Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Soli pa solim ceļā līdz nullei: atklāj veidus, kā ieekonomēt un padarīt savu ikdienu videi draudzīgāku

Soli pa solim ceļā līdz nullei: atklāj veidus, kā ieekonomēt un padarīt savu ikdienu videi draudzīgāku

Lai sasniegtu Eiropas Savienības nosprausto mērķi - līdz 2050. gadam panākt klimata neitralitāti jeb samazināt CO2 izmešus līdz nullei,  pārdomāt savus ikdienas paradumus var ikviens no mums.  Mēs varam darīt mazas lietas, lai dzīvotu dabai draudzīgāk, piemēram, mazāk pārvietoties ar auto, aizgriezt krāna ūdeni, tīrot zobus, un šķirot atkritumus. Taču, vai ar to ir gana?

Šajā rakstā apkopoti ekspertu ieteikumi, kas palīdzēs efektīvāk un ekonomiskāk izmantot enerģiju ikdienā, ceļā uz zaļāku un ilgtspējīgāku nākotni.

Sāciet ar patēriņa samazināšanu

Vislētākā elektroenerģija ir tā, kas nav patērēta. Tāpēc, meklējot risinājumus, kā samazināt savas ekoloģiskās pēdas nospiedumu uz vidi – jānoskaidro, vai nav iespējams samazināt savu ikmēneša elektroenerģijas patēriņu kopumā. Tas nenozīmē, ka jums būs jāmaina savas dzīves kvalitāte un jūs nedrīkstēsiet uzlādēt savu telefonu, kad vien vēlaties. Tas vienkārši ir aicinājums elektroenerģiju patērēt pārdomāti.

Atbrīvojieties no vecas sadzīves tehnikas un elektroiekārtām

Lai samazinātu izmaksas par elektrību, būtu vērts apskatīt sadzīves tehniku, ko lietojat ikdienā. Jāņem vērā fakts, ka jo vecāka tehnika, jo tā patērēs daudz vairāk enerģijas, salīdzinot ar ierīcēm, kas atbilst mūsdienu standartiem. Lai arī cilvēkiem piemīt sentiments pieķerties vecām lietām, kas, iespējams, vēl pilda savu funkciju – ir jāizvērtē, vai iegādāties jaunu tehniku nebūs lētāk, nekā pārmaksāt par elektroenerģiju romantisku atmiņu dēļ.

Iegādājoties jaunu sadzīves tehniku, noteikti aplūkojiet energomarķējumu, kas sniedz informāciju par iekārtu enerģijas un ūdens patēriņu. A energoefektivitātes klases iekārtas kopumā ietaupa pat par 45% vairāk enerģijas, salīdzinot ar citām energomarķējuma klasēm. Energoefektīvam apgaismojumam izvēlieties LED gaismas avotus un gaismekļus gan iekštelpās, gan ārpus tām. Vēl viena iespēja, kā ietaupīt, ir aprīkot gan iekštelpu, gan āra apgaismojuma sistēmas ar spilgtuma regulēšanas un kustību sensoriem, kas ieslēgs gaismu tikai tad, kad tā nepieciešama.

Ķeriet sauli un ietaupiet

Arī saules paneļi un enerģijas ražošana ar tiem nav tikai  jauna un stilīga tendence, ko popularizē dabas mīļi un Zero Waste kustības sekotāji. Tie patiesi ilgtermiņā palīdz samazināt izmaksas par elektrību. Turklāt saules paneļi ir nepārprotami svarīgs ieguldījums, kas ilgtermiņā palielinās jūsu dzīvojamās mājas tirgus vērtību.

