Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Policija aicina rūpēties par savu redzamību tumsā

Inga Karpova

2021. gada 30. novembris 08:14

0
Policija aicina rūpēties  par savu redzamību tumsā

Valsts policija no 15. līdz
30. novembrim reidos pievērsa pastiprinātu uzmanību gājējiem bez gaismu atstarojošiem elementiem, veicot pārrunas un vajadzības gadījumā izsniedzot atstarotājus.

Šo reidu mērķis bija pārliecināties par reālo situāciju, tostarp arī Valkas un Smiltenes novados, vai cilvēki rūpējas par savu drošību un diennakts tumšajā laikā lieto atstarojošu vesti vai ir ģērbušies apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem.

Valkas pusē – maz gājēju
Aizvadītās ceturtdienas lietainajā pievakarē kopā ar Valsts policijas darbiniekiem reidā pa Smilteni un tās tuvāko apkārtni devās arī “Ziemeļlatvija”.
Valsts policijas (VP) Vidzemes reģiona pārvaldes (VRP) Kārtības policijas biroja Prevencijas grupas vecākā inspektore Liene Kaužēna stāsta, ka aizvadītajā otrdienā šāds reids notika arī Valkas pilsētas teritorijā un tās tuvākajā apkārtnē. Šajā reidā policistiem neizdevās satikt nevienu gājēju vietās, kur nebija apgaismotas gājēju pārejas.
“Ārpus Valkas pilsētas teritorijas redzējām gājēju ar atstarojošu vesti un arī lukturīti. Sastapām arī vairākus velobraucējus ar atstarojošām vestēm. Pilsētā ielas ir apgaismotas, ir gājēju celiņi un ietves, tāpēc šajās vietās prasība nav tik noteikta, ka gājējiem ir jālieto atstarojošie elementi. Redzējām, ka daudziem šie elementi ir iestrādāti apģērbā. Iespējams, reidam nebijām izvēlējušies veiksmīgāko laiku, jo sastapām salīdzinoši maz cilvēku. Otrdienas vakarā sniga, ceļi bija slideni. Tas arī varēja būt iemesls, kāpēc cilvēki nepārvietojās, jo gaidīja, kad sniegu notīrīs un tad būs droša iešana. Taču redzētais liek domāt, ka cilvēki tomēr šajā tumšajā laikā rūpējas par savu redzamību,” spriež L. Kaužēna.

Atstarojošā veste jālieto pareizi
Savukārt reidā Smiltenes pusē vispirms devāmies Bilskas pagasta virzienā. Pretī policijas ekipāžai brauca labi pamanāms velosipēdists ar atstarojošo vesti un velosipēdā iestrādātiem atstarotājiem. Valsts policijas darbinieki norāda, ka šis velosipēdists pareizi lieto vesti, jo nereti virs tās tiek uzlikta mugursoma, un tas traucē redzamībai. Policisti skaidro, ka pareizi ir vispirms uzlikt mugursomu un tikai tad virs tās uzvilkt atstarojošo vesti. Apturot šo gados jauno velosipēdistu, policija viņu uzteic par centību un uzdāvina vēl vienu autobraucējiem labi saskatāmu atstarotāju, kurā iestrādātas sarkanas, mirgojošas gaismiņas. Vīrietis stāsta, ka katru dienu ar velosipēdu mēro astoņus kilometrus turp un atpakaļ uz darbu kokzāģētavā. Lai uz lielceļa justos drošs un neapdraudēts, lieto atstarojošo vesti. L. Kaužēna iesaka cilvēkiem ņemt vērā to, ka ar laiku gan apstarojošās vestes, gan atstarojošie apģērbā iestrādātie elementi savu laiku nokalpo un vairs nav tik labi saskatāmi. Lai pārliecinātos, vai tie ir vēl derīgi, ir jānofotografējas ar zibspuldzi. Ja uzņēmumā ir labi saredzami atstarojošie elementi, tos vēl var lietot.   

Brīdinājums vai naudas sods
Dodoties tālāk, iebraucam Bilskā, kur ceļa malā pamanām gājēju ar nelielu sunīti. Viņai pie virsjakas ir atstarotājs un rokā neliels lukturītis. VP VRP Satiksmes uzraudzības rotas inspektors Ivars Boževnieks gājējai skaidro, ka diemžēl viņa tomēr ir grūti saskatāma, tāpēc iesaka uzvilkt atstarojošu vesti. Ieteikums ir parūpēties arī par četrkājainā drauga redzamību, tam apliekot atstarojošu kaklasiksnu vai izvēloties citus variantus. Sieviete ir diezgan neapmierināta, uzsverot, ka viņai tomēr ir atstarotāji, bet ceļā sastaptajiem cilvēkiem tie neesot bijuši. I. Boževnieks iesaka gājējai būt atbildīgai un šādiem tumsā neredzamiem gājējiem aizrādīt un ieteikt tomēr pašiem domāt par savu drošību. Policijas inspektors norāda, ka ne vienmēr pirmajā reizē tiek izteikts brīdinājums. Tas atkarīgs arī no cilvēku attieksmes. Nereti sapratne tiek gūta, aprunājoties un vienojoties, ka turpmāk atstarotāji tiks lietoti.
I. Boževnieks skaidro, ka Ceļu satiksmes noteikumos minēts, – diennakts tumšajā laikā, ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots, gājējiem, kas atrodas uz brauktuves vai nomales, jābūt tērptiem atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem. Ikdienā policijas darbinieki novērojuši, ka daļai cilvēku aizvien ir priekšstats, ka atstarojošu elementu lietošana attiecas tikai ārpus apdzīvotām vietām, taču tā nav. Ikvienam ir jārūpējas par savu redzamību gan apdzīvotā, gan arī ārpus apdzīvotas vietas. Tiem, kas šos noteikumus pārkāpj, ir jārēķinās, ka sods var būt no brīdinājuma līdz pat 30 eiro lielai soda naudai. Taču, esot neredzamam, daudz lielāka bīstamība par naudas sodu ir nonākt ceļu satiksmes negadījumā.