Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Ar smaidu Oktobra svētkos

Aldis Dubļāns

2008. gada 9. novembris 09:44

3104
Ar smaidu Oktobra svētkos

Padomju laikā katru gadu 7. novembrī

svinēja Oktobra revolūcijas gadadienu

Valkas kultūras namā notika tradicionālie grāmatu svētki. Svētki kā jau daždien svētki, taču šoreiz tie izcēlās ar sarkanās zupas ēšanu visnotaļ "sarkanā" gaisotnē.

 

Visiem svētku apmeklētājiem bistro "Jumis" īpašniece Albīna Kārkliņa, kura gan neesot bijusi nedz oktobrēns, nedz pionieris, ar saviem palīgiem - pionieru kaklautos tērptajiem Smiltenes tehnikuma praktikantiem topošajiem ēdināšanas servisa speciālistiem Haraldu Utānu un Ediju Teteri - pasniedza bļodiņu īsta boršča. To vārījuši abi puiši. Ideja, ka šī akcija jārīko bijušo komunistisko svētku gaisotnē, pieder Valkas rajona padomes Kultūras nodaļas vadītājai Līgai Lānei.

 

A. Kārkliņa smej, ka tam laikam raksturīgās alumīnija bļodiņas un karotes nespējusi sarūpēt, tomēr kopumā gaisotne patiešām bija pseidonostalģiska. Centrā dižojās kičīgi izkrāsots Ļeņina krūšutēls. "To mums aizlienēja autoservisa "Parks KM" īpašnieks Vitālijs Mikāns. Uzprišinājām, nomazgājām Voldiņam muti, un viss ir kārtībā. Savukārt Brežņeva bildi mums iedeva pilsētas bibliotēka. Šos svētkus atzīmējām ar visu tiem pienākošos godu un cieņu," smaida kultūras nama saimnieks Aleksandrs Gruntmanis.

 

Pionieru atribūtiku palīdzēja sarūpēt Valkas novadpētniecības muzeja speciālisti. "Atceros, ka Maija un Oktobra svētki pārmaiņus notika gan Valkā, gan Valgā. Katram laikam un varai savas izpausmes," prāto muzeja darba speciāliste Ligita Drubiņa. A. Kārkliņa piebilst, ka Oktobra svētkos parasti saluši. Lai no tā izvairītos, daudziem kabatā bija kāds "graķītis", un tiklīdz aukstums sāka kost vaigos un kaulos, tad malks grādīgā dzēriena palīdzēja atgūt labsajūtu vai patriotiskās jūtas.

 

Tagad šīs atmiņas šķiet interesantas. Tiesa, aptaujātie bērni neko nezināja par pionieriem un Oktobra sociālistisko revolūciju. "Es tikai gadu sabiju pionieros. Mainījās varas. Mums šis datums ir parasta diena, bet bērniem nav pat mazākās nojausmas par tā datuma agrāko nozīmi," stāsta Strenču vidusskolas skolotāja Marika Kalve. Savukārt cēsniecei Guntai Kraučunai šis datums ir zīmīgs ar to, ka dēlam ir dzimšanas diena.

 

 

"Viņš piedzima, un pēc divām dienām 1982. gadā nomira Brežņevs. Toreiz domājām, ka bērnam ir veicies, jo dzimšanas dienā paredzamas divas brīvdienas. Kurš tolaik varēja iedomāties, ka tik strauji mainīsies valdīšanas," stāsta G. Kraučuna. Oktobrēnos un pionierus viņa iestājusies, taču komjaunatnē no visas Cēsu 1. vidusskolas klases iestājies tikai viens puisis. Viņasprāt, Cēsis allaž bijusi dumpīga pilsēta ne tikai muzikālā, bet arī pretpadomju izlēcienu ziņā.