Briselē ar vērtīgiem ieteikumiem eksperti papildina Latvijas nākotnes stratēģiju
Eiropas Parlamentā Briselē noslēgusies ekspertu diskusija "Latvija - Eiropas Savienības subjekts. 2030. gads". Pēc Eiropas Parlamenta deputāta Alda Kušķa uzaicinājuma apaļā galda diskusijā piedalījās Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijas (turpmāk tekstā - LIAS) dalībnieki kopā ar vadītāju profesoru Robertu Ķīli, kā arī Latvijas pārstāvji, kuri darbojas vadošajās Eiropas Savienības institūcijās, un Latvijas mediju pārstāvji.
Profesors R. Ķīlis auditoriju iepazīstināja ar LIAS izstrādātās stratēģijas pirmās redakcijas versiju. Klātesošie eksperti apsprieda jautājumus par valsts prioritārajām interesēm un tēmām, kuras parādīsies Eiropas politikas dienaskārtībā. Ar ekspertu izteiktajiem atšķirīgajiem viedokļiem tiks papildināta Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģija.
Uz labāku nākotniJau kādu laiku plašākai sabiedrībai apspriešanai ir nodots Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijas līdz 2030. gadam 1. redakcijas projekts, kas izstrādāts, analizējot attīstības tendences Latvijā, un piedāvā risinājumu valsts attīstībai ilgtermiņā.
Šis valsts dokuments ir pirmais, kurš jau no paša sākuma izstrādāts, iesaistot sabiedrību un rosinot ikvienu cilvēku izteikt savus priekšlikumus, kā arī sniegt savu ieguldījumu dokumenta tapšanā. Diskusijās par valsts nākotni tika iesaistīti tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju.
Profesoram prezentējot LIAS, ir skaidrs, ka tajā norādīti valsts un sabiedrības ilgtermiņa uzdevumi ceļā uz vienotu mērķi. Tā ir līdzsvarota un ilgtspējīga Latvijas attīstība, kas norāda veidus, kā reaģēt uz globālām pārmaiņām un to radītos izaicinājumus pārvērst jaunās iespējās.
2030. gadā Latvijā būs sabiedrība, kura patērē atbildīgi, ir radoša, atvērta, gatava sadarboties, draudzīga pret ikvienu, īpaši labvēlīga pret bērniem un vecākiem cilvēkiem. Latvijā būs izteikti zaļa, inovatīva, uz radošiem mazajiem un vidējiem uzņēmumiem balstīta ekonomika un pārvaldība, kas spēs ātri reaģēt uz pārmaiņām un kuru uztvers kā savējo gan nelielu pilsētiņu iedzīvotāji, gan tie, kas konkurē globālā mērogā - šādu vīziju iezīmē LIAS jeb projekts "Latvija 2030". Profesors R. Ķīlis norāda, ka stratēģija būtu jāpilda visiem kopā, lai 2030. gadā mēs, mūsu bērni un mazbērni vēlētos dzīvot savā valstī un lepotos ar to.
Nepieciešams redzējumsDiskusijas vadītājs A. Kušķis uzsvēra, ka, studējot un analizējot vēsturi, nedrīkst aizmirst, ka jāskatās uz priekšu. Viņam piebiedrojās arī pārējie diskusijas dalībnieki, jo LIAS parāda valsts un sabiedrības tālākos uzdevumus ceļā uz labāku valsti.
"Ļoti svarīgi ir vairāk diskutēt par kopīgajām valsts lietām, lai veidotos sadarbība starp valdību, medijiem un uzņēmējiem. Ne tikai valsts līmenī, bet arī Eiropas līmenī, jo mēs taču esam Eiropas daļa. Tagad, kad visi domā tikai par materiālām vērtībām un kapitāla pavairošanu, ir jādomā arī par garīgo attīstību un idejām, lai veidotu uz pamatvērtībām orientētu valsti," savu redzējumu, kā papildināt LIAS, sniedza diskusijas dalībniece Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētāja Žaneta Jaunzema.
Risinājumi dažādiVeidojot labāku valsti, ilgtspējīgas stratēģijas pirmās redakcijas versijā ir izstrādāti dažādi risinājumi. Būtiskākie no tiem ir saglabāt pašreizējo cilvēkkapitāla talantu un spēju bāzes vērtības, kāpināt to produktivitāti līdz Eiropas Savienības vidējam līmenim; izveidot Eiropas Savienības labāko sākuma, pamata un vidējās izglītības sistēmu, kā arī kļūt par vienu no līderēm mūžizglītības pieejamības un efektivitātes ziņā; kļūt par vienu no Eiropas Savienības līderiem vienādu iespēju nodrošināšanā iedzīvotājiem un sociālo barjeru nojaukšanā, kāpināt vidusšķiras īpatsvaru sabiedrībā virs Eiropas Savienības vidējā.
Vai izstrādātā ilgtspējīgas attīstības stratēģija īstenosies, to būs iespējams uzzināt gadu gaitā, toties jau tagad ikviens var iepazīties ar projektu "Latvija 2030", tā stratēģiju, piedalīties dažādos forumos un diskusijās portālā www.latvija2030.lv.
Par LIAS redakcijas grupas vadītāju Robertu ĶīliIzglītība: ir Rīgas Ekonomikas augstskolas asociētais profesors, absolvējis Latvijas Universitātes Filozofijas fakultāti, Kembridžas Universitātes Sociālās antropoloģijas nodaļu, iegūstot filozofijas maģistra grādu un filozofijas doktora grādu sociālajā antropoloģijā.Veicot pētījumu visbūtiskāk: "Manuprāt, ir būtiski spēt vienoties par tādiem risinājumiem, kas, iespējams, nav izdevīgi mums katram konkrēti un pašlaik, bet kas var sniegt kopīgu labumu. Un to mēs spējam paveikt tikai tiekoties un visiem kopā sēžoties pie "apaļā sarunu galda"."
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19