Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Meža zemes transformācijas nepieciešamība ir rūpīgi jāizvērtē

Aldis Dubļāns

2008. gada 23. decembris 09:10

1214
Meža zemes transformācijas nepieciešamība ir rūpīgi jāizvērtē

Domājot par saimnieciskās darbības paplašināšanu, iegādājoties jaunus un sakopjot vecos īpašumus, daudzi meža īpašnieki kā labāko vietu ēku celtniecībai, dīķu un jaunu piebraucamo ceļu izveidošanai izvēlas izmantot meža zemi.

 

2008. gadā Ziemeļvidzemes virsmežniecībā Valkas rajona teritorijā izsniegtas četras meža zemju transformācijas atļaujas. Valmieras rajonā tikpat, bet Cēsu - astoņas.

 

Visos gadījumos, kad meža īpašnieki plāno saimniecisko darbību meža zemēs, kuras rezultātā tiks mainīts meža zemes lietošanas veids, ir jākārto meža zemes transformācija likumā noteiktajā kārtībā.

 

"Pirms dokumentu kārtošanas jāizvērtē nepieciešamība pēc meža zemes transformēšanas, jo, ja meža zemi transformē, transformācijas ierosinātāja pienākums ir atlīdzināt zaudējumus valstij par dabiskās meža vides iznīcināšanu," skaidro Ziemeļvidzemes virsmežniecības virsmežziņa vietnieks Māris Sestulis.

 

 

Šāda prasība skaidrojama ar to, ka liela daļa lauksaimniecības zemju aizaug ar mežu, tāpēc vispirms būtu jāpārliecinās, vai plānotā darbība nav iespējama šajās zemēs. Zaudējumu lielumu aprēķina, ņemot vērā transformējamās meža zemes platību, viena hektāra meža vides relatīvo vērtību, atkarībā no meža augšanas apstākļu tipa un vecuma, Valstī noteikto minimālo mēnešalgu, kā arī meža zemes saimnieciskos aprobežojumus un transformācijas mērķi.

 

 

Pieauguša meža transformācijas gadījumā, zaudējumi par dabiskās meža vides iznīcināšanu ir gana lieli, un var sasniegt 13000 latu par hektāru. Arī izcirtums ir meža vide un arī par to ir jāmaksā videi nodarītie zaudējumi.

 

 

Bieži transformācijas ierosinātāji uzskata, ka alkšņi ir tikai krūmi un tos neuzskata par mežu. Tā tas nav, aprēķinos nepieciešamā informācija tiek ņemta no meža inventarizācijas datiem, un parasti šīs alkšņu audzes ir ieskaitītas meža zemju platībā.

 

Ja, izvērtējot situāciju, meža zemes transformācija tomēr ir nepieciešama, tad transformācijas ierosinātājam jāgriežas Valsts meža dienesta virsmežniecībā. Informāciju iespējams iegūt arī jebkurā tuvākajā mežniecībā.

 

 

 Noteikumi paredz to, ka transformāciju var veikt ja plānota ēku, būvju un infrastruktūras objektu celtniecība, karjeru, ūdenskrātuvju un kapsētu ierīkošana, meža stādāmā materiāla kokaudzētavu un lauksaimniecībā izmantojamo zemju ierīkošana, īpaši aizsargājamo biotopu atjaunošana, sporta un kultūras objektu ierīkošana, kā arī teritorijas labiekārtošana. Transformācija atļauta saistībā ar vietējās pašvaldības teritorijas plānojumu.

 

Pirms iesnieguma rakstīšanas transformācijas ierosinātājam iesniegšanai virsmežniecībā jāsagatavo noteiktā dokumentu pakete. Tad virsmežniecība veic saskaņošanu ar pašvaldību, īpaši aizsargājamo dabas teritoriju administrāciju vai reģionālo vides pārvaldi, ja tas ir nepieciešams.