Lai kliedētu mītu par to, ka saules paneļi ir dārgs prieks izredzētajiem Pierīgā, atgādinām, ka mūsdienās šīs mazās, uz jumta novietojamās saules elektrostacijas izveidošanas izmaksas ir samazinājušās, bet savukārt to efektivitāte un izturība - ar katru gadu tikai palielinās. Kopumā, ierīkojot saules paneļus, elektrības rēķinu iespējams samazināt pat uz pusi. Saules paneļu uzstādīšana ne tikai aizsargā pret elektroenerģijas cenu pieauguma ietekmi, bet arī padara mājas īpašniekus īpaši laimīgus tajos brīžos, kad neiztērētās elektroenerģijas pārdošana kopējam tīklam ļauj gūt arī papildu ienākumus.

Vienlaikus rudens ir pats labākais brīdis, kad sākt plānot saules paneļu izbūvi, jo tādā gadījumā, pavasarī tie jau būs gatavi darbam, un jūs varēsiet sākt uzkrāt enerģiju atlikušajam gadam.

Izvēlieties atjaunojamu enerģiju

Zaļā domāšana kļūst arvien populārāka. Viens no veidiem, kā uzsākt dzīvot videi draudzīgāk, ir patērēt atjaunīgo elektroenerģiju. Šobrīd arvien vairāk iedzīvotāju izvēlas zaļo enerģiju, kas tiek iegūta no 100% atjaunīgiem enerģijas avotiem, un šādu cilvēku skaits pēdējos gados pasaulē ir ievērojami pieaudzis. Patiesībā, atjaunīgā enerģija ir pieejama ikvienam, un tā neietekmē elektrības rēķinus tik ļoti, kā varbūt tas tiek uzskatīts. Tikai par papildu 1 eiro mēnesī jūsu elektrības rēķinā, jūs varat parūpēties par tīru vidi nākamajām paaudzēm. Iegādājoties zaļo elektrību pie sava elektrības tirgotāja, tiek radīts pieprasījums, kas mudina arī citus enerģijas ražotājus pārslēgties uz videi draudzīgas enerģijas ražošanu. Jo lielāks būs zaļās enerģijas lietotāju skaits, jo lielāks būs atjaunīgās enerģijas īpatsvars elektroenerģijas ražošanā, un mazāk CO2 emisiju tiks emitētas enerģijas ražošanas procesā.

Brauciet ar elektrisko automobili

Transporta nozarē elektroauto popularitātes pieaugums sākotnēji bija diezgan lēns, un tas, zināmā mērā, ir pateicoties uzskatam, ka elektromobiļi nav videi draudzīgāki par automašīnām ar iekšdedzes dzinējiem to bateriju izgatavošanas dēļ. Taču šobrīd ne tikai Rīgas ielās, bet arī visā Latvijas teritorijā, uz ceļiem arvien biežāk redzami auto ar gaiši zilām numura zīmēm.

Lai kliedētu bažas par elektroauto “neekoloģiju”, jānorāda,  ka elektrisko automobiļu ekoloģiskās pēdas izmēru lielākajā mērā nosaka nevis tas, kur un kā tiek ražotas to baterijas, bet tas, kur un kā tiek veikta šo auto uzlāde – tajā skaitā, kā tiek ražota elektrība, ar kuru transportlīdzeklis tiek lādēts. Ja elektroenerģija tiek ražota no atjaunojamiem enerģijas avotiem, ietekme uz vidi, braucot ar šādu auto, ir minimāla. Elektriskie automobiļi nerada ne izmešus, ne troksni, un tādējādi sniedz būtisku ieguldījumu, lai mūsu elpotais gaiss būtu tīrāks.

Elektrotransporta lietošanas pozitīvā ietekme būs arī mazāki rēķini par automašīnas uzturēšanu.  Par elektroauto nav jāmaksā ceļu nodoklis, kā arī tā pirmreizējā reģistrācija Latvijā ir bez maksas. Veicot apskati CSDD, ir jāsedz tikai administratīvās izmaksas, un ar to drīkst braukt pa sabiedriskā transporta joslu, kā arī bez maksas novietot lielāko pilsētu stāvvietās.  Sabiedrībai kopumā tas nozīmē dabisku un ērtu, bet neatgriezenisku virzību uz oglekļa neitralitāti.