Darba devējam ir iespējas motivēt darbiniekus vakcinēties

Darba devējam
privāto tiesību jomā ir tiesības motivēt darbiniekus vakcinēties
pret Covid-19, šajā nolūkā īstenojot gan nemateriāla, gan
materiāla rakstura pasākumus. Īstenojot minētos pasākumus,
ievērojami tādi vispārīgie un darba tiesību principi kā
vienlīdzīgu tiesību princips, it īpaši tiesības uz vienlīdzīgu
darba samaksu, atšķirīgas attieksmes aizlieguma princips un
aizliegums radīt negatīvas sekas, vēsta Valsts darba inspekcija
(VDI).
Gan informēšana, gan vakcinācijas organizēšana
“Pie nemateriāla rakstura motivācijas pasākumiem pieder tādas aktivitātes kā darbinieku informēšana un izglītošana, piemēram, organizējot lekcijas un pieaicinot ekspertus un veselības aprūpes speciālistus, nodrošinot iespēju uzdot jautājumus un saņemt ātras un skaidras atbildes par vakcināciju, izplatot dažādus informatīvus materiālus darbavietās. Tāpat ir iespējams organizēt darbinieku vakcināciju darbavietā vai arī organizēt darbinieku nogādāšanu uz vakcinācijas punktiem un nodrošināt ar aktuālo informāciju par vakcīnām un tuvākajiem vakcinācijas punktiem, vai arī piešķirt brīvu laiku vakcinācijas veikšanai,” informē VDI Klientu atbalsta nodaļas vadītāja Dace Stivriņa, vienlaikus uzsverot, ka nemateriāla rakstura motivācijas pasākumi īstenojami, ievērojot brīvprātību un iepriekšminētos tiesību principus.
Uzmanīgi ar materiāla rakstura motivāciju!
Lemjot par
materiāla rakstura motivācijas pasākumiem, būtiski ir ņemt vērā
darba samaksas definīciju, kas ietverta Darba likuma 59.pantā:
“Darba samaksa ir darbiniekam regulāri izmaksājamā atlīdzība
par darbu, kura ietver darba algu un normatīvajos aktos, darba
koplīgumā vai darba līgumā noteiktās piemaksas, kā arī
prēmijas un jebkuru cita veida atlīdzību saistībā ar darbu.”
Tātad, kā tas atzīts arī tiesu praksē, darba samaksa ir:
►
regulāri izmaksājamā atlīdzība par darbu – darbinieka
darba alga un normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā
noteiktās piemaksas, kā arī prēmijas – darba devēja maksājums
darbiniekam par paveiktā darba rezultātu un sasniegumiem darbā;
► jebkura cita veida
atlīdzība saistībā ar darbu – darba devēja maksājums vai
piešķirts cits naudā novērtējams labums, kas tiešā veidā nav
saistīts ar darbinieka paveiktā darba rezultātu (tā saucamie
papildu bonusi).
Ņemot vērā darba devējam noteikto pienākumu nodrošināt vienlīdzīgu darba samaksu, darba devēja izveidotā motivācijas sistēma nedrīkst būt saistīta ar regulāri izmaksājamo atlīdzību par darbu, proti, to darba samaksas daļu, kas tiek maksāta par darbu un ņemta vērā, veicot vidējās izpeļņas aprēķinu saskaņā ar Darba likuma 75.panta pirmo daļu. “Piemēram, vakcinētajiem darbiniekiem, salīdzinot ar nevakcinētajiem darbiniekiem, nedrīkst noteikt lielāku algu, izmaksāt piemaksu vai prēmiju par vakcinēšanos,” skaidro speciāliste.
Papildatvaļinājums vai dāvanu karte
Motivācijas sistēmā izmantojams tas, kas nav tiešā veidā saistīts ar darbinieka paveiktā darba rezultātu - jebkuru cita veida atlīdzību saistībā ar darbu. “Piemēram, darba devējs ir tiesīgs izmaksāt naudas balvu, piešķirt papildatvaļinājuma dienu, dāvināt kultūras pasākumu biļetes, piešķirt sporta kluba abonementu, dāvanu karti un tamlīdzīgi,” skaidro D.Stivriņa.
