevar viņus apciemot, jo slimnīcā ir noteikta karantīna. Ar viņiem arī nevar sazināties   pa tālruni. Neviens smagi slims Covid-19 pacients nerunā, jo viņam tas ir grūti. Reanimācijas nodaļā cīņa ar Covid-19 par dzīvību notiek līdz pēdējam. Ir pacienti, kuri šajā nodaļā guļ vairākas nedēļas un tik un tā zaudē,” sarunā ar “Ziemeļlatviju” teic Vidzemes slimnīcas infektoloģe Anna Mironovska – virsārste Covid-19 pacientu ārstēšanai pārprofilētajā “Terapija 2” nodaļā. Mediķi jau vairākkārt skaidrojuši, ka Covid-19 ir respiratorais vīruss, kura pirmā saskare ar organismu notiek gļotu membrānās un pēc tam – plaušās. Organisma cīņā pret vīrusu rodas iekaisums, kura ietekmē plaušas nespēj apgādāt asinis ar skābekli un izvadīt oglekļa dioksīdu, tādējādi rodas elpas trūkums.

Ārste Anna Mironovska stāsta, ka ar Covid-19 smagi slimo vecākā gadagājuma cilvēki ar diabētu vai pārmērīgu lieko svaru, ar sirds un asinsvadu slimībām un paaugstinātu asinsspiedienu. Šoruden Vidzemes slimnīcā nonāk arī vidēja vecuma un jauni cilvēki, arī bērni, turklāt pavisam mazi, pat gadu veci.

Vissmagākais stāvoklis senioriem

Taču vissmagāk vīruss ķer seniorus. Ārste atklāti atzīst, – galva viņu, paldies Dievam, saudzē un ļauj aizmirst Covid-19 drūmos stāstus, jo arī Vidzemes slimnīcā bijuši un joprojām ir letāli gadījumi.

“Pārsvarā no šī vīrusa mirst cilvēki, vecāki par 70 gadiem, ar hroniskām slimībām un nevakcinēti. Pacienti, kuri ir vakcinēti, gandrīz neviens nenonāk līdz reanimācijas nodaļai. Jauni cilvēki šajā trešajā vilnī mūsu slimnīcā no Covid-19 vēl nav aizgājuši. Vecākiem cilvēkiem problēma ir tā, ka viņiem imunitāte parasti ir novājināta. Pārsvarā slimo nevakcinētie. Taču vakcīna nedod  simtprocentīgu aizsardzību. Un ja fonā vēl ir citas slimības, ārsts nav Dievs un diemžēl nevar izglābt visus. Jāņem vērā arī tas, ka ilgstoša uzturēšanās reanimācijas nodaļā, ilgstošs nekustīgums, mākslīgā barošana un mākslīgā plaušu ventilācija ir augsta riska pasākumi pacientam,” skaidro  Anna Mironovska.

Viņa vēlreiz uzsver vakcinācijas nozīmi un atgādina, ka pret Covid-19 šobrīd konkrēta medikamenta  nav. Ja  būs (kompānija “Pfizer” sākusi testēt tabletes pret šo vīrusu – redakcijas piezīme), paliek jautājums, cik daudz no šīm zālēm tiks Latvijai un vai visiem slimniekiem to pietiks. Nevakcinēties pret Covid-19 ir tas pats, kas spēlēt krievu ruleti, uzsver Anna Mironovska.

“Arī Covid-19 ir vīruss, un pret vīrusiem mēs cīnāmies paši ar savu imunitāti – dabisku vai mākslīgi radītu, ko dod vakcinācija. Stacionārā mēs simptomātiski ārstējam slimniekus un dodam viņiem visu, kas ir mūsu arsenālā, bet labākais, ko cilvēks šobrīd var izvēlēties, ir būt vakcinētam. Gaidīt brīnumu no malas, paļauties uz savu brīvo izvēli un dabīgo imunitāti ir vieglprātīgi. Jāņem vērā arī tas, ka mūsu slimnīcas resursu kapacitāte nav bezgalīga. Šodien (13. oktobrī – redakcijas piezīme) brīvi ir tikai trīs plaušu ventilācijas aparāti. Turklāt katrs aparāts ir jāapkalpo mediķim, un viņu ir tik, cik ir. Pienāks brīdis, kad mēs  slimniekus šķirosim un kāds šo aparātu nedabūs, jo nebūs potenciāls dzīvotājs. Sezona ir tikai sākusies. Aukstā, drūmā ziema nesīs ne mazumu pārsteigumu,” pieļauj Anna Mironovska.

Ar vecākiem un vecvecākiem jāsazinās biežāk

Ārste arī atzīst, ka Vidzemes slimnīcas mediķi jau tagad ir ļoti noslogoti. Uz ārstniecības iestādi ved Covid-19 slimniekus no visas Vidzemes, arī Balviem un Pierīgas.

“Dienā stacionārā nonāk vidēji četri līdz pieci Covid-19 slimnieki – citu dienu vairāk, citu dienu mazāk.  Nemaz nevaram uzņemt daudz, jo vietu ir tik, cik ir. Ja mēs jau uzņemšanā redzam, ka “Covid-19” pacients ir smagā stāvoklī, viņu uzreiz ievieto reanimācijā un pieslēdz elpināmajam aparātam, bet mediķu iespējas var būt nepietiekamas,” atzīst Anna Mironovska.

Viņa aicina pieaugušos bērnus un mazbērnus šajā laikā biežāk sazināties ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kuri dzīvo vieni, un apvaicāties par veselību, jo Covid-19 vīruss ir bīstams arī tajā ziņā, ka cilvēks vienu brīdi vairs nespēj izvērtēt savu veselības stāvokli.

“Kad cilvēks nevar paelpot un uzņemt pietiekamā daudzumā skābekli, viņš nonāk eiforijā, kļūst neadekvāts, apziņa sāk peldēt, un, ja viņam  nav blakus neviena, kurš novērtē veselības stāvokli, tas var beigties bēdīgi,” brīdina ārste.

Anna Mironovska aicina ikvienu, arī vakcinētos iedzīvotājus, būt piesardzīgiem, ievērot epidemioloģiskās drošības pasākumus un nepulcēties, bet tos cilvēkus, kuri vēl nav saņēmuši vakcīnas devu pret Covid-19, vakcinēties.

Pieteikties uz vakcināciju Vidzemes slimnīcas vakcinācijas kabinetā iespējams, zvanot uz reģistratūru (tālruņi 64202601, 64202603) vai vakcinācijas koordinatorei (25487185), vai elektroniski, kā arī zvanot uz tālruni 8989 vai tīmekļa vietnē: manavakcina.lv.