Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Vairākas pašvaldības taupības režīmu izjutīs divkārši smagi

Aivars Zilbers

2009. gada 8. janvāris 00:41

2189
Vairākas pašvaldības taupības režīmu izjutīs divkārši smagi

Vairākas pašvaldības atrodas it kā starp diviem dzirnakmeņiem - jāatrod iespēja samazināt izdevumus par 15 procentiem, kā arī nokārtot kredītsaistības ar bankām.

 

Kaut arī parāds nav brālis, bez aizdevuma iztikt nevar. "Ziemeļlatvijas" aptaujātie lēmējvaru vadītāji atzīst, ka ar budžetu vien nepietiek, lai attīstītu infrastruktūru un uzceltu iedzīvotājiem vajadzīgus objektus.

 

Visu samazinās līdz minimumamValkas rajona un Variņu pagasta padomes priekšsēdētājs Uldis Birkenšteins atzīst, ka rajona padomei kredītsaistības ir diezgan lielas, bet decembrī apstiprinātais budžets ir par 11procentiem mazāks kā pērn.

 

 

"Vidēji visām pagastu pašvaldībām budžets ir apmēram par 20 procentiem mazāks. Tā kā daudzām ir kredīti, tad problēmu kļuvis vairāk. Rajona padome kredītus ņēma slimnīcu rekonstrukcijai Valkā un Smiltenē. Tie tagad jāmaksā," saka U. Birkenšteins. Tikpat obligāta kā parādu nomaksa ir arī izdevumu samazināšana.

 

U. Birkenšteins atzīst, ka rajona pašvaldība pāries uz stingru taupības režīmu. "Piemaksu pie algām vairs nebūs. Iespējams, vajadzēs atbrīvot kādus darbiniekus. Izlietosim vien tik līdzekļu, lai varētu izdzīvot. Citas alternatīvas vienkārši nav," apliecina U. Birkenšteins.

 

 

Tikpat stingru taupības režīmu viņš nolēmis ieviest Variņu pagastā. U. Birkenšteins uzskata, ka tas viss noticis nepareizas saimnieciskās politikas dēļ. "Piecus gadus viss gāja uz urrā. Valdošā Tautas partija daudz neskatījās, kur un kā tērēt. Nu ir attapšanās, taču daži joprojām nevar rimties. To pierāda kultūras ministres Helēnas Demakovas nodoms par koncertzāles projektēšanu. Tālāk nav vairs kur iet," sašutumu neslēpj U. Birkenšteins.

 

Attīstībai naudas nebūsJērcēnu pagasta padomes priekšsēdētājs Aivars Auniņš stāsta, ka pašvaldība kredītu bija nodomājusi ņemt tad, kad būs apstiprināti iesniegtie projekti, taču tagad grūti pateikt, kā būs.

 

 

"Ar katru dienu arvien vairāk piesakās no darba atbrīvotie iedzīvotāji. Paredzam, ka palielināsies sociālie izdevumi, kurus lēmējvara vienkārši nevar nemaksāt, jo to nosaka likums. Skaidrs tikai tas, ka pagasta saimnieciskajā attīstībā neko nevarēsim veikt," saka A. Auniņš.

 

Trikātas pagasta padome ar kredītu palīdzību ir uzcēlusi sporta halli un izveidojusi ūdens attīrīšanas iekārtas. "Attiecībā uz budžetu un iespējām vēl neesam visus rēķinus apkopojuši. Pārlieku lielas kredītsaistības mums nav. Tās veido 10 procentus pret budžetu. Protams, vajadzēs domāt, kā pastāvēt. Iespējams, kaut ko nevarēsim izdarīt," atzīst Trikātas pagasta padomes priekšsēdētāja Cilda Purgale.

 

Kredītsaistības ir arī Valkas domei. Māc bažas, vai nākamais Valkas novada centrs varēs kaut ko jūtami izdarīt apkārtējo pagastu labā, jo, kā atzīst lēmējvaras vadība, arī pilsētas pašvaldība strādā izdzīvošanas režīmā.

 

 

Domes priekšsēdētāja Unda Ozoliņa gan ir noskaņota optimistiski. "Es domāju, ja visu naudu saliksim vienā makā, tad kādā vietā noteikti varēsim kaut ko paveikt. Pārējie pacietīsies, un pēc laika attīstību varēsim veicināt arī citviet," uzskata U. Ozoliņa.Šobrīd gan šķiet, ka tāds ceļš uz stipru novadu kopumā būs garš jo garš.