Tāpat darba devējam ir iespēja izmantot Darba likuma 74.pantā noteikto tiesību – izmaksāt darbiniekam atlīdzību gadījumā, kad darbinieks neveic darbu attaisnojošu iemeslu dēļ – piemēram, dodas vakcinēties pret Covid-19. Tas, cik bieži darba devējs darbinieku motivēšanai izmanto cita veida atlīdzību saistībā ar darbu, ir atkarīgs no darba devēja brīvas izvēles. Tomēr ņemams vērā, ka regulāra, ikmēneša, motivēšana noteiktos faktiskajos apstākļos varētu tikt tiesā atzīta par regulāri izmaksājamu atlīdzību par darbu.
Lai nodrošinātu iepriekšminēto tiesību principu ievērošanu, izvērtējot izmantojamos motivācijas līdzekļus, ņemams vērā, ka piešķiramajam labumam jābūt pieejamam visiem tiem darbiniekiem, kuri atbilstoši salīdzināmajai pazīmei (vakcinācija pret Covid-19) atrodas vienādos apstākļos.
Atbild Valsts darba inspekcija
Kam jāmaksā par testiem, ja neesmu vakcinēta? Manā darbavietā ar oktobri paredzēti atvilkumi no algas šim nolūkam.
“Ja pienākumu veikt regulāru testēšanu kā vienu no epidemioloģiskās drošības nodrošināšanas pasākumiem vai darba aizsardzības sistēmas elementiem ir noteicis darba devējs, tad pienākums veikt šādas testēšanas apmaksu gulstas uz darba devēju, jo Darba aizsardzības likuma 5.pantā ir noteikts darba devēja pienākums segt ar darba aizsardzību saistītos izdevumus. Ja darba devējs veic ieturējumus bez jūsu piekrišanas, jums atbilstoši Darba likuma 94.panta pirmajai daļai ir tiesības vērsties ar sūdzību pie darba devēja. Sūdzībā ietveriet darba samaksas izmaksas prasījumu pilnā apmērā.
Ja darba devējs nenovērš tiesību aizskārumu, jums saskaņā ar Darba strīdu likumu ir tiesības vērsties tiesā ar prasības pieteikumu par neizmaksātās darba samaksas piedziņu. Tāpat arī jums ir tiesības vērsties VDI ar iesniegumu, lai VDI veiktu uzņēmuma pārbaudi.
Papildus norādām, ka ar 11.oktobri Covid-19 testu veikšana un apmaksas kārtība būs ietverta speciālā regulējumā, tādēļ to noteikšanai nav piemērojamas ne Darba likuma, ne Darba aizsardzības likuma normas. Ja rodas jautājumi par Covid-19 testu apmaksu, atbilstoši kompetencei iesakām vērsties Veselības inspekcijā.”
Neesmu vakcinēts, veicu pirmsskolas izglītības iestādē uzkopšanas darbus. Vai tā ir problēma?
“Darba devējam Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanas kontekstā ir tiesības izvēlēties efektīvāko un savam uzņēmumam atbilstošāko darbības modeli, ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības, izmantojot normatīvajos aktos, kas regulē darba tiesiskās attiecības, paredzētos tiesiskos risinājumus. Līdz ar to darba devējam katrā konkrētajā situācijā ir jāizvērtē un jāizvēlas tiesiski pamatots un atbilstošs risinājums. Piemēram, darba devējs var piedāvāt darbiniekam darba līguma grozījumus, kā arī noteikt dīkstāvi, izbeigt darba tiesiskās attiecības, pusēm vienojoties, un citu.
Norādām, ka darba procesā darba devējam un darbiniekiem jāievēro epidemioloģiskās prasības, atsevišķu pakalpojumu sniegšanu nodrošinot tikai ar tādu nodarbināto starpniecību, kam ir izsniegts sadarbspējīgs sertifikāts. Ja darbiniekam nav izsniegts sertifikāts, tā nodarbināšana tādos darbos, kuros sertifikāta esamība ir obligāta, ir aizliegta.
Atbilstoši spēkā esošajam regulējumam darba devēji darba tiesisko attiecību turpināšanai kā obligātu nosacījumu šobrīd nevar izvirzīt prasību darbiniekam vakcinēties. Līdz ar to darba devējs nedrīkst uzteikt darbu un pārtraukt ar darbinieku darba tiesiskās attiecības tikai tāpēc, ka darbinieks nav vakcinēts.”
Avots: VDI “Facebook” konts
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19