Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Vairāk nekā 200 zemnieku ar lauksaimniecības tehniku dodas protesta akcijas braucienā

Aģentūra LETA

2009. gada 21. janvāris 14:17

2057
Vairāk nekā 200 zemnieku ar lauksaimniecības tehniku dodas protesta akcijas braucienā

Vairāk nekā 200 lauksaimnieku Valmierā devušies miermīlīgā protesta akcijā, lai pievērstu valdības uzmanību krīzei lauksaimniecībā, aģentūrai LETA pastāstīja lauksaimniecības pakalpojumu piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības "Trikāta KS" sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Ābelīte-Medne.Skatīt fotoreportāžu!

 

Sākotnēji plānots, ka brauciens pa Valmieras apvedceļu turpināsies divas stundas, līdz plkst.14, tad paredzēts pārtraukums. Ja šajā laikā netiks saņemta informācija no Rīgas par vēstules nogādāšanu valdībai un Saeimai, brauciens turpināsies arī pēc pārtraukuma, sacīja Ābelīte-Medne.

 

 

Jau ziņots, ka biedrības "Zemnieku saeima" (ZSA) direktore Rita Sīle, ZSA priekšsēdētāja vietnieki Uldis Krievārs un Maira Dzelzkalēja ir devušies pie Valsts prezidenta Valda Zatlera, Saeimas priekšsēdētāja Gundara Daudzes (ZZS), Ministru prezidenta Ivara Godmaņa (LPP/LC) un zemkopības ministra Mārtiņa Rozes (ZZS), lai nogādātu viņiem vēstuli ar lauksaimnieku prasībām.

 

 

Valmieras rajona Policijas pārvaldes priekšnieka palīdze Dace Jukāma aģentūru LETA informēja, ka policija par iespējamo protesta akciju ir informēta un notikumu attīstību uzmana, lai nepieciešamības gadījumā nodrošinātu sabiedrisko kārtību un drošību.

 

 

LETA jau ziņoja, ka no šodienas lauksaimnieki sāk miermīlīgas protesta akcijas, ar lauksaimniecības tehniku veicot braucienus pa Valmieras apvedceļu, šāds lēmums pieņemts vakar notikušajā lauksaimnieku sapulcē.

 

 

Kā aģentūru LETA informēja lauksaimniecības pakalpojumu piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības "Trikāta KS" sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Ābelīte-Medne, sapulcē piedalījās vairāk nekā 100 zemnieku, pārstāvot dažādas lauksaimnieku organizācijas, kooperatīvus un lauku saimniecības, lai spriestu par kritisko situāciju nozarē un vienotos par turpmākajiem soļiem krīzes situācijā.

 

 

Lauksaimnieki ir gatavi turpmākām konstruktīvām sarunām ar valsts pārvaldes institūcijām, tomēr, ņemot vērā līdz šim trūkstošos risinājumus, sapulces dalībnieki vienojās no šodienas sākt miermīlīgas protesta akcijas. Ja prasības netiks pildītas, lauksaimnieki gatavi 27.janvārī paplašināt akcijas un turpināt līdzīgus pasākumus visā Latvijas teritorijā.

 

 

Pasākuma dalībnieki vienojušies arī par vairākām prasībām valsts augstākajām amatpersonām. Lauksaimnieki prasa Valsts prezidentam, Saeimas priekšsēdētājam, Ministru prezidentam un zemkopības ministram Mārtiņam Rozem pašreizējo situāciju lauksaimniecībā pasludināt par "force majeure" jeb ārkārtējiem nenovēršamiem apstākļiem, kuru dēļ nav iespējams pildīt līgumsaistības.

 

 

Viņi prasa valsts starptautiskā aizdevuma daļu novirzīt lauksaimniecības nozares stabilizēšanai Latvijā un nodrošināt finansiālu atbalstu lauksaimniekiem, tostarp kredītprocentu kapitalizāciju un kredītu pamatsummas atmaksas atlikšanu ne mazāk kā uz vienu gadu un moratoriju kredītlīgumu nosacījumu nepasliktināšanai uzņēmumiem, kas nonākuši grūtībās, finansējumu piena ražotājiem jaudīga un konkurētspēja piena pārstrādes uzņēmuma izveidei, kredītgarantiju un kredītresursu pieejamību uzņēmumiem, kas gatavi modernizēties, nodrošināt lauksaimniecības un pārtikas produktu eksporta atbalstu.

 

 

Zemnieki valsts augstākās amatpersonas aicina noteikt, ka piena cena veikalu plauktos nedrīkst būt vairāk nekā divas reizes lielāka nekā piena iepirkuma cena govju īpašniekiem. Tāpat zemnieki lūdz mazināt birokrātijas un nodokļu slogu lauksaimniecībā.

 

 

Kocēnu pagasta zemnieku saimniecības "Mazdzērvītes" īpašnieks Jānis Ločmelis šīs prasības uzskata par izdzīvošanas jautājumu. "Mēs nepieņemsim atbildi ne no viena - tas nav iespējams, nevaram, tas nav mūsu spēkos, Eiropas Savienība to neatļauj. Negribam tukšus solījumus. Šoreiz vajag darbu un risinājumus," savu pārliecību pauž Ločmelis.

 

 

"Lopkopība un augkopība ir nonākusi krīzes situācijā. Tā rezultātā virkne lauksaimniecības uzņēmumu, kas veikuši investīcijas uzņēmumu attīstībā, nonākuši grūtībās, un, ja netiks veikti ārkārtas pasākumi, jau pavasarī sektora uzņēmumu starpā gaidāms bankrotu vilnis. Savukārt tos lauksaimniecības uzņēmumus, kuri gatavi attīstīties, kavē krīzes apstākļos ieviestie ierobežojumi kredītresursu piesaistei un birokrātija lauksaimniecības sektorā. Ja lauksaimniecības sektorā sāksies bankroti, tie ies kā cunami vilnis visos pārējos sektoros," uzskata Bebru pagasta zemnieku saimniecības "Pilslejas" īpašnieks Uldis Krievārs.

 

 

Kauguru pagasta zemnieku saimniecības "Vītoliņi" saimniece Ieva Rutkovska uzsver, ka laukos ir spēks un vienotība. "Šeit cilvēki pierādījuši, ka daudz un smagi strādā. Ja šī tautas daļa uzskata, ka kaut kas nav kārtībā, tad es esmu gatava tos atbalstīt un arī citus aicinu paust attieksmi. Mēs nākam palīgā sabiedrībai, lai parādītu, ka ir problēmas un tās beidzot ir jārisina," aicina Rutkovska.

 

 

Lauksaimnieki atgādina, ka lauku teritorijās, kur kopumā ir salīdzinoši zema ekonomiskā aktivitāte, lauksaimnieciskā ražošana joprojām ir galvenais uzņēmējdarbības un nodarbinātības veids.

Jau ziņots, ka protesta akcijā Doma laukumā 13.janvārī piedalījās aptuveni 2000 lauksaimnieku, jo pašreizējos ekonomiskajos apstākļos piensaimniecībā strādājošās zemnieku saimniecības ir tuvu bankrotam.